Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Chlumce hrozí vládě hladovkou kvůli nerovnému dělení daní

  9:51aktualizováno  9:51
Starostové malých měst a "střediskových" obcí se rozhodli bojovat proti parazitování menších vesnic na jejich rozpočtech. Vede je starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. Inicioval výzvu vládě, aby zajistila rovnější přerozdělování daní. Hrozí i demonstrací nebo hladovkou.

Sponzorujeme opravy památek a kulturní akce i pro jiné obce, láteří starostové. Na snímku Muzeum Loreta v Chlumci nad Cidlinou. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Starostové menších měst tvrdí, že stát je už čtyři roky šikanuje. Přestože menší města fungují jako spádové oblasti a dotují například divadla, knihovny, mateřské školy nebo hasičské sbory, dostávají na své obyvatele ještě méně peněz než okolní vesnice.

"Kvůli zákonu o rozpočtovém určení daní jsou malá města a obce hendikepovány. Proděláváme ročně milionové až desetimilionové částky a nemůžeme nic nového budovat," stěžuje si chlumecký starosta Miroslav Uchytil, který je jako předseda jedné z pracovních skupin Svazu měst a obcí iniciátorem výzvy vládě.

Nesplněné sliby

Už v roce 2008, kdy poslanci schvalovali úpravy rozpočtového určení daní, starostům slíbili změny v přerozdělování financí. "Ujišťovali nás, že do roka se to změní, ale uběhly čtyři roky, a nic se neděje. Nebudeme dál čekat a spoléhat na plané sliby, chceme už od příštího roku spravedlivější podmínky," požaduje chlumecký starosta. Starostové oslovených obcí budou podepisovat prohlášení až do konce dubna. V červnu chce jít Uchytil s výzvou na rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny a navštíví ministra financí.

Ve čtvrtek rozeslal dopis všem starostům obcí a měst, které mají od jednoho do deseti tisíc obyvatel. Těch je v České republice 1 200. Z vybraných daní prý právě tato města dostávají nejmenší množství peněz.

"Chceme spravedlivé rozdělení daní. Například pětitisícový Chlumec teď dostává na každého obyvatele 6 400 korun, zatímco malé vesnice se stovkami obyvatel dostávají třeba i 15 tisíc korun," vypočítává chlumecký starosta.

Přitom právě menší města jsou přirozenými centry českého venkova. "Okolní vesnice na nás parazitují. My na ně vůbec nic nedostáváme, přestože zajišťujeme služby i pro jejich obyvatele," tvrdí Uchytil.

Chlumec nad Cidlinou například dotuje divadlo více než milionem korun ročně, dobrovolné hasiče pak částkou 600 tisíc korun. Podle starosty město prodělává až šest milionů korun ročně a nemůže si dovolit větší investice do staveb nebo rekonstrukcí.

"Na malých vesnicích, které se starají jen samy o sebe, mají všude hotové chodníky, kdežto na malých městech chodníky ani komunikace hotové nejsou," říká Uchytil.

Pokud ho poslanci ani vláda nevyslyší, je starosta odhodlán vyzvat ostatní kolegy, aby jeli protestovat do Prahy nebo zahájili protestní hladovku.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz