Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Hradci Králové založili spolek, chtějí bojovat proti radnici

  10:20aktualizováno  10:20
Skupině lidí z nejlidnatější hradecké čtvrti došla trpělivost s děním na Moravském Předměstí a založila spolek, který chce bojovat s radnicí. Místním vadí parkování, změny územního plánu, výstavba nebo kácení zeleně.

Zchátralá Benešova třída (11.4.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Moravské předměstí, kde žije kolem 19 tisíc lidí, bojuje se záměry radnice dlouhodobě. Přesně před dvěma lety se místním díky více než 700 podpisům pod protestní peticí i argumentům architektů podařilo zarazit snahu o stavbu futuristického řeckokatolického kostela na Benešově třídě (psali jsme zde).

Fotogalerie

Pak aktivita Spolku za ochranu zeleně usnula. Ale protože mnoho obyvatel nejlidnatější ulice kraje má pocit, že kostel byl ve světle aktuálního dění jen drobností, sdružení nejenže činnost obnovilo, ale i přitvrdilo.

Přejmenovalo se na Spolek pro rozvoj Moravského Předměstí a slibuje, že bude bojovat proti údajnému množství nepravostí v lokalitě, se kterou má město velké plány.

Spolku vadí například změny nového územního plánu (o něm zde), vybudování obří retenční nádrže na místě současného podchodu pod Benešovou třídou, nejasnosti kolem vlekoucí se revitalizace celého bulváru (o akci zde) anebo některé postoje komisí místních samospráv (KMS), které se na Moravském Předměstí scházejí hned tři.

„Spolek jsme museli nastartovat kvůli novým okolnostem. Avšak nejenže jsme jej oživili, ale i podstatně rozšířili jeho působnost. Chceme se pokusit pomáhat při jednání s magistrátem, spolupracovat s komisemi místní samosprávy, pokusit se udělat nějaké změny v revitalizaci třídy a v územním plánu, vstupovat do stavebních řízení, konzultovat problémy s odborníky,“ vypočítává jeden ze zakladatelů spolku Roman Hylena.

„Zkrátka bychom rádi udrželi Moravské Předměstí v dobrém stavu pro život lidí,“ dodává.

Samospráva chce se spolkem spolupracovat

Protože na hradeckém předměstí působí komise hned tři, neudivuje roztříštěnost názorů. I to by se mohlo změnit. Zápal sdružení vítá třeba předseda KMS Moravské Předměstí sever Bedřich Kabilka.

„Budu dělat vše pro to, abychom táhli za jeden provaz. Bylo by dobré domluvit se na nějakém jednotném postupu, abychom spolu neválčili,“ zdůrazňuje šéf KMS.

Sám však v minulosti čelil kritice některých lidí ze sdružení, podle nichž příliš naslouchal argumentům města a za obyvatele předměstí se nebil. „Že jdeme na ruku městu, je úplný nesmysl,“ nesouhlasí Kabilka.

Vizualizace změn Benešovy třídy v Hradci Králové.

Vizualizace změn Benešovy třídy v Hradci Králové.

Přestože Spolek pro rozvoj Moravského Předměstí je na hradecké scéně novinkou, radnice jeho požadavky musí řešit již delší dobu.

„Ještě před vznikem spolku jsme zařídili velké množství připomínek vlastníků k územnímu plánu,“ netají se Hylena.

O podporu sdružení se paradoxně stará samo město. Jedním z nejdiskutovanějších bodů je potřeba nových parkovacích stání pro auta. Mnoho by se jich mělo vejít do parkovacího domu, který by však měl vyrůst na místě současného parkoviště bezprostředně za panelovým domem u polikliniky (o odporu místních zde).

Parkovací dům, nádrž či kácení stromů

Místním se většinou nelíbí ani záměr města zrušit podchod a do prázdného prostoru pod ulici vsadit retenční nádrž na splaškovou a odpadní vodu o kapacitě tisíc metrů kubických.

Zatímco se stavbou centrály a laboratoří společnosti Ella CS u polikiniky se již někteří dokázali smířit (o vášních kolem projektu zde), budování údajného domu s pečovatelskou službou přibližně v místech uvažovaného kostela se setkalo s hlasitou kritikou. Stejně je na tom i záměr pokácet kolem 200 stromů kvůli plánované revitalizaci Benešovy třídy.

„Nahradí je jinými, a dokonce ve větším množství, jenže má jít o náletové stromy, zatímco vykácejí třeba okrasné sakury. Tohle přece nemůžeme připustit,“ varuje Hylena.

Sotva spolek vznikl, už se prý musel vypořádávat i s předsudky.

„Čelili jsme nařčení, že chceme konkurovat komisím místní samosprávy. To je hloupost, my jen chceme spolupracovat a pomoct jim svými informacemi a pohledem,“ tvrdí Hylena.

„Viděl jsem všechny připomínky sdružení k revitalizaci Benešovy třídy. Nejméně polovina jich je věcných, ale jsou tam i body pro město vyloženě neakceptovatelné. Chci se s nimi proto domluvit na společném postupu, aby revitalizace nedopadla jako rekonstrukce Velkého náměstí (psali jsme zde),“ připomíná Kabilka.

Na straně spolku jsou i někteří zastupitelé. „Mnoha lidem není lhostejné, jak bude bulvár Moravského Předměstí v budoucnu vypadat. Chtějí vědět, kdo a jak se bude o nové investice starat. Přála bych si, aby vize při tvorbě nového územního plánu směřovala hlavně k potřebám osob žijících v dané lokalitě a jen nepřinesla peníze případným investorům,“ říká hradecká zastupitelka Lenka Fialová (KSČM).
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Šéf hradecké dopravky: Za nehodou je vždy řidič, telefonování bych zakázal

Šéf dopravní policie v Královéhradeckém kraji Petr Dušek.

Na českých silnicích ročně umírají stovky lidí. V loňském roce šlo o 502 životů. Podle šéfa dopravní policie v...

Janské Lázně vypustily velký bazén. Do léta v něm opraví vrt minerálky

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Návštěvníci krkonošských Janských Lázní se při léčebných procedurách musejí několik týdnů obejít bez koupání ve velkém...

Spoluvězeň se musí omluvit za větu o Wonkovi, výroky z filmu nevadily

Pavel Wonka

Bývalý spoluvězeň Václav Černík se podle rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové musí písemně omluvit za výrok...

Najdete na iDNES.cz