Etikety Běloveské kyselky Ida pro český (vlevo) a zahraniční trh. Svého času se...

Etikety Běloveské kyselky Ida pro český (vlevo) a zahraniční trh. Svého času se Ida rozvážela po celé republice. Současní majitelé stáčírny v zimě nechali instalovat kamery proti zlodějům, aby uchránili aspoň zbytky podniku. Náchod uvažuje, že od státu koupí prameny kyselky. | foto: Koláž - iDNES.cz

Stáčírnu kyselky Ida pohlídají před zloději bezpečnostní kamery

  • 0
Prvním krokem ke vzkříšení lázní a využití pramenů kyselky Ida v Náchodě-Bělovsi musí být zastavení zlodějů. Soukromí majitelé areálu proto minulý týden v bývalé stáčírně nainstalovali bezpečnostní kamery. Objekt je na rozdíl od chátrajících lázní ještě zachovalý a přichází v úvahu obnovení provozu.

Na bývalé lázně i stáčírnu kdysi oblíbené minerálky útočí zloději kovů. "Nachytal jsem tam asi sedm dětí, které rvaly ze zdi kabely. Samozřejmě je nikdo nemohl potrestat, protože jsou nezletilé," líčí správce lázní a stáčírny David Troutnar.

Kamerový systém je napojen na policii, která slíbila zhruba třicet let starý objekt víc hlídat. Z vlastní iniciativy policistům pomáhají také obyvatelé nedalekých domů.

"Někteří to dělají z loajality, neboť ve firmě dřív pracovali a také od ní kdysi získali byty," míní Troutnar.

Zchátralý altán, kde býval pramen běloveské kyselky Ida
Před rekonstrukcí by se z prameníku asi nenapil ani člověk s hodně silným

Už na jaře chce město opravit prameník ve starém altánu uvnitř bývalého areálu lázní v Bělovsi, aby lidé nemuseli chodit pro Idu k řece Metuji.

Rozbitá okna vrátnice i další místa ve stáčírně teď majitelé začali osazovat železnými mřížemi. Stáčecí lince zloději uškodit nemohou, protože je odvezená jinam a zakonzervovaná.

Ida se měla stáčet na Slovensku

Nové vedení Náchoda se angažuje v obnovení provozu lázní i stáčírny Idy, všechno ale patří soukromým majitelům, kterým město může jen pomáhat. Aby se linka mohla opět rozjet, je potřeba vyřešit také práva na značku Běloveská kyselka Ida.

Lázně i stáčírna patřily před rokem 1989 státu. V roce 1991 koupil linku na minerálku za 110 milionů korun Antonín Moravec, majitel později zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky Plzeň.

V té době stáčírna čerpala vodu z pramene Ida, který však patřil lázním v Bělovsi. Dostávaly poplatek, časem ale chtěly platit i za čerpanou minerální vodu.

Spor vyvrcholil tím, že Moravec koupil opuštěný statek vedle lázní a udělal nové vrty. Z nich pak od roku 1995 bral kyselku. Majitelé pak Moravce žádali, aby přestal používat značku Ida.

Ze slávy lázní v Bělovsi zbyly jen zchátralé budovy a zažloutlé pohlednice.

Oba podniky dopadly neslavně. Lázně se zavřely v roce 1996, Moravec byl už o dva roky dříve obviněn kvůli problémům banky. V roce 2001 společnost Ida zkrachovala.

Stáčírnu pak koupili Miroslav Borůvka a Marian Khalifa, kteří už v roce 2000 koupili uzavřené lázně Běloves.

Ochrannou známku Běloveská kyselka Ida v roce 2002 odkoupila společnost Interfood z Dolního Benešova-Zábřehu a oznámila, že pod touto značkou bude do lahví plnit minerální vodu z pramenů na Slovensku. To už se ale několik let neděje a firma naznačila, že by se nebránila prodeji známky.

, ,