ABD opustila zimní stadion v Hradci, klub chystá pro diváky lepší show

  8:52aktualizováno  8:52
Nechtěný správce zimního stadionu opouští Hradec Králové. Víc než rok trvající obstrukce jsou u konce. Válka města s ABD Invest sice pokračuje, ale už jen mezi právníky o odstupné.

Obstrukce trvaly na stadionu rok, klub se těší na větší klid. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Po nedělním vítězství na ledě Karlových Varů mají hradečtí hokejisté další důvod k oslavě. Více než rok trvající tahanice o provoz zimního stadionu v Hradci Králové totiž v úterý definitivně skončily. Město kompletně převzalo arénu od firmy ABD Invest, která ji dosud spravovala.

O stadion včetně hotelu se bude starat městská firma Královští lvi, respektive přímo hokejový klub.

"Situace na stadionu se zklidní, hokejisté získají jistotu používání stadionu a budou se moci soustředit jen na hokej," uvedl vedoucí odboru správy majetku na hradeckém magistrátu Ondřej Votroubek.

Spory mezi městem a firmou ABD vyvrcholily loni, kdy společnost zablokovala výrobu ledové plochy a hokejisté tak do poslední chvíle neměli jistotu, že sezonu začnou na domácím ledě.

"Uvolnily se nám ruce a skončí také věčné schůzování s právníky. Teď nám začnou mnohem příjemnější starosti. Můžeme konečně i bavit fanoušky, protože budeme moci zařadit do programu další akce. Na to se těším," uvedl generální manažer klubu Mountfield HK Aleš Kmoníček.

Na stadionu by mohly začít opravy

Když teď město má stadion už kompletně ve svých rukách, bude pro něj také jednodušší dokončit další potřebné opravy.

"Na příštím zasedání budou zastupitelé hlasovat o tom, jestli město na tyto rekonstrukce pustí peníze," řekl náměstek hradeckého primátora a zároveň místopředseda představenstva hokejového klubu Martin Soukup.

"Opravou a modernizací by měly projít ledová plocha, chlazení, mantinely, střídačky, vzduchotechnika a osvětlení," dodal Soukup. Další rekonstrukci klub zatím odhaduje na 40 milionů korun.

Město koupilo zpět rolbu a další majetek

Aby město mohlo stadion převzít, muselo si nejdřív za zbytkovou cenu odkoupit zpět movitý majetek a rolby, které firmě ABD před sedmi lety prodalo. Nyní za ně zaplatí 3,5 milionu korun.

"Koupili jsme prakticky vše, co je potřeba k práci na zimním stadionu a co nebylo zničené. Převzali jsme tedy jednu rolbu, která už na stadionu je," poznamenal Kmoníček.

"Tu druhou rolbu, která byla už dříve odvezena a ABD by nám ji rádo dalo zpátky, jsme nechtěli, protože nevíme, v jakém je stavu. Chceme raději koupit novou," dodal.

Město a ABD se přou, kolik stála rekonstrukce

Spor s firmou ABD ale převzetím stadionu nekončí. Právníci obou stran ještě svedou boj o finanční vyrovnání vyplývající z nákladné rekonstrukce stadionu, k níž se ABD v roce 2006 zavázala.

"Vyhráli jsme zatím jen bitvu, ale válka pokračuje. Teď půjde především o souboj odborníků ze stavebnictví a dalších oborů," uvedl Soukup.

Hradečtí zastupitelé už na jednom z minulých zasedání odsouhlasili, že firmu vyplatí 68 miliony korun, ta to ale odmítla. Odborníci teď budou muset posoudit, kolik peněz na stadionu proinvestovala.

Podle smlouvy totiž měla firma stadion provozovat až do roku 2022 a zároveň ho měla do roku 2010 proměnit v moderní arénu. Od města za dobu trvání kontraktu měla získat na nájemném 610 milionů korun. Podle původních plánů měly náklady na rekonstrukci hokejového stadionu dosáhnout výše 273 milionů korun. Podle města bylo zatím utraceno 211 milionů, ale skutečná hodnota díla je prý jen 110 milionů.

S tímto tvrzením ABD nesouhlasí a u soudů se domáhá toho, že je spoluvlastníkem stadionu, protože jej přestavěla v dobré víře. Kolik dalších milionů tak stadion ještě bude město stát, rozhodnou až soudy.

"Rozhodnou o výši finanční náhrady. Pokud město spor vyhraje, může být nulová, ale taky to může být obrovská částka," dodal Soukup.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

Zelení střídají žluté. FlixBus zavádí novou linku do Hradce a Náchoda

Autobus Flixbus

Osm měsíců poté, co se z Hradce Králové stáhly žluté autobusy společnosti RegioJet, zavádí novou linku přes...

Mladý řidič srazil v Hradci Králové studentku, skončila v nemocnici

Řidič v Hradci Králové srazil mladou chodkyni (15.10.2018).

Dvacetiletý řidič na rušné ulici v Hradci Králové srazil šestnáctiletou chodkyni. Dívka skončila s vážným poraněním...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Najdete na iDNES.cz