Vrchlabí už letos začne stavět stadion, bude se jmenovat Vejsplachy

  13:10aktualizováno  13:10
Vrchlabí letos začne stavět nový fotbalový stadion za 90 milionů korun. Vyrostou tři hřiště, přibyde umělá tráva a tribuna pro tři sta lidí. Stadion se stěhuje na nové místo, na tom původním totiž Škoda Auto už buduje novou halu pro převodovky.

Návrh nového fotbalového stadionu Vejsplachy ve Vrchlabí. | foto: Archiv Městský úřad Vrchlabí

Fotbal by si mohl najít ve Vrchlabí na Trutnovsku ještě víc fanoušků. Město totiž postaví nový stadion. Ležet bude na jihozápadním okraji města za kruhovou křižovatkou u Benziny, na pozemku ve směru na Jilemnici. Ponese název Vejsplachy a sportovcům nabídne tři moderní hřiště.

"Letos budeme projekt připravovat, stavět se začne na podzim a do konce roku 2014 by měl být stadion hotov," uvedla Bohumila Břešťovská z odboru rozvoje a územního plánování Městského úřadu ve Vrchlabí.

Stadion Vejsplachy

Na hlavním a jednom ze dvou tréninkových hřišť bude klasický trávník, povrch druhého bude umělý. V kryté tribuně bude moci zápasy sledovat až tři sta lidí, dovnitř se vejde osm šaten, ošetřovna, šatna pro rozhodčí, posilovna i občerstvení a sociálky. Před areálem vyroste parkoviště pro 83 aut, přes silniční obchvat u stadionu vyroste lávka pro pěší.

 

Autor návrhu architekt Tomáš Vymetálek vybral coby dominantu dvoupodlažní krytou tribunu a umístil ji podélně mezi obě fotbalová hřiště.

"Střechu tvoří ocelová konstrukce a membránová krytina, na tribunu po obou stranách navazují jednopodlažní zaoblené části oddělené schodišti, které umožní přístup na tribunu," popisuje architekt. V podobném duchu navrhl i pokladnu.

Podle starosty Vrchlabí Jana Sobotky je pro město stavba fotbalového stánku mimořádnou událostí.

"Je to dvacet nebo třicet let očekávaná záležitost. Stavba stadionu vždy souvisela s rozvojem podniku Škoda, k realizaci však nikdy nedošlo," tvrdí starosta Sobotka.

Nebylo prý jednoduché najít pro stadion místo, nakonec jej umístili do atraktivní lokality v blízkosti obchvatu na Špindlerův Mlýn. Podle starosty v Česku přitom nebývá zvykem stavět stadion jako novostavbu. "Zatím jdou přípravy hladce a pokud se nic nezmění, v příštím roce bychom ho měli dokončit," říká starosta.

Hrát o soutěž výš? Třeba ano

Stadion je navržen tak, aby odpovídal podmínkám krajských soutěží, Vrchlabí se však nebrání představě, že by se na novém stadionu mohly v budoucnu hrát i vyšší soutěže.

"Když takové sportoviště stavíte, musíte na to myslet. Představa, že bychom hráli o soutěž výš, je určitě reálná. Jestli máme i na divizi? To nevím," zamýšlí se starosta.

Místní fotbalový A tým kope krajskou soutěž. Drží se blízko čela tabulky, a to i přesto, že teď nemůže nastupovat na vlastním stadionu a domácí zápasy musí hrát na jiných hřištích. To staré je už totiž zrušeno a na jeho místě buduje Škoda Auto novou halu na výrobu převodovek.

Fotbalisté i fanoušci musí počkat na nový stadion. "Už aby to bylo, teď to pro nás není jednoduché. Stadion už tu měl být čtyřicet let. Musíme však počkat a hrát v okolních vesnicích. To stojí čas a peníze, naštěstí se nám i tak daří. Určitě bychom chtěli postoupit do krajského přeboru, ale prioritou je teď pro nás stadion. Pak se uvidí," míní sekretář klubu FC Vrchlabí František Peška.

Stadion vybuduje společnost BKN z Vysokého Mýta. Na jeho stavbu bude město čerpat i z půlmiliardové dotace, kterou dostalo od státu na rozvoj tamní průmyslové zóny. Stát regionu peníze přislíbil na základě dohody se Škodovkou před několika lety.

Automobilka tehdy slíbila rozšíření výroby ve Vrchlabí v roce 2008. Svoje závazky splnila, v tamním závodě vyrábí moderní automatické převodovky pro celý koncern VW.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Další z rubriky

Ani včasná pomoc by ji nezachránila, řekl soudní znalec o ubodané ženě

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Krajský soud v Hradci Králové pokračuje v projednávání případu Pavla Kohúta, který je obžalovaný z ubodání přítelkyně a...

Koalici v Hradci zřejmě utvoří ANO, ODS a Změna. Primátorem bude Hrabálek

Vyjednávací týmy ODS a hnutí ANO v Hradci Králové. Alexandr Hrabálek, nyní...

Na radnici v Hradci Králové se po více než týdenním povolebním vyjednávání rýsuje koalice ve složení ANO, ODS a Změna...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Najdete na iDNES.cz