Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát chce prodat Janské Lázně, s radnicí se o tom nebaví

  12:16aktualizováno  12:16
Ministerstvo financí se snaží prodat Státních léčebné lázně v Janských Lázních v Krkonoších. Místní obyvatelé to sledují s obavami, o prodeji čtvrtiny města s nimi totiž nikdo nemluví. Radnice se bojí, že nový majitel areál se ziskem prodá dál nebo ho rozprodá po jednotlivých budovách.

Kolonáda v Janských Lázních | foto: MF DNES

Návrh na privatizaci lázní chce ministerstvo financí předložit vládě ještě letos. "Pro nás jsou informace ohledně privatizace lázní životně důležité. Přesto nevíme vůbec nic a nejsme schopni průběh privatizace jakkoliv ovlivnit," uvedl starosta Janských Lázní Jiří Hradecký.

Vloni na podzim proto janskolázeňští radní napsali dopis na ministerstvo zdravotnictví, v němž požadovali informace o přípravách privatizace.

"Ministerští úředníci nám v odpovědi sdělili pouze to, že privatizační projekt odešel z ministerstva zdravotnictví už v roce 2009 a v témže roce ho projednala vláda, která další přípravou privatizace pověřila ministerstvo financí. Současně nás upozornili, že proces privatizace je neveřejný, a proto nám nic dalšího sdělit nemohou," dodal starosta.

Janské Lázně jsou poslední z někdejších státních lázní, které zůstávají v majetku státu. Jeho představitelé zdůvodňují nynější snahu o prodej tím, že výnosy z léčebných procedur rok od roku klesají a že v soukromých rukou se lázním bude dařit lépe.

Lázně by se měly prodat minimálně za 508 milionů korun

"Předpokládáme, že návrh způsobu a postupu privatizace lázní předložíme vládě do konce listopadu," sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Jak uvedly Lidové noviny, stát chce deset lázeňských budov včetně dětské léčebny Vesna a kolonády nabídnout k prodeji minimálně za 508 milionů korun. Částka vychází ze tři roky starého privatizačního projektu, kdy měly být lázně prodány předem vybranému uchazeči: firmě Česko-moravská lázeňská.

Její polovinu vlastní místopředseda ODS Pavel Drobil, druhou polovinu šéf Lázní Darkov Jaroslav Čánek. Prodej tehdy prosazoval bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Avšak na jaře 2009 Topolánkova vláda padla a Julínek nestihl prodej Drobilově firmě dokončit.

"Zvažujeme, že v případě vyhlášení veřejného výběrového řízení bude pro potřeby posouzení výše předložených nabídek zjištěna předpokládaná aktuální tržní cena nezávislým znaleckým oceněním. Samotná kupní cena bude určena na základě nabídek zájemců o koupi," sdělil Jakob.

Městu nepatří ani kousek náměstí, vše je lázní

Dodal, že přibližně 180 bytů v majetku lázní nabídka zahrnovat nebude. "Předpokládá se, že byty budou přednostně nabídnuty ke koupi jejich nájemcům," dodal.

Janské Lázně o účasti v tendru neuvažují. Především proto, že z ročního rozpočtu necelých 20 milionů korun by radnice nemohla požadovanou cenu zaplatit. "Ale na lázních jsme závislí tak, jako bychom byli svázáni pupeční šňůrou. Například na náměstí městu nepatří ani metr pozemků. Všechno patří lázním," upozornil Hradecký.

Pro město by podle něj bylo nejlepší, kdyby lázně zůstaly i nadále ve vlastnictví státu. "K budoucnosti lázní v soukromých rukách jsem značně skeptický. Stačí se rozhlédnout po republice a každý vidí, co se kolem nás děje. Buď lázně někdo koupí a rozprodá po jednotlivých budovách, nebo to bude chtít se ziskem celé prodat dál," obává se starosta.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Najdete na iDNES.cz