Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kritizoval bourání hájovny, teď se u něj střídají kontroloři z úřadu

  8:58aktualizováno  8:58
Nevýdělečný spolek, který vychovává šermíře, scénografy či zvukaře, čelí opakovaným kontrolám živnostenského úřadu hradeckého magistrátu. Jeho členové se domnívají, že jediným vysvětlením úřední šikany je jejich angažování v kauze bourání hájovny U Dvou šraňků.

Na místě hájovny U Dvou šraňků z 19. století má vyrůst moderní výukové centrum (12.1.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Říkají si Svobodní Žoldnéři. Před lety začali v Dobrušce pořádat rekonstrukce bitev třicetileté války, postupně se kromě šermu zaměřili i na ozvučování nejrůznějších kulturních akcí jako třeba Slavnosti Královny Elišky, sokolské slety nebo Divadlo Evropských regionů.

Pozornost úřadu si prý spolek přátel historického šermu zasloužil tím, že do něj patří Lukáš Kocián, spoluautor petice za záchranu hájovny v hradeckých lesích a jeden z nejhlasitějších kritiků záměru ji zbourat a na jejím místě vybudovat výukové centrum (o petici jsme psali zde).

Kauza bourání hájovny

„Nevím, jestli je to pravda, ale úředníci prý dostali pokyn, aby na nás něco našli,“ říká Kocián, kterého si živnostenský úřad poprvé povolal již v březnu, tedy v době, kdy protestní akce vrcholila.

„To je samozřejmě nesmysl, k žádnému udání ani zadání nedošlo,“ brání se pracovnice živnostenského odboru, která si nepřála být jmenována.

„Zajímavé je, že úředníci si ze začátku mysleli, že mě šetří jako fyzickou osobu, ale já přitom nemám živnostenský list ani IČO. Když mi mailem sdělili, že se mnou chtějí mluvit, říkal jsem si, že je to pokračování průšvihu s hradeckým Pivobraním, kde jsem jen dolaďoval zvuk. Přijde mi komické, že jsem se musel ptát, jestli se mnou jednají jako s fyzickou nebo právnickou osobou,“ pokračuje Kocián.

Spolek měl několik měsíců klid, ale úřad nezapomněl a znovu se ozval v červnu. Hlavní organizátor protestů a petice, kterou podepsalo přes devět tisíc lidí, dostal dopis s modrým pruhem a na schůzku s kontrolory raději dorazil i se svědkem.

Půlrok boje za hájovnu nás naučil chodit v papírech

„Už jsem věděl, odkud vítr fouká, a proto jsem si stáhl kontrolní řád, živnostenský zákoník i živnostenský zákon a chtěl jsem vysvětlení, proč kontrolují spolek, který není založený za účelem generování zisku. Půlrok, co bojujeme za hájovnu, nás naučil chodit v papírech a jednat s úředníky. Nejen já, ale i ostatní členové spolku jsme momentálně ve sporu s magistrátem, který je ze zákona naším zřizovatelem, proto jsem měl námitku pro systémovou podjatost a žádal jsem, aby ji prošetřili,“ upozorňuje Kocián.

Fotogalerie

Zatím posledním krokem aktivistů, kteří odmítají plány na stavbu environmentálního centra, je podané odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu o souhlasu s demolicí hájovny U dvou šraňků.

„Brzy ale vyčerpáme všechny možnosti, jak vydání demoličního výměru zvrátit. Pokud pak vedení města nebude mít vůli vyslyšet přání občanů a budovu zachovat, neexistuje právní způsob, jak stržení zabránit,“ varuje Aleš Dohnal z iniciativy Pro hájovnu!

Vedení radnice sice upozorňuje, že vydaný demoliční výměr ještě neznamená bourání a současně hledá vhodnější lokalitu umístění centra, avšak iniciativa se přesto obává nejhoršího.

„Stačí jedno rozhodnutí rady a hájovna půjde k zemi třeba jen proto, že se nepodaří najít peníze na její rekonstrukci. Navíc někteří koaliční zastupitelé se ani netají tím, že by hájovnu chtěli zbourat,“ dodává Dohnal.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz