Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moderní stadion v Hradci je chloubou hasičů, školám ale zůstává zavřený

  9:30aktualizováno  9:30
Hradec Králové má nejlépe vybavený hasičský stadion v České republice, jenže je nevyužitý a většinou zamčený. Slavnostně ho otevřeli už před měsícem, ale navzdory ujišťování tam zatím nemohou sportovat ani okolní školy. Stavba ve dvou etapách vyšla na víc než 40 milionů korun.

Hasičský stadion v Hradci Králové je zkolaudovaný, přesto zavřený (29. 5. 2018). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Mohou se zde konat mezinárodní soutěže a mnohokrát zaznělo, že sportoviště bude otevřené i pro okolní školy. Jenže poslední hodina tělocviku se tu konala na jaře před třemi lety, tedy před první etapou oprav.

Od oficiálního otevření je tu zamčeno, stadion hlídají kamery a žiletkový drát. Občas tu sice trénují hasiči, ale školy se začínají nervózně ptát, zda sliby stále platí.

Čtyřsetmetrový ovál s umělým povrchem a šesti dráhami se neotevřel ani loni na jaře, kdy skončila první etapa, ani nyní, kdy tu přibyly nové objekty šaten i sociálních zařízení a u výcvikové věže vznikl další prostor pro míčové sporty.

Fotogalerie

„Mrzí mě to. Slibovali, že jakmile se stadion otevře, bude fungovat i pro školy, ale je ticho po pěšině a žádná nabídka nám nebyla učiněna. Náš zájem o využívání takového sportoviště pochopitelně trvá,“ říká Pavel Jankovský, ředitel blízké střední průmyslové školy.

Jeho průmyslovka má pouze malé betonové hřiště, které však svému účelu neslouží. „Zakázala nám jej používat hygiena,“ konstatuje ředitel.

Stejně jsou na tom také studenti střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku. Ani tato škola nemá žádné hřiště a její ředitel Jan Opitz již loni na jaře kritizoval, že navzdory ujišťování je stadion nedostupný.

„Hasiči nám loni nabídli dvoutýdenní smlouvu před začátkem druhé etapy rekonstrukce. Usoudili jsme, že to nemá smysl a že počkáme. Teď je hotovo, podal jsem žádost a doufám, že brzo dostanu odpověď. Skutečně bych potřeboval znát jejich stanovisko, nejlépe nějaký rozvrh, kdy bychom mohli stadion a třeba i jeho travnatou plochu využívat,“ říká Opitz.

Stadion ještě se škvárou byl otevřený pro každého, vzpomínají

Nejen studenti uměleckoprůmyslové školy si budou muset na hodiny tělocviku na umělém povrchu ještě tři měsíce počkat. „

Po jednání se zřizovateli škol a zároveň poskytovateli dotace zavládla všeobecná domluva na tom, že další subjekty by areál stadionu využívaly na základě jejich požadavků od nového školního roku,“ prohlásila krajská mluvčí hasičů Martina Götzová.

Kromě investic od hasičského sboru do sportoviště plynuly i miliony od města a kraje.

„V současné době vzniká provozní a návštěvní řád a budou se připravovat smlouvy s jednotlivými subjekty, které budou prostory využívat. Konkrétní podmínky užívání budou předmětem těchto smluv,“ sděluje dále Götzová.

Zájem o hasičský stadion mají rovněž speciální školy nebo Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína. Je paradoxem, že ředitelé rádi vzpomínají na doby před rekonstrukcí, kdy byl sice ovál ještě škvárový, ale brána otevřená pro každého.

„Před rekonstrukcí jsme tam chodívali na hodiny tělesné výchovy pravidelně a rádi. Teď doufám, že v tom budeme moct zase pokračovat,“ věří ředitel biskupského gymnázia Jiří Vojáček.

„Nevím, na co se čeká, ani by mě nepřekvapilo, kdybychom si museli vypisovat žádost, abychom mohli na stadionu odučit hodinu. Nejlepší by bylo, kdyby bylo dopředu dané, v jaké dny a do kolika hodin tu můžeme být. A také by mě vážně zajímala statistika, totiž kolik tu trénuje hasičů. Zatím má několik stovek dětí smůlu,“ říká učitel sousední školy, který si nepřál být jmenován.

Více hasičů než dětí na novém stadionu určitě bude už 23. června, kdy se tu bude konat krajská soutěž dobrovolných hasičů, ty 28. června vystřídají profesionálové. Kromě hasičů by na sportovišti měli pravidelně plnit fyzické testy i policisté a vojáci. Kdyby vše šlo podle plánů, rekonstrukci hasičského stadionu by zakončila třetí etapa a stavba divácké tribuny.Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Bakterii, kvůli níž zvracely desítky lidí, zřejmě do bistra někdo zavlekl

Uzavřené bistro v centru Hradce Králové.

Laboratorní testy vzorků z bistra v centru Hradce Králové, kde se po konzumaci jídla otrávilo 57 lidí, potvrdily výskyt...Stavba D11 u Hradce se opět zbrzdí, v poslední den přišla řada námitek

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Pokračování stavby dálnice D11 u Hradce Králové se nejméně o několik týdnů opozdí. Ministerstvo dopravy se totiž musí...

Horolezec Jaroš vyslal nosiče na Sněžku, nejlepší byli padesátníci

Třicítka novodobých šerpů vynesla na nejvyšší krkonošskou horu tunu nápojů (16....

Tunu nealkoholických nápojů vytahali účastníci sobotního Sherpa cupu na Poštovnu na Sněžce. Mezi muži zvítězili...

Poláci spěchají na směnu v Kvasinách i stovkou, říká šéf tamní policie

Ředitel územního odboru Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou Zdeněk Hlaváček.

Lidé z okolí automobilky Škoda Auto na Rychnovsku si stěžují na rychlou jízdu řidičů, kteří spěchají do průmyslové zóny...

Další z rubriky

Náchod koupí ruinu Tepny, místo plánovaných obchodů chce novou čtvrť

Demolice bývalé textilky Tepna v Náchodě

V místě bývalé textilky Tepna v Náchodě nevyrostou plánované haly dalších marketů, naopak tam v budoucnu může vzniknout...

Točím jen limonádu, odpovídal loni filmař Magnusek. Vrátí se k dílu

Tomáš Magnusek v hereckém muzeu v Ratibořicích na Náchodsku.

Potřeboval by se dospat, místo toho ale režisér Tomáš Magnusek provází hosty svým hereckým domem Viktorka v...

Zatoulaný klokan je zpět u majitele, odchytli ho v poli u Hradce Králové

Klokana u Hradce Králové v sobotu večer vyfotil zákazník taxislužby.

Strážnici odchytli klokana, který 5. června utekl z výběhu majitele z Divce u Hradce Králové. Odchytáři se k němu...

Najdete na iDNES.cz