Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klášter v Opočně patří státu, řekl soud. Kapucíni o něj mohou žádat

  17:17aktualizováno  17:17
Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou dal za pravdu řádu kapucínů, kteří se domáhají vrácení bývalého kláštera v Opočně. Soud určil, že vlastníkem areálu je stát, nikoli Královéhradecký kraj. Kapucíni by se tak mohli pokusit o jeho vrácení podle zákona o církevních restitucích.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně. | foto: Chrocht CC-BY-SACreative Commons

Kapucíni podali žalobu na stát i kraj o určení vlastnictví v polovině prosince roku 2013. Nechtějí nevyužívaný klášter pro sebe, ale podle budoucí smlouvy by ho převedli na město Opočno. Podle soudce nešlo zatím o samotnou restituci, ale pouze o její předehru.

„Česká republika v 90. letech řekla: ‚Ano, budeme vracet nějaký majetek i vydávat náhradní pozemky, ale nesahejte na církevní majetek, to musíme vyřešit.‘ A pak za deset let nechala v tichosti přejít část majetku, aniž vůbec myslela na to, že může jít o historický církevní majetek,“ uvedl samosoudce Michal Strnad, když zdůvodňoval rozhodnutí.

Klášter kapucínů v Opočně

  • vystavěl ho řád kapucínů za podpory Colloredů v roce 1673
  • řád se věnoval misijní činnosti 
  • prosluly řádové poutní slavnosti Porziuncula, dosud se slaví 2. srpna 
  • stát převedl areál v roce 2003 na kraj, do roku 2007 sloužil jako ústav sociální péče pro ženy 
  • kraj se snaží areál prodat, ale městu ho nechtěl dát za korunu 
  • nově o něj usilují kapucíni v rámci restituce, klášter by dali městu

Podle něj se tím narušilo legitimní očekávání církví, že se domohou svého majetku. Odmítl, že by to vyvolalo další lavinu sporů. Zrovna u kláštera podle něj mohl stát očekávat, že se o něj řád přihlásí.

„V rozhodném období se stalo, že nějaká Náboženská matice, která vůbec neměla ke klášteru ani vlastnické právo, řekla státu: ‚Tady vám ho dáváme.‘ A to je ta křivda, o které zákon mluví výslovně,“ poukázal soudce na darovací smlouvu z roku 1960, kterou Náboženská matice darovala klášter československému státu. Kdyby rozhodl opačně, způsobilo by to podle něj další křivdu.

Zástupci Královéhradeckého kraje a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových navrhovali zamítnout žalobu. „Z mého pohledu jde o nečekaný a velmi překvapivý právní názor,“ řekl před soudem Martin Plšek z královéhradecké pobočky úřadu pro zastupování státu.

Proti rozhodnutí se u soudu nikdo neodvolal, mluvčí úřadu pro zastupování státu Robert Hurt uvedl, že se rozhodnou až po obdržení písemného rozsudku. Zástupce kraje Robin Zdeněk řekl, že o tom musí rozhodnout krajští radní.

Kraj chtěl klášter prodat řádu

Kraj neuznává nárok kapucínů a odvolává se i na to, že po více než deset let nemovitost řádně užíval.

„Kraj na své náklady v souladu se zákonem o státní památkové péči udržoval klášter v odpovídajícím stavu, přičemž roční náklad na údržbu činil asi 200 tisíc korun. Proběhly zde i nezanedbatelné investice,“ namítla mluvčí kraje Martina Götzová.

Královéhradecký kraj coby vlastník loni nabídl areál kapucínům ke koupi, ti to však odmítli. Pak kraj odmítl převést klášter Opočnu za symbolickou korunu a snažil se ho prodat. Město však chtělo zabránit spolu s řádem, aby se dvouhektarový areál v centru dostal do rukou „hochštaplerům“.

„Už v této době jsme si část kláštera pronajímali od kraje a v zahradě jsme pořádali koncerty a trhy. Snažíme se už tento areál otevřít lidem,“ řekl starosta Opočna Štěpán Jelínek. Vedení Opočna by chtělo získat klášter pro knihovnu, základní uměleckou školu nebo pro výstavní expozici o působení kapucínů.

Klášter tvoří dvouhektarový areál. Ke čtvercovému dvoupatrovému celku původních budov náleží podlouhlé okálové domy, které čeká zbourání kvůli azbestu. Kauza se netýká kostela Narození Páně, ten patří církvi.

 Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Další z rubriky

Bratři Karamazovi v podání dua SKUTR slibují energii, emoce i naději

Klicperovo divadlo uvede Dostojevského Bratry Karamazovy v režii a úpravě dua...

Hradecké Klicperovo divadlo uvede nejočekávanější titul 133. sezony, Dostojevského Bratry Karamazovy. Režie a úpravy se...

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Najdete na iDNES.cz