Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správci Krkonoš zavřeli některé informační sruby, otevřeli výstavu

  15:12aktualizováno  15:12
Pověstného Dalibora naučila nouze housti, správce Krkonošského národního parku zase donutila omezit počet informačních srubů pro turisty. Nemají dost peněz. Nový lákadlem je ale otevření stálé expozice o lavinách a horských záchranářích v infocentru v Obřím dole.

Informační srub KRNAP v Labském dole | foto: MF DNES

Stálá informační centra s celoročním provozem najdou turisté v Harrachově, Pasekách nad Jizerou, Vrchlabí, Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Obřím dole.

Tuto síť až do roku 2008 vždy od jara do podzimu doplňovalo dvanáct sezonních srubů na turisticky atraktivních místech přímo v terénu.

Výstava o lavinách a záchranářích

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

V infocentru správy parku v Obřím dole u Pece pod Sněžkou se v pátek otevřela stálá expozice věnovaná lavinám a horským záchranářům. Navazuje na nedávnou výstavu o lavinách ve vrchlabském muzeu. (více o ní čtěte zde)
"Setkala se s velkou odezvou a nám bylo jasné, že to nemůže být jen na pár měsíců. Obří důl jako lokalita s nejčastějšími lavinami na české straně hor je pro expozici nejlepší místo," míní náměstek ředitele správy KRNAP Jakub Kašpar.
Kroniky a záznamy uvádějí přes 400 obětí, které zmrzly či zahynuly v krkonošských lavinách. Na jejich záchraně se každoročně podílejí desítky členů Horské služby, jejichž vybavení výstava také ukazuje. Vstup do expozice je zdarma.

"Polovinu srubů jsme museli kvůli úspoře nákladů uzavřít už v roce 2009 a letos nám špatná ekonomická situace umožní otevřít už pouze dvě sezonní střediska na nejfrekventovanějších turistických trasách, a to u Vrbatovy boudy na Zlatém návrší a u Dívčí lávky na soutoku Labe a Bílého Labe ve Špindlerově Mlýně," vysvětlil mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Všechny další sezonní informační sruby jako třeba na Krakonošově snídani v údolí Mumlavy nebo u Čertovy strouhy nedaleko Boudy u Bílého Labe zůstanou letos v létě zavřené.

Ze srubů se hlídalo i dodržování zákazů vjezdu

Správci parku však v minulosti nepostavili informační sruby jen u cest pro pěší. Několik jich stojí i u nejfrekventovanějších zásobovacích komunikací k horským boudám, na které je zakázán vjezd a je možno je využívat jen se zvláštním povolením.

Ochranáři toto omezení v minulosti ještě umocňovali tím, že obslužné komunikace přehradili uzamykatelnými závorami a do srubů od jara do podzimu najímali sezonní pracovníky, kteří na dodržování pravidel dohlíželi.

V poslední době však většina závor především kvůli bezpečnosti cyklistů zůstává zvednutá a služby ve srubech jsou zrušeny. Vjezdu na území národního parku bez náležitého povolení brání už jen značky se zákazem vjezdu.

"Nezaznamenali jsme, že by se tam po otevření závor a uzavření srubů provoz nějak dramaticky zvýšil. Je to i tím, že se ho snažíme omezovat početnějšími kontrolami ve spolupráci s policií," řekl Drahný.

Autoři: ,Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Najdete na iDNES.cz