Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chátrající hradecká Slavie se začíná měnit v moderní sportoviště

  12:42aktualizováno  12:42
Letité hradecké sportoviště Slavie se proměnilo v obří staveniště. Hradecká radnice by mohla na rekonstrukci ušetřit 40 milionů korun. Metrostav ji totiž slíbil provést za necelých 60 procent rozpočtových nákladů. Hotova bude za rok.

Demolice zchátralého sportoviště Slavie v Hradci Králové (3. 8. 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Ještě nedávno škvárové fotbalové hřiště v areálu hradecké Slavie zarůstalo plevelem. Sportoviště hyzdily chaoticky rozmístěné papundeklové buňky, které suplovaly šatny a někdejší minigolf připomínala jen cedule ze 70. let.

Co v areálu Slavie vznikne?

Proměna pětihektarového areálu Slavie má trvat přibližně rok a místo chřadnoucího sportoviště tady vznikne moderní víceúčelové zařízení. Vyrostou zde nejen tři zbrusu nová fotbalová hřiště, ale také zázemí pro házenkáře, volejbalisty a nohejbalisty včetně šaten a sociálního zařízení. Samozřejmostí bude rovněž osvětlení, tři tribuny pro 440 diváků, občerstvení a objekt pro zaměstnance areálu.

Teď se ale Slavie proměnila ve staveniště. Buňky i dřevěné garáže jsou pryč, zmizely rovněž volejbalové kurty a házenkářské hřiště. Ze sportoviště v Orlické Kotlině mizí poslední sutiny a začíná se budovat moderní sportovní areál, který se má stát chloubou jako nedávno otevřený stadion u Bavlny.

"Při sportování na Slavii už vážně šlo o zdraví. Fotbalová škvára ještě ušla, ale ostatní hřiště byla v naprosto dezolátním stavu. Rekonstrukce byla potřeba už nejméně dvacet let," říká někdejší fotbalista Josef Leden.

Stavba bude o 40 procent levnější

Slavie patří mezi stavby, na kterých město ušetří desítky milionů korun. Alespoň to tak zatím vypadá. Zatímco radnice připravila velkorysý rozpočet za více než 93 milionů korun, výběrové řízení vyhrál Metrostav, který dokázal skoro nepředstavitelné: nabídl, že projekt dokončí za necelých 60 procent rozpočtových nákladů, a konečnou cenu stlačil na 53,8 milionu.

Fotogalerie

Podobný postup se už vyplatil například u zmodernizovaného sportoviště Bavlna. Nynější fotbalová akademie měla stát až 170 milionů, rozpočet projektanta byl 137 milionů, avšak vítězná stavební firma náklady stlačila na konečných 110 milionů korun.

Sportovní hala Slavie se oprav nedočká

Přestože rekonstrukci by potřebovala rovněž sportovní hala Slavie, zatím k ní nedojde. Patří totiž sportovní jednotě, jež na nákladnou akci nemá peníze.

"Je jen otázka času, kdy hala TJ Slavie stejně jako okolní pozemky přejdou do vlastnictví města," uvedl mnohoslibně náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Přestavba Slavie částečně souvisí s projektem Parku Malšovice, tedy s rekonstrukcí současného nevyhovujícího fotbalového stadionu a stavbou obchodního centra Arkády.

"Ale je to úplně samostatný a nezávislý projekt," ujišťuje vedoucí investičního odboru Valentýn Avramov.

Jestli totiž na druhém břehu Orlice začne plánovaná výstavba komerčního centra a nové fotbalové arény, zmizí další dvě hřiště. Hradečtí fotbalisté by tak měli najít nový tréninkový areál právě na Slavii.

"Uvažovalo se dokonce o stavbě nové lávky přes řeku, ale v tuto chvíli na to nejsou peníze," uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Podle něj ještě letos začne rekonstrukce dalšího zanedbaného hradeckého sportoviště - Rudé hvězdy. Také v tomto případě může radnice ušetřit. Předběžně počítá s náklady kolem 40 milionů korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Najdete na iDNES.cz