Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sourozenci prohráli spor o pozemky pod D11. Navíc zaplatí sedm tisíc

  12:17aktualizováno  12:17
Krajský soud v Hradci Králové zamítl žalobu Lubomíra Bažanta a jeho sestry Leony Šimůnkové, kteří se domáhají zrušení vyvlastnění asi 3 500 metrů čtverečních u dálničního sjezdu nedaleko Praskačky na Královéhradecku.

Stavba dálnice D11 k Hradci Králové. (listopad 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nesouhlasí s odkupem pozemků, za které prý dostali méně, než dostat měli. Soud, který měl za úkol posoudit, jestli správní úřady postupovaly podle zákona, nařídil žalobcům také zaplatit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) výdaje spojené se soudním jednáním, což dělá více než sedm tisíc korun .

„Podle názoru soudu bylo rozhodnutí správních orgánů ve věci vyvlastnění pozemků žalobců správné. Podmínky pro vyvlastnění v tomto daném případě byly splněny,“ uvedl v odůvodnění soudce Jan Fifka.

Rozhodnutí krajského soudu se žalobci nezúčastnili. Právní zástupce ŘSD po vynesení rozhodnutí odmítl případ jakkoli komentovat. „Po přezkoumání odůvodnění budeme zvažovat odvolání. V tuto chvíli se k dalšímu postupu nemohu vyjádřit, bude záviset na stanovisku mých klientů,“ uvedl po telefonu právní zástupce žalobců Jiří Všetečka.

Za určitých podmínek je přípustné do vlastnických práv zasáhnout, řekl soud

Ostře sledovaný spor se vleče deset let (více o kauze čtěte zde). Kauza je zajímavá hlavně proto, že pokud by soud rozhodl ve prospěch žalobců, vznikl by precedens pro desítky dalších případů vyvlastnění pozemků potřebných pro výstavbu dálnic.

Vývoj kauzy

Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdanči v roce 2005, přičemž rozhodnutí potvrdil Krajský úřad Pardubického kraje a zároveň zamítl Bažantovu stížnost. Krajský soud zamítl žalobu už v roce 2012. Po Bažantově odvolání se případem zabýval vrchní soud, který kauzu vrátil do Hradce, aby žalobci doplnili žalobu.

„Na jednu stranu chápu stanovisko žalobců, dostáváme se tady do klasického střetu veřejného zájmu a soukromého práva vlastnického. Pokud má náš stát fungovat na právních principech, pak je třeba v maximální míře šetřit individuální vlastnická práva, nicméně za určitých podmínek je přípustné do tohoto práva zasáhnout,“ uvedl Fifka.

Bažant v této konkrétní kauze kritizuje v zásadě dvě věci, za prvé, že stát mu nabídl za pozemky 63 korun za metr čtvereční, avšak on chtěl jednat o vyšší ceně. Tvrdí, že pozemky byly územním rozhodnutím změněny na stavební parcelu a o čtyři roky později jim byly vyvlastněny jako orná půda.

Navíc podle něj stát vyvlastnil jen parcely potřebné pro sjezd z dálnice a jemu zbyly dva pozemky v jejím sousedství, ke kterým se prý nemůže dostat. Podle krajského soudu však zmíněné pozemky využívat lze, protože tvoří součást pole.

Ani teď není rozhodnutí hradeckého soudu pravomocné. Pokud se proti verdiktu někdo odvolá, což je velmi pravděpodobné, bude se případem zabývat vrchní soud.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz