Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sourozenci prohráli spor o pozemky pod D11. Navíc zaplatí sedm tisíc

  12:17aktualizováno  12:17
Krajský soud v Hradci Králové zamítl žalobu Lubomíra Bažanta a jeho sestry Leony Šimůnkové, kteří se domáhají zrušení vyvlastnění asi 3 500 metrů čtverečních u dálničního sjezdu nedaleko Praskačky na Královéhradecku.

Stavba dálnice D11 k Hradci Králové. (listopad 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nesouhlasí s odkupem pozemků, za které prý dostali méně, než dostat měli. Soud, který měl za úkol posoudit, jestli správní úřady postupovaly podle zákona, nařídil žalobcům také zaplatit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) výdaje spojené se soudním jednáním, což dělá více než sedm tisíc korun .

„Podle názoru soudu bylo rozhodnutí správních orgánů ve věci vyvlastnění pozemků žalobců správné. Podmínky pro vyvlastnění v tomto daném případě byly splněny,“ uvedl v odůvodnění soudce Jan Fifka.

Rozhodnutí krajského soudu se žalobci nezúčastnili. Právní zástupce ŘSD po vynesení rozhodnutí odmítl případ jakkoli komentovat. „Po přezkoumání odůvodnění budeme zvažovat odvolání. V tuto chvíli se k dalšímu postupu nemohu vyjádřit, bude záviset na stanovisku mých klientů,“ uvedl po telefonu právní zástupce žalobců Jiří Všetečka.

Za určitých podmínek je přípustné do vlastnických práv zasáhnout, řekl soud

Ostře sledovaný spor se vleče deset let (více o kauze čtěte zde). Kauza je zajímavá hlavně proto, že pokud by soud rozhodl ve prospěch žalobců, vznikl by precedens pro desítky dalších případů vyvlastnění pozemků potřebných pro výstavbu dálnic.

Vývoj kauzy

Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdanči v roce 2005, přičemž rozhodnutí potvrdil Krajský úřad Pardubického kraje a zároveň zamítl Bažantovu stížnost. Krajský soud zamítl žalobu už v roce 2012. Po Bažantově odvolání se případem zabýval vrchní soud, který kauzu vrátil do Hradce, aby žalobci doplnili žalobu.

„Na jednu stranu chápu stanovisko žalobců, dostáváme se tady do klasického střetu veřejného zájmu a soukromého práva vlastnického. Pokud má náš stát fungovat na právních principech, pak je třeba v maximální míře šetřit individuální vlastnická práva, nicméně za určitých podmínek je přípustné do tohoto práva zasáhnout,“ uvedl Fifka.

Bažant v této konkrétní kauze kritizuje v zásadě dvě věci, za prvé, že stát mu nabídl za pozemky 63 korun za metr čtvereční, avšak on chtěl jednat o vyšší ceně. Tvrdí, že pozemky byly územním rozhodnutím změněny na stavební parcelu a o čtyři roky později jim byly vyvlastněny jako orná půda.

Navíc podle něj stát vyvlastnil jen parcely potřebné pro sjezd z dálnice a jemu zbyly dva pozemky v jejím sousedství, ke kterým se prý nemůže dostat. Podle krajského soudu však zmíněné pozemky využívat lze, protože tvoří součást pole.

Ani teď není rozhodnutí hradeckého soudu pravomocné. Pokud se proti verdiktu někdo odvolá, což je velmi pravděpodobné, bude se případem zabývat vrchní soud.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz