Zchátralá Benešova třída (11.4.2016).

Zchátralá Benešova třída (11.4.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lidé v Hradci Králové založili spolek, chtějí bojovat proti radnici

  • 7
Skupině lidí z nejlidnatější hradecké čtvrti došla trpělivost s děním na Moravském Předměstí a založila spolek, který chce bojovat s radnicí. Místním vadí parkování, změny územního plánu, výstavba nebo kácení zeleně.

Moravské předměstí, kde žije kolem 19 tisíc lidí, bojuje se záměry radnice dlouhodobě. Přesně před dvěma lety se místním díky více než 700 podpisům pod protestní peticí i argumentům architektů podařilo zarazit snahu o stavbu futuristického řeckokatolického kostela na Benešově třídě (psali jsme zde).

Pak aktivita Spolku za ochranu zeleně usnula. Ale protože mnoho obyvatel nejlidnatější ulice kraje má pocit, že kostel byl ve světle aktuálního dění jen drobností, sdružení nejenže činnost obnovilo, ale i přitvrdilo.

Přejmenovalo se na Spolek pro rozvoj Moravského Předměstí a slibuje, že bude bojovat proti údajnému množství nepravostí v lokalitě, se kterou má město velké plány.

Spolku vadí například změny nového územního plánu (o něm zde), vybudování obří retenční nádrže na místě současného podchodu pod Benešovou třídou, nejasnosti kolem vlekoucí se revitalizace celého bulváru (o akci zde) anebo některé postoje komisí místních samospráv (KMS), které se na Moravském Předměstí scházejí hned tři.

„Spolek jsme museli nastartovat kvůli novým okolnostem. Avšak nejenže jsme jej oživili, ale i podstatně rozšířili jeho působnost. Chceme se pokusit pomáhat při jednání s magistrátem, spolupracovat s komisemi místní samosprávy, pokusit se udělat nějaké změny v revitalizaci třídy a v územním plánu, vstupovat do stavebních řízení, konzultovat problémy s odborníky,“ vypočítává jeden ze zakladatelů spolku Roman Hylena.

„Zkrátka bychom rádi udrželi Moravské Předměstí v dobrém stavu pro život lidí,“ dodává.

Samospráva chce se spolkem spolupracovat

Protože na hradeckém předměstí působí komise hned tři, neudivuje roztříštěnost názorů. I to by se mohlo změnit. Zápal sdružení vítá třeba předseda KMS Moravské Předměstí sever Bedřich Kabilka.

„Budu dělat vše pro to, abychom táhli za jeden provaz. Bylo by dobré domluvit se na nějakém jednotném postupu, abychom spolu neválčili,“ zdůrazňuje šéf KMS.

Sám však v minulosti čelil kritice některých lidí ze sdružení, podle nichž příliš naslouchal argumentům města a za obyvatele předměstí se nebil. „Že jdeme na ruku městu, je úplný nesmysl,“ nesouhlasí Kabilka.

Vizualizace změn Benešovy třídy v Hradci Králové.

Přestože Spolek pro rozvoj Moravského Předměstí je na hradecké scéně novinkou, radnice jeho požadavky musí řešit již delší dobu.

„Ještě před vznikem spolku jsme zařídili velké množství připomínek vlastníků k územnímu plánu,“ netají se Hylena.

O podporu sdružení se paradoxně stará samo město. Jedním z nejdiskutovanějších bodů je potřeba nových parkovacích stání pro auta. Mnoho by se jich mělo vejít do parkovacího domu, který by však měl vyrůst na místě současného parkoviště bezprostředně za panelovým domem u polikliniky (o odporu místních zde).

Parkovací dům, nádrž či kácení stromů

Místním se většinou nelíbí ani záměr města zrušit podchod a do prázdného prostoru pod ulici vsadit retenční nádrž na splaškovou a odpadní vodu o kapacitě tisíc metrů kubických.

Zatímco se stavbou centrály a laboratoří společnosti Ella CS u polikiniky se již někteří dokázali smířit (o vášních kolem projektu zde), budování údajného domu s pečovatelskou službou přibližně v místech uvažovaného kostela se setkalo s hlasitou kritikou. Stejně je na tom i záměr pokácet kolem 200 stromů kvůli plánované revitalizaci Benešovy třídy.

„Nahradí je jinými, a dokonce ve větším množství, jenže má jít o náletové stromy, zatímco vykácejí třeba okrasné sakury. Tohle přece nemůžeme připustit,“ varuje Hylena.

Sotva spolek vznikl, už se prý musel vypořádávat i s předsudky.

„Čelili jsme nařčení, že chceme konkurovat komisím místní samosprávy. To je hloupost, my jen chceme spolupracovat a pomoct jim svými informacemi a pohledem,“ tvrdí Hylena.

„Viděl jsem všechny připomínky sdružení k revitalizaci Benešovy třídy. Nejméně polovina jich je věcných, ale jsou tam i body pro město vyloženě neakceptovatelné. Chci se s nimi proto domluvit na společném postupu, aby revitalizace nedopadla jako rekonstrukce Velkého náměstí (psali jsme zde),“ připomíná Kabilka.

Na straně spolku jsou i někteří zastupitelé. „Mnoha lidem není lhostejné, jak bude bulvár Moravského Předměstí v budoucnu vypadat. Chtějí vědět, kdo a jak se bude o nové investice starat. Přála bych si, aby vize při tvorbě nového územního plánu směřovala hlavně k potřebám osob žijících v dané lokalitě a jen nepřinesla peníze případným investorům,“ říká hradecká zastupitelka Lenka Fialová (KSČM).