Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovcům v Hradci chybí 25 milionů. Za vše může válka města s ABD

  14:57aktualizováno  14:57
Spor Hradce s firmou ABD Invest ovlivnil i příspěvek města na činnost sportovních organizací v roce 2013. Ten je oproti letošku poloviční a oddíly se bojí, že stojí před zánikem. Radnice se snaží obavy mírnit.
Pro některé sportovní kluby by nižší příspěvek od města mohl být likvidační (ilustrační foto).

Pro některé sportovní kluby by nižší příspěvek od města mohl být likvidační (ilustrační foto). | foto: Martin Veselý, MF DNES

Kvůli jedné položce rozpočtu krajského města na rok 2013, který minulý týden schválili hradečtí zastupitelé, zpozorněla celá řada sportovních funkcionářů. Oddíly, které jsou zcela závislé na příspěvcích od radnice a už nyní se netají existenčními problémy, na tom mají být příští rok ještě hůř.

Zatímco letos město do příspěvků na činnost vybraných sportovních organizací věnovalo 48,14 milionu korun, rozpočet roku 2013 je o více než polovinu nižší: pouze 23,06 milionu.

Sportovní kluby budou muset sehnat peníze jinde

"Peníze bychom museli sehnat někde jinde. Pokud by se to nepodařilo, museli bychom asi zredukovat naši mládežnickou základnu," prohlásil předseda výboru fotbalového klubu Olympia Jaroslav Kratochvíl.

Neradostná sportovní novinka se po městě začala šířit brzo po schválení hubenějšího rozpočtu. "S napětím vyčkáváme, co se bude dít," poznamenal předseda TJ Sokol Třebeš Martin Zbořil. Tak výrazné snížení příspěvku by se dotklo nejen sportovců, ale třeba i tanečních klubů, které mají v Hradci spoustu členů.

"Na příspěvcích od města jsme doopravdy závislí. Neumím si představit, že bychom dostali třeba o polovinu méně peněz, potom by to mohlo dopadnout tak, že by se k nám hlásily pouze děti movitějších rodičů," bojí se Zdeněk Zolman, manažer taneční skupiny T-Bass, jež letos dostala příspěvek téměř 270 tisíc korun.

Magistrát obavy sportovců mírní

Čísla v rozpočtu hovoří jasně, ale město se obavy snaží rozptýlit. Podle radnice má v hrozivě nízkých příspěvcích na sport prsty společnost ABD Invest, tedy nechtěný nájemce zimního stadionu, s nímž se Hradec soudí.

"V celkovém rozpočtu není zahrnuté nájemné firmě ABD, které město každoročně platilo za stadion. Předpokládáme totiž, že se soudní spor vyřeší a nájemné, které činilo přes 30 milionů korun, přejde do rozpočtu na příspěvky sportovním organizacím," uvedla referentka sportovního odboru Kateřina Rozsévačová.

Jenomže některé funkcionáře takové vysvětlení příliš neuklidnilo. "To je snad legrace, ne? Vždyť ten soud se může táhnout roky. A co se stane, když ho město prohraje?" ptá se "bafuňář", jenž si to podle svých slov s radnicí nechce rozházet, a proto si nepřál být jmenován.

Město má prý záložní plán

Radnice má prý v případě pokračujících tahanic s firmou ABD záložní plán. "Předpokládáme, že se ten spor vyřeší brzo. Pokud ne, v takovém případě má město finanční rezervu, jež by přešla do podpory sportu," tvrdí Rozsévačová. Takový krok by ale musel opět získat dostatečnou politickou podporu.

"Do sportu se rok od roku hůř shánějí peníze. Kdyby se k nám obrátilo zády i město, bylo by to hodně zlé," řekl předseda výboru fotbalové Olympie, jež letos na podporu mládeže dostala přes 100 tisíc korun.

Hradec Králové sportovcům pomáhá čtyřmi různými příspěvky: na rozvoj sportovišť, na různé akce, na činnost organizací a konečně na vrcholový sport.

Sumou na činnost se myslí především podpora dětí do 18 let. Funkcionáři mají strach, že příspěvek nižší o celých 25 milionů korun oproti letošnímu roku je může položit na lopatky.

"O rozpočtu na příští rok už jsem pochopitelně slyšel. Položí nás to a nezachránily by nás ani vyšší členské příspěvky, které už jsou na hraně," řekl nejmenovaný předseda hradeckého oddílu, který slaví úspěchy především ve stolním tenisu a badmintonu.

Reakce z klubů: Když zvýšíme členské poplatky, děti odejdou

"Město nám hodně pomáhá a jakýkoli výpadek bychom pocítili. Podpory si vážíme a jsme vděčni za každou korunu," uvedl Milan Nejedlý, místopředseda TJ Slavia, jež letos na podporu dětí dostala více než 230 tisíc korun.

"Kdybychom od města dostali méně, stoprocentně by muselo dojít ke zvýšení členských příspěvků, což by s jistotou znamenalo odchod spousty dětí," zamyslela se Žaneta Prošková, ředitelka taneční školy Timedance, které letos Hradec přiklepl 83 tisíc korun.

"Vždy jsme dostali to, co město slíbilo. Teď se ale může stát, že se odhlásíme z krajského přeboru a kvůli nižším nákladům budeme hrát jen okres," dodal šéf Sokola Třebeš Martin Zbořil.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Rychlodráha by mohla vést přes Hradec, vlak z Prahy by jel 20 minut

Nové vlaky, které začal Siemens už nasazovat v provozu na německé síti...

Cesta vlakem z Prahy do Hradce Králové by prý v nepříliš vzdálené budoucnosti měla trvat jen kolem 20 minut. Trasa z...

Cizinec dostal za znásilnění dívky poblíž diskotéky 6 let a vyhoštění

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Šestadvacetiletý Kubánec Yosmel Richard Fernandéz Marty půjde na šest let do vězení za znásilnění dívky nedaleko...

Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Najdete na iDNES.cz