Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvůr složí jistinu exekutorovi. Stále hrozí vypouštění splašků do Labe

  11:41aktualizováno  11:41
Zastupitelé Dvora Králové nad Labem učinili krok k tomu, aby město mohlo znovu nakládat se svým majetkem. Exekutorovi, který obstavil třeba náměstí nebo radnici kvůli sporu s bývalým provozovatelem čističky odpadních vod, složí město pětimilionovou jistinu.

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Zastupitelé tento návrh vedení města odhlasovali téměř jednomyslně. "Je to krok, který urychlí odblokování majetku, abychom s ním zase mohli nakládat. Pro nás je to teď jediné řešení," uvedl místostarosta Jan Bém.

Město však stále nesouhlasí s tím, že by mělo peníze bývalému provozovateli, společnosti WWTP, uhradit.

Dva spory o čističku

Spory kolem čistírny odpadních vod ve Dvoře jsou dva. Jeden vede s městem bývalý provozovatel, firma WWTP. Kvůli svým pohledávkám nechal obstavit městu majetek (více zde).
Ve při je ale radnice také s firmou Litave. Ta provozuje čističku od dubna a 23. srpna poslala otevřený dopis. Varuje, že pokud město nezaplatí slíbené peníze na provoz čističky, bude ji muset odstavit.
"Přestože si uvědomujeme, že čistička odpadních vod, kterou naše společnost provozuje, je jediným podobným zařízením ve městě a její odstávka by měla katastrofální dopad na životní prostředí, vyčerpali jsme už všechny možnosti, jak její provoz nadále zajistit," uvedl jednatel firmy Litave David Horák.
Upozornil, že peníze musí od města dostat do 16. září, jinak provoz čističky přeruší. Splašky by se pak hromadily na přítoku do čistírny a hrozí, že přetečou odlehčovacími nádržemi do Labe.

"Exekutor si peníze uschová. My potom budeme čekat, jak dopadne odvolání, které jsme předali krajskému soudu. Soud by měl rozhodnout, jestli nám exekutor částku vrátí, nebo ji dostane bývalý provozovatel, " dodal místostarosta Bém.

Spor se současným provozovatelem zažehnaný není

Jednání se účastnil i současný provozovatel čističky, firma Litave. Její jednatel David Horák poslal ve čtvrtek městu dopis, v němž radnici žádá, aby zaplatila za provoz, jinak bude muset čističku odstavit.

Už v září se tak může opakovat situace z února letošního roku, kdy WWTP kvůli neuhrazeným pohledávkám vůči městu opravdu čističku vypnula (více o tom čtěte zde).

"Vedení města se snažilo přesvědčit zástupce Litave, aby si s nimi i s firmou WWTP sedli ke stolu a domluvili se, komu bude město peníze posílat," uvedl zastupitel Václav Vodochodský.

Aby nedošlo k tomu, že Litave čističku vypne, bude město příští týden apelovat i na ministerstvo životního prostředí i na ministerstvo zemědělství. Radnice chce, aby se stát vmísil do sporu a přinutil současného provozovatele odkrýt kalkulaci svých nákladů na provoz.

"My nemáme problém provozovateli platit, ale ta částka se nám zdá příliš vysoká," řekl Bém. V podobném duchu, kdy kdy jedna strana tvrdila, že platí málo a druhá, že provozovatel chce moc peněz, se nesl i spor s WWTP.

Starostka Edita Vaňková už ve čtvrtek naznačila, jak by bylo možné požadavky Litave uspokojit: "Zřejmě jim řekneme, aby se přihlásili o peníze, které leží v soudní úschově." Město totiž dosud peníze za provoz čističky ze svého účtu odesílalo, ale ne provozovateli.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Roky tepali hradeckou radnici z opozice, teď chtějí podíl na vedení

Martin Hanousek vede do krajských voleb kandidátku Strany zelených, Změny pro...

Zatímco některé strany se čtyřletým obdobím v zastupitelstvu Hradce Králové takřka promlčely, případně jen kopírovaly...

Zemědělec z Broumovska: S počasím se popereme, likvidaci stáda odmítám

Jaroslav Lád konstatuje, že kravám dlouhodobé teplo vadí, kvůli němu méně žerou...

Vedro a sucho sice zemědělce trápí, ale dobrý hospodář se s tím musí umět poprat. Tvrdí to šéf družstva Ostaš z...

Vlci se usadili i ve Vraních horách, přišli zřejmě z Broumovska

Lidé mohou v návštěvnickém centru v Srní na Šumavě pozorovat ve výběhu vlky.

Vraní hory na Trutnovsku jsou dalším místem v Královéhradeckém kraji, kde se potvrdila reprodukce vlků ve volné...

Najdete na iDNES.cz