Kolonáda v Janských Lázních

Kolonáda v Janských Lázních | foto: MF DNES

Stát chce prodat Janské Lázně, s radnicí se o tom nebaví

  • 7
Ministerstvo financí se snaží prodat Státních léčebné lázně v Janských Lázních v Krkonoších. Místní obyvatelé to sledují s obavami, o prodeji čtvrtiny města s nimi totiž nikdo nemluví. Radnice se bojí, že nový majitel areál se ziskem prodá dál nebo ho rozprodá po jednotlivých budovách.

Návrh na privatizaci lázní chce ministerstvo financí předložit vládě ještě letos. "Pro nás jsou informace ohledně privatizace lázní životně důležité. Přesto nevíme vůbec nic a nejsme schopni průběh privatizace jakkoliv ovlivnit," uvedl starosta Janských Lázní Jiří Hradecký.

Vloni na podzim proto janskolázeňští radní napsali dopis na ministerstvo zdravotnictví, v němž požadovali informace o přípravách privatizace.

"Ministerští úředníci nám v odpovědi sdělili pouze to, že privatizační projekt odešel z ministerstva zdravotnictví už v roce 2009 a v témže roce ho projednala vláda, která další přípravou privatizace pověřila ministerstvo financí. Současně nás upozornili, že proces privatizace je neveřejný, a proto nám nic dalšího sdělit nemohou," dodal starosta.

Janské Lázně jsou poslední z někdejších státních lázní, které zůstávají v majetku státu. Jeho představitelé zdůvodňují nynější snahu o prodej tím, že výnosy z léčebných procedur rok od roku klesají a že v soukromých rukou se lázním bude dařit lépe.

Lázně by se měly prodat minimálně za 508 milionů korun

"Předpokládáme, že návrh způsobu a postupu privatizace lázní předložíme vládě do konce listopadu," sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Jak uvedly Lidové noviny, stát chce deset lázeňských budov včetně dětské léčebny Vesna a kolonády nabídnout k prodeji minimálně za 508 milionů korun. Částka vychází ze tři roky starého privatizačního projektu, kdy měly být lázně prodány předem vybranému uchazeči: firmě Česko-moravská lázeňská.

Její polovinu vlastní místopředseda ODS Pavel Drobil, druhou polovinu šéf Lázní Darkov Jaroslav Čánek. Prodej tehdy prosazoval bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Avšak na jaře 2009 Topolánkova vláda padla a Julínek nestihl prodej Drobilově firmě dokončit.

"Zvažujeme, že v případě vyhlášení veřejného výběrového řízení bude pro potřeby posouzení výše předložených nabídek zjištěna předpokládaná aktuální tržní cena nezávislým znaleckým oceněním. Samotná kupní cena bude určena na základě nabídek zájemců o koupi," sdělil Jakob.

Městu nepatří ani kousek náměstí, vše je lázní

Dodal, že přibližně 180 bytů v majetku lázní nabídka zahrnovat nebude. "Předpokládá se, že byty budou přednostně nabídnuty ke koupi jejich nájemcům," dodal.

Janské Lázně o účasti v tendru neuvažují. Především proto, že z ročního rozpočtu necelých 20 milionů korun by radnice nemohla požadovanou cenu zaplatit. "Ale na lázních jsme závislí tak, jako bychom byli svázáni pupeční šňůrou. Například na náměstí městu nepatří ani metr pozemků. Všechno patří lázním," upozornil Hradecký.

Pro město by podle něj bylo nejlepší, kdyby lázně zůstaly i nadále ve vlastnictví státu. "K budoucnosti lázní v soukromých rukách jsem značně skeptický. Stačí se rozhlédnout po republice a každý vidí, co se kolem nás děje. Buď lázně někdo koupí a rozprodá po jednotlivých budovách, nebo to bude chtít se ziskem celé prodat dál," obává se starosta.