Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správci Krkonoš zavřeli některé informační sruby, otevřeli výstavu

  15:12aktualizováno  15:12
Pověstného Dalibora naučila nouze housti, správce Krkonošského národního parku zase donutila omezit počet informačních srubů pro turisty. Nemají dost peněz. Nový lákadlem je ale otevření stálé expozice o lavinách a horských záchranářích v infocentru v Obřím dole.

Informační srub KRNAP v Labském dole | foto: MF DNES

Stálá informační centra s celoročním provozem najdou turisté v Harrachově, Pasekách nad Jizerou, Vrchlabí, Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Obřím dole.

Tuto síť až do roku 2008 vždy od jara do podzimu doplňovalo dvanáct sezonních srubů na turisticky atraktivních místech přímo v terénu.

Výstava o lavinách a záchranářích

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

V infocentru správy parku v Obřím dole u Pece pod Sněžkou se v pátek otevřela stálá expozice věnovaná lavinám a horským záchranářům. Navazuje na nedávnou výstavu o lavinách ve vrchlabském muzeu. (více o ní čtěte zde)
"Setkala se s velkou odezvou a nám bylo jasné, že to nemůže být jen na pár měsíců. Obří důl jako lokalita s nejčastějšími lavinami na české straně hor je pro expozici nejlepší místo," míní náměstek ředitele správy KRNAP Jakub Kašpar.
Kroniky a záznamy uvádějí přes 400 obětí, které zmrzly či zahynuly v krkonošských lavinách. Na jejich záchraně se každoročně podílejí desítky členů Horské služby, jejichž vybavení výstava také ukazuje. Vstup do expozice je zdarma.

"Polovinu srubů jsme museli kvůli úspoře nákladů uzavřít už v roce 2009 a letos nám špatná ekonomická situace umožní otevřít už pouze dvě sezonní střediska na nejfrekventovanějších turistických trasách, a to u Vrbatovy boudy na Zlatém návrší a u Dívčí lávky na soutoku Labe a Bílého Labe ve Špindlerově Mlýně," vysvětlil mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Všechny další sezonní informační sruby jako třeba na Krakonošově snídani v údolí Mumlavy nebo u Čertovy strouhy nedaleko Boudy u Bílého Labe zůstanou letos v létě zavřené.

Ze srubů se hlídalo i dodržování zákazů vjezdu

Správci parku však v minulosti nepostavili informační sruby jen u cest pro pěší. Několik jich stojí i u nejfrekventovanějších zásobovacích komunikací k horským boudám, na které je zakázán vjezd a je možno je využívat jen se zvláštním povolením.

Ochranáři toto omezení v minulosti ještě umocňovali tím, že obslužné komunikace přehradili uzamykatelnými závorami a do srubů od jara do podzimu najímali sezonní pracovníky, kteří na dodržování pravidel dohlíželi.

V poslední době však většina závor především kvůli bezpečnosti cyklistů zůstává zvednutá a služby ve srubech jsou zrušeny. Vjezdu na území národního parku bez náležitého povolení brání už jen značky se zákazem vjezdu.

"Nezaznamenali jsme, že by se tam po otevření závor a uzavření srubů provoz nějak dramaticky zvýšil. Je to i tím, že se ho snažíme omezovat početnějšími kontrolami ve spolupráci s policií," řekl Drahný.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Najdete na iDNES.cz