Starosta Nového Hrádku na Náchodsku Zdeněk Drašnar. Na stěně za ním je vidět...

Starosta Nového Hrádku na Náchodsku Zdeněk Drašnar. Na stěně za ním je vidět snímek opraveného náměstí (8.12.2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Musíte táhnout za jeden provaz, radí starosta třikrát oceněné radnice

  • 1
Podle porotců soutěže Starosta roku má nejlepší samosprávu v zemi Nový Hrádek na Náchodsku. Městys kvete, Sokol a hasiči rozvíjejí spolkový život. Výsledkem dobré práce je nové náměstí, opravené silnice i příliv nových usedlíků. Porota radnici chválí i za efektivní čerpání peněz z evropských a dalších fondů.

Skoro se zdá, že má městys Nový Hrádek na Náchodsku, který získal také ceny Čistá obec 2009 a Vesnice roku 2011, nějaké kouzlo na spokojenost obyvatel a dokonalý chod obce nebo alespoň dokáže uchvátit porotu jako žádná jiná obec u nás.

Tak či onak, úspěch v kategorii samospráva roku v rámci soutěže Starosta roku, kterou každoročně pořádají společnost Era a Nadace Via, opět přisoudil Novému Hrádku pozici obce, o které se všude mluví.

„Jsme na to hrdí, stojí za tím celý úřad a vlastně všichni obyvatelé. Nejdůležitější je podle mě vzájemná spolupráce nejen mezi zastupiteli, kterých je u nás i se mnou jedenáct, ale hlavně s místními spolky hasičů, Sokola a farníky. Pokud táhneme za jeden provaz a nebereme se jako konkurence, může to fungovat a lidé to poznají,“ míní starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar.

Stranická příslušnost je vedlejší

Spokojenost s tím, jak radnice hospodaří, dokládají i výsledky voleb, ve kterých kromě starosty obhájilo svůj post osm z jedenácti dosavadních zastupitelů. Porota zejména ocenila, že Nový Hrádek zvládá důležité opravy.

Dokazuje to, že umí čerpat peníze ze státních i evropských fondů. Jen v poslední době díky tomu zrekonstruovali sokolovnu za 16 milionů korun a koupili novou požární stříkačku. Z evropských peněz se také povedlo opravit náměstí a příjezdovou cestu. Z norských fondů opravili školu.

„Pro obec, jako je ta naše, jsou podobné dotace obrovskou možností,“ přiznává starosta.

Na nové kostelní varhany, díky nimž v Hrádku už dvakrát zorganizovali koncerty Orlicko-kladského varhanního festivalu, se podařilo vybrat přes 200 tisíc korun, a to nejen mezi početnou komunitou věřících, ale i od ostatních obyvatel.

Velkou výhodou podle starosty je, že si na radnici zvykli nepolitikařit. Stranická příslušnost hraje na Novém Hrádku vedlejší roli, důležitější jsou konkrétní problémy.

Nový Hrádek

  • Městys v okrese Náchod v předhůří Orlických hor u hranic s Polskem.
  • Podhorská obec leží pod vrchem Šibeníkem a protéká jí řeka Olešenka.
  • Náměstí je v nadmořské výšce 565 metrů.
  • Nový Hrádek vznikl pravděpodobně jako podhradí přilehlého hradu Frymburka.
  • Svou pobočku tu má Výzkumný ústav Akademie věd ČR.

„Asi před čtyřmi lety jsme udělali rozsáhlé dotazníkové šetření mezi domácnostmi i firmami, abychom zjistili, co Nový Hrádek trápí. Rozbité silnice a náměstí jsou jen některé z věcí, které jsme museli po letech konečně začít řešit,“ tvrdí Drašnar.

Současný starosta bere ty minulé jako partnery

Novým šéfům radnic by poradil, aby neztráceli kontakt s těmi, kteří zastávali funkci starosty před nimi.

„Po roce 1989 jsem čtvrtým starostou a považuju za hrozně důležité, že tohle u nás funguje. Současný starosta bere ty minulé jako partnery a díky tomu u nás existuje určitá návaznost,“ vysvětluje devětačtyřicetiletý starosta, původním povoláním policista.

Do karet hrají Novému Hrádku nedaleké Orlické hory a lyžařská střediska a blízkost větších měst, jako je Náchod, Nové Město nad Matují, Dobruška i Hradec Králové. I proto má obec zhruba o 100 obyvatel více než před deseti lety. Do Hrádku táhne lidi i několik prosperujících firem, které nabízejí nová pracovní místa.

Pohádali se o cestu

Ani Nový Hrádek se však neobejde bez problémů. Zastupitelům už roky nedá spát spor mezi několika obyvateli v místní části Končiny, a to kvůli příjezdové cestě k domům.

Era Starosta roku

  • Soutěž je určena výhradně starostům obcí do 2 000 obyvatel a svým podpisem ji musí podpořit alespoň dvacet osob, které v nich žijí.
  • Titul samospráva roku udělila devítičlenná porota, v níž seděl například antropolog či minulý starosta roku, poprvé.
  • U Nového Hrádku ocenili schopnost týmové práce zastupitelstva, aktivní spolkový život a zapojení obyvatel do života v obci.

„Cestu využívali už někdy od začátku 20. století všichni majitelé zdejších nemovitostí. V posledních letech se však sousedi pohádali a jedni zakázali druhým po té cestě jezdit, což je velký problém,“ uvádí starosta.

Obecní cesta, která k domům vedla, je už léta rozoraná, kvůli čemuž jsou někteří v pasti, protože se nemají autem jak dostat k domu. Když dovolí počasí, jezdí přes pole. Když zaprší nebo nachumelí, po jediné polní cestě už neprojedou.

„Chceme pomoci, ale není to jednoduché a hrozně se to vleče,“ podotýká Drašnar.

Kdyby mohl on sám něco změnit ve fungování samosprávy obcí, výrazně by snížil byrokracii.

„Je to pro nás obrovská zátěž. Z nadřízených orgánů jsme zavaleni maily s různými novými nařízeními, dotazníky a dalšími úkoly. Já jsem uvolněný starosta, takže mám na práci čtyřiadvacet hodin denně, ale nedokážu si představit, jak to zvládají menší obce, kde se starosta dostane na úřad až po práci. Je to džungle, ve které se rychle ztratíte,“ dodává.