Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ABD opustila zimní stadion v Hradci, klub chystá pro diváky lepší show

  8:52aktualizováno  8:52
Nechtěný správce zimního stadionu opouští Hradec Králové. Víc než rok trvající obstrukce jsou u konce. Válka města s ABD Invest sice pokračuje, ale už jen mezi právníky o odstupné.

Obstrukce trvaly na stadionu rok, klub se těší na větší klid. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Po nedělním vítězství na ledě Karlových Varů mají hradečtí hokejisté další důvod k oslavě. Více než rok trvající tahanice o provoz zimního stadionu v Hradci Králové totiž v úterý definitivně skončily. Město kompletně převzalo arénu od firmy ABD Invest, která ji dosud spravovala.

O stadion včetně hotelu se bude starat městská firma Královští lvi, respektive přímo hokejový klub.

"Situace na stadionu se zklidní, hokejisté získají jistotu používání stadionu a budou se moci soustředit jen na hokej," uvedl vedoucí odboru správy majetku na hradeckém magistrátu Ondřej Votroubek.

Spory mezi městem a firmou ABD vyvrcholily loni, kdy společnost zablokovala výrobu ledové plochy a hokejisté tak do poslední chvíle neměli jistotu, že sezonu začnou na domácím ledě.

"Uvolnily se nám ruce a skončí také věčné schůzování s právníky. Teď nám začnou mnohem příjemnější starosti. Můžeme konečně i bavit fanoušky, protože budeme moci zařadit do programu další akce. Na to se těším," uvedl generální manažer klubu Mountfield HK Aleš Kmoníček.

Na stadionu by mohly začít opravy

Když teď město má stadion už kompletně ve svých rukách, bude pro něj také jednodušší dokončit další potřebné opravy.

"Na příštím zasedání budou zastupitelé hlasovat o tom, jestli město na tyto rekonstrukce pustí peníze," řekl náměstek hradeckého primátora a zároveň místopředseda představenstva hokejového klubu Martin Soukup.

"Opravou a modernizací by měly projít ledová plocha, chlazení, mantinely, střídačky, vzduchotechnika a osvětlení," dodal Soukup. Další rekonstrukci klub zatím odhaduje na 40 milionů korun.

Město koupilo zpět rolbu a další majetek

Aby město mohlo stadion převzít, muselo si nejdřív za zbytkovou cenu odkoupit zpět movitý majetek a rolby, které firmě ABD před sedmi lety prodalo. Nyní za ně zaplatí 3,5 milionu korun.

"Koupili jsme prakticky vše, co je potřeba k práci na zimním stadionu a co nebylo zničené. Převzali jsme tedy jednu rolbu, která už na stadionu je," poznamenal Kmoníček.

"Tu druhou rolbu, která byla už dříve odvezena a ABD by nám ji rádo dalo zpátky, jsme nechtěli, protože nevíme, v jakém je stavu. Chceme raději koupit novou," dodal.

Město a ABD se přou, kolik stála rekonstrukce

Spor s firmou ABD ale převzetím stadionu nekončí. Právníci obou stran ještě svedou boj o finanční vyrovnání vyplývající z nákladné rekonstrukce stadionu, k níž se ABD v roce 2006 zavázala.

"Vyhráli jsme zatím jen bitvu, ale válka pokračuje. Teď půjde především o souboj odborníků ze stavebnictví a dalších oborů," uvedl Soukup.

Hradečtí zastupitelé už na jednom z minulých zasedání odsouhlasili, že firmu vyplatí 68 miliony korun, ta to ale odmítla. Odborníci teď budou muset posoudit, kolik peněz na stadionu proinvestovala.

Podle smlouvy totiž měla firma stadion provozovat až do roku 2022 a zároveň ho měla do roku 2010 proměnit v moderní arénu. Od města za dobu trvání kontraktu měla získat na nájemném 610 milionů korun. Podle původních plánů měly náklady na rekonstrukci hokejového stadionu dosáhnout výše 273 milionů korun. Podle města bylo zatím utraceno 211 milionů, ale skutečná hodnota díla je prý jen 110 milionů.

S tímto tvrzením ABD nesouhlasí a u soudů se domáhá toho, že je spoluvlastníkem stadionu, protože jej přestavěla v dobré víře. Kolik dalších milionů tak stadion ještě bude město stát, rozhodnou až soudy.

"Rozhodnou o výši finanční náhrady. Pokud město spor vyhraje, může být nulová, ale taky to může být obrovská částka," dodal Soukup.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Najdete na iDNES.cz