Ředitel lázní Josef Šimurda v kavárně Kolonáda po jednání krizového štábu v Janských Lázní (31.7.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ministr zasáhl do hry o Janské Lázně. Krizový šéf musí do konkurzu

  • 1
Krizový manažer Janských Lázní Josef Šimurda je ve funkci necelých pět měsíců. Nyní ministerstvo vypsalo výběrové řízení na nového ředitele, který by měl začít úřadovat v lednu. Soutěž chce vyhrát i dočasný šéf. Toho však krizový štáb lázní kritizuje.

Teprve pár měsíců poté, co bývalý ministr Leoš Heger odvolal tehdejšího lázeňského ředitele kvůli dlouhodobému neřešení finančního propadu lázní, vstoupilo ministerstvo do hry o lázně znovu.

Kolonáda v Janských Lázních na Trutnovsku.

Úředníci přišli se zásadním krokem, který znovu výrazně ovlivní další směřování tohoto zařízení.

Výběrové řízení na nového ředitele přišlo dříve, než si mnozí mysleli. Krizový manažer Josef Šimurda přišel teprve v květnu, aby zastavil propad i plán svého předchůdce zavřít proslulou dětskou léčebnu Vesna.

Teď je to ale jinak. Pokud by chtěl dál v lázních působit, musel by se přihlásit do soutěže a přesvědčit komisi, že je ten pravý, kdo má lázně zachránit a rozvíjet.

Rozhodnutí ministerstva přivítali hlavně členové krizového štábu pro zachování lázeňství, jehož velkou část tvoří právě lidé přímo spojeni s "Jánkami". Ti už od začátku kroky ředitele Šimurdy kritizovali.

"Od ministra v demisi chápeme tento krok jako vstřícný, jsme rádi, že alespoň nějak do vývoje v lázních zasáhl," uvedla zakladatelka iniciativy Zachraňme Vesnu a členka štábu Hana Pánková. Jenže vyhráno zdaleka nemají.

Holcát se chce zabývat osudem lázní dál

Regulérním ředitelem, který převezme ztrátový podnik už v lednu, se totiž může stát také Šimurda, který se do soutěže hlásí. Velmi pravděpodobně bude favoritem, vždyť lázně už zná a před komisi půjde se silnými argumenty.

"Času bylo málo, ale některé věci se povedly. Vesna, které hrozilo zavření, funguje a finanční propad jsme zastavili. Na stabilizaci a rozvoj bude samozřejmě potřeba více času, i proto se do výběrového řízení hlásím. Věřím, že komisi moje vize zaujme a budu pro ně vhodným kandidátem. I z pohledu své dosavadní profesní praxe mám co nabídnout," potvrzuje Josef Šimurda.

Ministerstvo začíná nového ředitele lázní vybírat v době, kdy ho vede dosluhující ministr v demisi Martin Holcát. Přestože jej už za několik týdnů po předčasných volbách vystřídá někdo jiný, Holcát nehodlá zůstat v řešení lázeňské krize stranou. Například se ještě chce pokusit změnit přístup pojišťoven k předepisování lázeňských pobytů.

"Problémy zavinil i stav, kdy pacienti sami raději volí jiné formy péče, například rehabilitační. Vina může být také na straně revizních lékařů pojišťoven, kteří žádosti v řadě případů zamítají," říká Holcát.

Lázně jsou bez peněz

Ministr tento týden požádal ředitele pojišťoven, aby byli k pacientům vstřícnější a předepisovali lázeňské pobyty i na delší dobu, než je vyhláškou stanovené minimum.

"Tento postup je v souladu s indikačním seznamem, ale je pravděpodobné, že se dostatečně nevyužívá," připouští Holcát, který se zavázal, že se zástupci zdravotních pojišťoven projedná možnost navýšení platby za ošetřovací dny na příští rok.

Krizový štáb však ministerské sliby přijal velmi vlažně. "Vyhlídky moc růžové nemáme, ministr nás seznámil s tím, že peníze na pacienty nejsou. Ani prodlužování pobytů si nedovedu dost dobře představit. Máme zkušenost, že vyhláška jasně stanovuje pobyt jen na čtyři týdny a víc ne. Problém vidíme hlavně v tom, že lázně nemají dost pacientů a ani případné prodloužení pobytů nepokryje náklady na jejich provoz," uvádí Pánková.

Varuje, že pokud stát neuvolní lázním další peníze, v nejbližší době zkrachují.

Současný manažer a adept na nového ředitele Šimurda s kroky ministra souhlasí. "Délka pobytů i jejich prodlužování, což se teď děje jen výjimečně, je skutečně v rukou pojišťoven a revizních lékařů. Indikační seznam stanoví pouze dolní mez délky pobytu," upozorňuje.

Současné vedení se také zasazuje o to, aby lázně poskytovaly wellness pobyty, zvýšit atraktivitu má i nové kino, přestavba kancelářské budovy na luxusní pětihvězdičkový penzion, inzerce v zahraničních časopisech, adrenalinové zážitkové programy nebo ledový bar (více zde).