Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chátrající hradecká Slavie se začíná měnit v moderní sportoviště

  12:42aktualizováno  12:42
Letité hradecké sportoviště Slavie se proměnilo v obří staveniště. Hradecká radnice by mohla na rekonstrukci ušetřit 40 milionů korun. Metrostav ji totiž slíbil provést za necelých 60 procent rozpočtových nákladů. Hotova bude za rok.

Demolice zchátralého sportoviště Slavie v Hradci Králové (3. 8. 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Ještě nedávno škvárové fotbalové hřiště v areálu hradecké Slavie zarůstalo plevelem. Sportoviště hyzdily chaoticky rozmístěné papundeklové buňky, které suplovaly šatny a někdejší minigolf připomínala jen cedule ze 70. let.

Co v areálu Slavie vznikne?

Proměna pětihektarového areálu Slavie má trvat přibližně rok a místo chřadnoucího sportoviště tady vznikne moderní víceúčelové zařízení. Vyrostou zde nejen tři zbrusu nová fotbalová hřiště, ale také zázemí pro házenkáře, volejbalisty a nohejbalisty včetně šaten a sociálního zařízení. Samozřejmostí bude rovněž osvětlení, tři tribuny pro 440 diváků, občerstvení a objekt pro zaměstnance areálu.

Teď se ale Slavie proměnila ve staveniště. Buňky i dřevěné garáže jsou pryč, zmizely rovněž volejbalové kurty a házenkářské hřiště. Ze sportoviště v Orlické Kotlině mizí poslední sutiny a začíná se budovat moderní sportovní areál, který se má stát chloubou jako nedávno otevřený stadion u Bavlny.

"Při sportování na Slavii už vážně šlo o zdraví. Fotbalová škvára ještě ušla, ale ostatní hřiště byla v naprosto dezolátním stavu. Rekonstrukce byla potřeba už nejméně dvacet let," říká někdejší fotbalista Josef Leden.

Stavba bude o 40 procent levnější

Slavie patří mezi stavby, na kterých město ušetří desítky milionů korun. Alespoň to tak zatím vypadá. Zatímco radnice připravila velkorysý rozpočet za více než 93 milionů korun, výběrové řízení vyhrál Metrostav, který dokázal skoro nepředstavitelné: nabídl, že projekt dokončí za necelých 60 procent rozpočtových nákladů, a konečnou cenu stlačil na 53,8 milionu.

Fotogalerie

Podobný postup se už vyplatil například u zmodernizovaného sportoviště Bavlna. Nynější fotbalová akademie měla stát až 170 milionů, rozpočet projektanta byl 137 milionů, avšak vítězná stavební firma náklady stlačila na konečných 110 milionů korun.

Sportovní hala Slavie se oprav nedočká

Přestože rekonstrukci by potřebovala rovněž sportovní hala Slavie, zatím k ní nedojde. Patří totiž sportovní jednotě, jež na nákladnou akci nemá peníze.

"Je jen otázka času, kdy hala TJ Slavie stejně jako okolní pozemky přejdou do vlastnictví města," uvedl mnohoslibně náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Přestavba Slavie částečně souvisí s projektem Parku Malšovice, tedy s rekonstrukcí současného nevyhovujícího fotbalového stadionu a stavbou obchodního centra Arkády.

"Ale je to úplně samostatný a nezávislý projekt," ujišťuje vedoucí investičního odboru Valentýn Avramov.

Jestli totiž na druhém břehu Orlice začne plánovaná výstavba komerčního centra a nové fotbalové arény, zmizí další dvě hřiště. Hradečtí fotbalisté by tak měli najít nový tréninkový areál právě na Slavii.

"Uvažovalo se dokonce o stavbě nové lávky přes řeku, ale v tuto chvíli na to nejsou peníze," uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Podle něj ještě letos začne rekonstrukce dalšího zanedbaného hradeckého sportoviště - Rudé hvězdy. Také v tomto případě může radnice ušetřit. Předběžně počítá s náklady kolem 40 milionů korun.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Opravené muzeum ukáže expozice, jaké Hradečané neviděli, slibuje šéf

Ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich

V květnu začne dlouho očekávaná rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové za necelých 70 milionů korun. Brzy by měly...

Soudce zmírnil trest pro člena polského gangu „navrtávačů“ na tři roky

Piotr Jarosiński v případu "gangu navrtávačů" u Krajského soudu v Hradci...

Krajský soud v Hradci Králové znovu potrestal Piotra Jarosińského z polského gangu „navrtávačů“. Dostal tři roky ve...

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Najdete na iDNES.cz