Děti mohou ukázat trauma na panenkách, policie polidšťuje výslechy

  • 0
Policie má v Královéhradeckém kraji už šest speciálně vybavených výslechových místností pro dětské oběti a svědky trestných činů. Vyšetřovatelé navazují důvěru se zneužitými nebo jinak poznamenanými dětmi prostřednictvím hraček. Jáju a Páju s pohlavními znaky nahradila celá rodina látkových panenek.

Kolem sedmdesátky dětí vyslechli v poslední době vyšetřovatelé kvůli případu s krycím názvem Ateliér, v němž obvinili čtveřici lidí z masové výroby dětské pornografie v ateliéru v Červeném Kostelci na Náchodsku (více najdete zde).

Aby se jim nezletilé oběti otevřely a svěřily, brali je policisté do speciálních výslechových místností, které připomínají dětské pokojíčky. Místnosti vybavené barevnými koberci, křesílky a hračkami kriminalistům umožňují navázat kontakt a získat důvěru vyslýchaného dítěte.

Výslechové místnosti pro děti

V Královéhradeckém kraji funguje 6 speciálních výslechových místností. V roce 2001 vznikla první v Hradci Králové, o sedm let později další tři v Hradci a Trutnově, loni policie otevřela výslechovou místnost pro děti v Jičíně a Náchodě.

Kolik dětských obětí a svědků (případně nezletilých pachatelů) v nich vyšetřovatelé vyslechli?

2011: 182

2012: 142

2013: 166

„Proces vyšetřování může děti sekundárně traumatizovat,“ vysvětluje hradecký policejní psycholog Jan Hubert, proč policie investovala půl milionu do nového vybavení.

„Roli hraje nejen přístup, ale i prostředí. Děti preferují teplé a pastelové barvy, policejní modř a šeď není zrovna útulná a nenavozuje pocit bezpečí,“ dodává.

Děti mohou traumata nakreslit nebo ukázat na panenkách s pohlavními znaky

Děti, které odmítají o prožitých traumatech mluvit, mohou situaci nakreslit nebo ukázat na speciálních látkových panenkách, které mají sekundární pohlavní znaky. Známé figurky Jája a Pája nyní nahradila celá rodina látkových panenek.

„Snažíme se nechovat jako policisti, ale lidsky si s dětmi povídat a hrát. Nedávno jsem vyslýchala sedmiletou holčičku, která byla obětí znásilnění. Po skončení výslechu nechtěla z místnosti odejít a říkala nám, že takhle krásně vybavený pokojíček doma ani nemá,“ vypráví vyšetřovatelka Denisa Lopourová.

Nejmladším dětem, které musela vyslechnout v citlivých záležitostech, byly teprve necelé tři roky. Speciální výslechové místnosti pro zvlášť zranitelné oběti a svědky trestných činů dovybavila královéhradecká policie za 554 tisíc korun, peníze poskytlo ministerstvo vnitra společně s Královéhradeckým krajem.

Nová technika navíc umožňuje, aby v místnosti byl s dítětem jen vyšetřovatel a někdo ze sociálně-právní ochrany dětí, případně psycholog. Ostatní policisté, soudce, státní zástupce i obhájce mohou být „schovaní“ ve vedlejší místnosti a celý výslech pozorovat jen skrze jednocestné zrcadlo, dnes častěji prostřednictvím kamer na obrazovkách.

„První speciální výslechovou místnost jsme v hradeckém kraji zřídili v roce 2001 a od té doby jsme se posunuli nejen v záznamovém a výpočetním vybavení, aby se výslechy nemusely opakovat, ale vytváříme v podstatě takové dětské herny, aby dítě získalo důvěru,“ uvádí ředitel královéhradecké policie Martin Červíček.

Díky loňskému krajskému projektu Salinger získali policisté také 300 sad ručně vyrobených hraček s plyšovými dekami, které rozdávají dětem ve výslechových místnostech.

„Skutečně se to vyplácí. Děti se do dek často při výslechu zabalí a získají pocit bezpečí, snažíme se těmito dárky alespoň trochu zmírnit utrpení, kterým si prochází,“ dodává hradecká vyšetřovatelka.

.