Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stav Pajkrovy flošny se horší, ale plán s unikátním klubem je blízko

  18:47aktualizováno  18:47
Když se od roku 1893 začala bourat hradecká bastionová pevnost, město postupovalo tak urputně, že z mohutného opevnění zbyly jen dva větší objekty. Budoucnost Pivovarské i Pajkrovy flošny však byla dalších 120 let velmi nejistá, jejich stav se dál horší. Záchrana se naštěstí rychle blíží.

Projekt Pajkrovy flošny. Rekonstrukce někdejší předsunuté pevnůstky má vyjít asi na 35 milionů korun. Z flošny, ve které je pět různě velkých místností, vznikne studentský klub, který v Hradci citelně chybí (26.2.2015). | foto: Archiv Farmaceutické fakulty v Hradci Králové

Už je téměř jisté, že v té Pajkrově v sousedství farmaceutické fakulty vznikne unikátní studentský klub.

Využití pro nedalekou Pivovarskou lunetu se sice teprve hledá, ale město ubezpečuje, že objekt pocházející ze druhé poloviny 18. století spadnout nenechá.

Fotogalerie

První na řadě však bude flošna u hasičského stadionu. Sice ještě není jasné, kdy záchranné práce začnou, avšak náklady na proměnu ve studentský klub se odhadují asi na 35 milionů korun.

„Podle posledních zpráv je vedení Univerzity Karlovy ochotné do toho finančně vstoupit. Uvědomuje si totiž, že v Hradci má značné množství svých studentů, kteří tady nemají vůbec žádné kulturní zázemí,“ říká Alexandr Hrabálek, proděkan farmaceutické fakulty a současně hradecký zastupitel.

Na slova o finanční pomoci velmi ráda slyší i hradecká radnice, a proto je na spadnutí podpis dohody o majetkovém spoluvlastnictví univerzity, jež je prý ochotná uhradit až polovinu nákladů.

Rekonstrukce je ještě smysluplná a účelná

„Město bude hledat případný individuální dotační titul,“ uvádí náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Radnice se musela smířit s tím, že kvůli nařízení, že dotační projekt nesmí produkovat žádný zisk, nezíská podporu z Evropské unie. „Potom nevím, kdo by tam za takových podmínek točil pivo,“ usmívá se Hrabálek, jenž přímo do Pajkrovy flošny pozval členy městské rady.

„Řekněme, že je v takovém stavu, kdy je rekonstrukce ještě smysluplná a účelná. Proto je nejvyšší čas s flošnou začít něco dělat, aby nedospěla do stadia, kdy už by se její oprava nevyplatila,“ míní Vedlich.

Podle proděkana o stavu flošny nejlépe vypovídá uvažovaná hodnota rekonstrukce:

„Je to velmi stará budova a věk se na ní podepsal. Kupodivu tam ale vůbec neteče a místnosti jsou suché. Ostatně flošnu jsme pro farmaceutickou fakultu delší dobu využívali jako sklad a i nyní ji máme v symbolickém pronájmu.“

Kdyby vše pokračovalo bez zádrhelů, studentský klub by se mohl otevřít zhruba za dva roky. Nadchl se pro něj i dosud tajný soukromý investor, který naznačil, že by mohl zaplatit projektovou dokumentaci.

„Objekt by samozřejmě byl k dispozici všem fakultám, ale i městu. A moc se mi líbí představa, že by zde mohl vzniknout prostor, který by sloužil speciálně divadelnímu festivalu,“ uvažuje Hrabálek.

Studentský klub v bývalé lunetě by byl nejen reprezentativní a v Česku unikátní, ale vynikal by i svou rozlohou. Pajkrova flošna má čtvercový půdorys s délkou stěn kolem 25 metrů a uvnitř je pět místností různě velikých.

Sumu odborníci odhadují téměř na dvojnásobek proti Pajkrově flošně

„To místo je jako stvořené pro klub. Je to blízko kolejí, ale zároveň daleko od zástavby, takže by nevadil ani nějaký hluk. Podobné zařízení v Hradci není,“ oceňuje nápad vysokoškolák Adam Pařízek, který do Hradce dojíždí z Brna.

Minimálně stejně velká je Pivovarská flošna, která leží na dohled od koupaliště. Její stav je horší vinou stromů, které zakořenily v dvoumetrové vrstvě jílu na střeše a svými kořeny narušují stropy.

Neblaze se na ní podepsala i doba socialismu, kdy zde dlouhá léta byly sklady hradeckého pivovaru a garáže, stavaři zde bez rozmyslu na několika místech vyrazili nová okna, dveře a zazdili střílny.

Sumu na její rekonstrukci odborníci odhadují téměř na dvojnásobek proti Pajkrově flošně, náklady by mohly dosáhnout až 60 milionů korun. Radnice by se zřejmě nebránila, kdyby projevil zájem nějaký soukromý investor.

„Máme studii o jejím využití. Každopádně do budoucna nechceme, aby dál chátrala,“ dává Vedlich naději i Pivovarské flošně.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz