Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stav Pajkrovy flošny se horší, ale plán s unikátním klubem je blízko

  18:47aktualizováno  18:47
Když se od roku 1893 začala bourat hradecká bastionová pevnost, město postupovalo tak urputně, že z mohutného opevnění zbyly jen dva větší objekty. Budoucnost Pivovarské i Pajkrovy flošny však byla dalších 120 let velmi nejistá, jejich stav se dál horší. Záchrana se naštěstí rychle blíží.

Projekt Pajkrovy flošny. Rekonstrukce někdejší předsunuté pevnůstky má vyjít asi na 35 milionů korun. Z flošny, ve které je pět různě velkých místností, vznikne studentský klub, který v Hradci citelně chybí (26.2.2015). | foto: Archiv Farmaceutické fakulty v Hradci Králové

Už je téměř jisté, že v té Pajkrově v sousedství farmaceutické fakulty vznikne unikátní studentský klub.

Využití pro nedalekou Pivovarskou lunetu se sice teprve hledá, ale město ubezpečuje, že objekt pocházející ze druhé poloviny 18. století spadnout nenechá.

Fotogalerie

První na řadě však bude flošna u hasičského stadionu. Sice ještě není jasné, kdy záchranné práce začnou, avšak náklady na proměnu ve studentský klub se odhadují asi na 35 milionů korun.

„Podle posledních zpráv je vedení Univerzity Karlovy ochotné do toho finančně vstoupit. Uvědomuje si totiž, že v Hradci má značné množství svých studentů, kteří tady nemají vůbec žádné kulturní zázemí,“ říká Alexandr Hrabálek, proděkan farmaceutické fakulty a současně hradecký zastupitel.

Na slova o finanční pomoci velmi ráda slyší i hradecká radnice, a proto je na spadnutí podpis dohody o majetkovém spoluvlastnictví univerzity, jež je prý ochotná uhradit až polovinu nákladů.

Rekonstrukce je ještě smysluplná a účelná

„Město bude hledat případný individuální dotační titul,“ uvádí náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Radnice se musela smířit s tím, že kvůli nařízení, že dotační projekt nesmí produkovat žádný zisk, nezíská podporu z Evropské unie. „Potom nevím, kdo by tam za takových podmínek točil pivo,“ usmívá se Hrabálek, jenž přímo do Pajkrovy flošny pozval členy městské rady.

„Řekněme, že je v takovém stavu, kdy je rekonstrukce ještě smysluplná a účelná. Proto je nejvyšší čas s flošnou začít něco dělat, aby nedospěla do stadia, kdy už by se její oprava nevyplatila,“ míní Vedlich.

Podle proděkana o stavu flošny nejlépe vypovídá uvažovaná hodnota rekonstrukce:

„Je to velmi stará budova a věk se na ní podepsal. Kupodivu tam ale vůbec neteče a místnosti jsou suché. Ostatně flošnu jsme pro farmaceutickou fakultu delší dobu využívali jako sklad a i nyní ji máme v symbolickém pronájmu.“

Kdyby vše pokračovalo bez zádrhelů, studentský klub by se mohl otevřít zhruba za dva roky. Nadchl se pro něj i dosud tajný soukromý investor, který naznačil, že by mohl zaplatit projektovou dokumentaci.

„Objekt by samozřejmě byl k dispozici všem fakultám, ale i městu. A moc se mi líbí představa, že by zde mohl vzniknout prostor, který by sloužil speciálně divadelnímu festivalu,“ uvažuje Hrabálek.

Studentský klub v bývalé lunetě by byl nejen reprezentativní a v Česku unikátní, ale vynikal by i svou rozlohou. Pajkrova flošna má čtvercový půdorys s délkou stěn kolem 25 metrů a uvnitř je pět místností různě velikých.

Sumu odborníci odhadují téměř na dvojnásobek proti Pajkrově flošně

„To místo je jako stvořené pro klub. Je to blízko kolejí, ale zároveň daleko od zástavby, takže by nevadil ani nějaký hluk. Podobné zařízení v Hradci není,“ oceňuje nápad vysokoškolák Adam Pařízek, který do Hradce dojíždí z Brna.

Minimálně stejně velká je Pivovarská flošna, která leží na dohled od koupaliště. Její stav je horší vinou stromů, které zakořenily v dvoumetrové vrstvě jílu na střeše a svými kořeny narušují stropy.

Neblaze se na ní podepsala i doba socialismu, kdy zde dlouhá léta byly sklady hradeckého pivovaru a garáže, stavaři zde bez rozmyslu na několika místech vyrazili nová okna, dveře a zazdili střílny.

Sumu na její rekonstrukci odborníci odhadují téměř na dvojnásobek proti Pajkrově flošně, náklady by mohly dosáhnout až 60 milionů korun. Radnice by se zřejmě nebránila, kdyby projevil zájem nějaký soukromý investor.

„Máme studii o jejím využití. Každopádně do budoucna nechceme, aby dál chátrala,“ dává Vedlich naději i Pivovarské flošně.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Kraj schválil převzetí Škroupova domu, opravy ruiny začnou do dvou let

Chátrající Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku.

Po desítkách let chátrání existuje konečně jasný plán na záchranu oprýskaného a vybydleného Škroupova domu v Osicích na...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Najdete na iDNES.cz