Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Piráti ztroskotali s referendem o financování stadionu v Hradci

  10:24aktualizováno  10:24
Piráti v Hradci Králové neuspěli s nápadem uspořádat referendum o způsobu financování fotbalového stadionu asi za 550 milionů korun. Plán strany, která zatím není ani v zastupitelstvu města, žil jen velmi krátce. Překážkou byl odmítavý postoj i šibeniční termín uskutečnění plebiscitu.

Vizualizace konečné podoby fotbalového stadionu v Hradci Králové. | foto: FC Hradec Králové

Piráti, ač do zastupitelstva dosud nepronikli, se v létě pokusili do programu dostat bod, který sice nenadchl vedení města, ale měl slušnou naději zaujmout veřejnost.

Strana navrhla referendum, v němž by se lidé vyjádřili k financování chystaného stadionu. Město na něj totiž dosud nezískalo dotace. Plebiscit se podle představ Pirátů měl konat už při říjnových komunálních volbách.

Jejich snaha však vyzněla rozpačitě a referendum nebude. Tedy prý prozatím. Výbušný bod o referendu měl být zařazen do programu srpnového zastupitelstva. Nakonec se neobjevil a Piráti se vzdali i možnosti s návrhem vystoupit v závěrečné diskusi.

Lídr strany pro komunální volby Pavel Vrbický údajně oslovil primátora, zastupitelům poslal návrh na usnesení, o které požádal přes podatelnu, zajímal se o potenciální podporu zastupitelských klubů, leč o referendu se koncem srpna v sále Adalbertina mluvilo pouze v zákulisí.

Fotogalerie

„Dozvěděli jsme se, že takový bod může podat jen zastupitel a nikoli občan, což bychom mimochodem také rádi změnili. V závěrečné diskusi bychom už vůbec ničeho nedocílili, ostatně už bylo hodinu a půl po programu a přítomný byl jen zlomek zastupitelů,“ posteskl si Vrbický.

Piráti chtěli při referendu zjistit, jakou má výstavba stadionu podporu veřejnosti, ale hlavně zamýšleli otázku formulovat tak, aby aréna vyrostla pouze za podmínky, že radnice na ni získá soukromé, státní, případně krajské dotace, a to ve výši alespoň 40 procent.

Je pozdě zkoušet referendum, míní někteří

Od vládnoucí koalice se podpora referenda čekat nedala, výhradami se netajili ani komunisté a hnutí ANO žádalo diskusi lídrů zastupitelských klubů, jediné povzbuzení zaznělo od opoziční Změny pro Hradec (ZPH). Nyní však i zastupitel ZPH Martin Hanousek říká, že od Pirátů očekával mnohem víc.

„Očekával jsem důvodovou zprávu, diskusi a kampaň, ale vůbec nic z toho nenastalo. To přece nejde začít mluvit o tak ohromné věci a neodpracovat to. Referendum bych podpořil, ale Piráti to neměli připravené,“ kritizuje Hanousek.

Podle něj by sice byla vhodnější trochu úspornější varianta stadionu, ale teď - když začátek stavby je na spadnutí - je už podobná diskuse zbytečná.

„V této fázi už je opravdu pozdě. Já bych se referendům nebránila, avšak je třeba si uvědomit, že to je nápad, jehož realizace stojí 1,5 milionu,“ říká Monika Štayrová, zastupitelka a lídryně hnutí ANO pro nadcházející volby.

Otázku financování i tak otevřeme, tvrdí Piráti

Rovněž Piráti přiznávají, že i kdyby návrh referenda prošel, jeho příprava by měla šibeniční termín. Sice je prý znechutily výroky některých představitelů města o laciném populismu, ale myšlenky se nevzdávají, jen si počkají na výsledky voleb.

„Určitě otevřeme otázku financování. Stadion je bez diskuse potřeba, ale je potřeba zamyslet se nad tím, zda je zdravé uvažovat o tom, že jej město postaví celý ze svého, a přitom vědět, že je současně třeba financovat i severní terasy, Benešovu třídu, Velké náměstí anebo třídu Karla IV. Pro stavbu svých stadionů jiná města dokázala najít externí financování a já nevím, proč by Hradec Králové měl být výjimkou,“ zdůrazňuje Aleš Dohnal, aktivista a čtyřka kandidátky Pirátů.

Otázku referenda Dohnal neopouští. „Jediný smysl má jen v případě spojení s volbami s předpokládanou účastí aspoň 40 procent,“ je si vědom.

Radnice ujišťuje, že o dotacích jedná. Žádost ale nepodala

Pro Hanouska už je téma referendum definitivně uzavřené: „Spojit jej s komunálními volbami byla poslední možnost a je naivní a naprosto nereálné domnívat se, že se to podaří později. Dopadne to tak, že nové zastupitelstvo bude velmi rychle konfrontováno se současnou přípravou, která není nejlepší, ale také s otázkou, z čeho to zaplatíme. Projekt už je zkrátka v takové fázi.“

Stavba už je nejspíš skutečně za dveřmi. Město by chtělo ještě do konce roku uzavřít smlouvu s vítězem výběrového řízení s minimální cenou 370 milionů korun. Budování dvou nových tribun, hrací plochy, parkoviště i osvětlení by mělo začít v lednu, nejpozději v únoru.

Pirátům jde hlavně o to, aby si Hradec kromě stadionu mohl dovolit financovat i jiné důležité akce, proto se plánů na referendum stále drží. Tématem plebiscitu by byly dotace. Ty se město snaží získat i bez přičinění Pirátů, leč zatím neúspěšně.

„Snažíme se dokonce po několika liniích. Já jsem o tom jednal s ministrem školství Robertem Plagou i se sportovním zmocněncem Milanem Hniličkou a pan primátor současně o případné dotaci na stadion také s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou,“ připomíná náměstek primátora Jindřich Vedlich (Slušná politika a Hradečtí patrioti).

Antonín Zelenka z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství však vzkazuje: „Ministerstvo žádnou žádost o dotaci neobdrželo. V současnosti není žádná výzva na sportovní investice ani vypsána a rok 2019 je v přípravě.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz