Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec je rájem obchodů. Dalším z řady center bude „městská zahrada“

  19:34aktualizováno  19:34
Další obchody mají v Hradci dveře otevřené. Na stavbu Auparku u Koruny možná už příští rok na jaře naváže další projekt, který vyvolává stejně rozporuplné reakce, komerčně-administrativní centrum City Garden u křižovatky Mileta.

Polyfunkční centrum City garden vznikne na Moravském Předměstí v Hradci Králové za současnou čerpací stanicí na místě nedávno zbourané solitérní vily. | foto: MAFRA

Přestože Hradec Králové spolu s Libercem patří na samotnou špici měst, která mají nejvíce čtverečních metrů nákupních ploch na tisíc obyvatel, stále tu vznikají nová obchodní centra.

Křižovatka Mileta

  • Podle 12 let starých plánů se měla přetížená křižovatka Mileta u Fakultní nemocnice v Hradci Králové změnit na gigantické tříúrovňové dílo odhadem za půl miliardy.
Původní vizualizace projektu křižovatky Mileta v Hradci Králové

Původní vizualizace projektu křižovatky Mileta v Hradci Králové

Nový projekt na rekonstrukci křižovatky Mileta v Hradci Králové.

Nový projekt na rekonstrukci křižovatky Mileta v Hradci Králové.

  • Podle loňské studie by však nová křižovatka městu jen přidělala problémy, a tak vznikl nový projekt úrovňové stavby s napojovacími pruhy a náklady kolem 200 milionů korun.
  • Zatímco podle původního projektu měla být „nová Mileta“ kruhová s průměrem 90 metrů, současné plány počítají s průsečnou křižovatkou a semafory, stejně řešená by měla být rovněž křižovatka vzájemně napojující Benešovu třídu, areál City Garden a fakultní nemocnici.
  • Stavět by se mohlo začít v roce 2016, financování si mezi sebe rozdělí hradecká radnice, Královéhradecký kraj a Ředitelství silnic a dálnic

„Nelíbí se mi, že je to prezentované jako administrativní centrum, ale ve skutečnosti půjde o komerční areál s obchodním domem navrch,“ rozčiluje se Marek Havlena z Benešovy třídy kvůli plánované stavbě centra City Garden.

„Dokonce i ke mně se dostal jeden z anonymních letáků, který šíří tyto nesmysly a polopravdy. Je pravda, že administrativní centrum bude rozšířené o obchodní plochy, ale zcela záměrně, protože jinak by se z celého areálu od 16 hodin stávalo mrtvé centrum,“ říká architekt František Křelina, jehož Ateliér Delta 90 připravuje studii celého území.

Kaufland a další obchody

Jisté je, že k Miletě míří společnost Kaufland, která na podzim požádala radniční odbor životního prostředí o povolení ke kácení stromů a právě její druhé hradecké centrum by mělo zabrat plochu o rozloze zhruba 1 500 metrů čtverečních.

„Setkal jsem se s názorem, že tam bude obrovská stodola Kauflandu. To je ale úplný nesmysl, bude tam celá řada menších obchodů. Jde o vhodné místo, které si jako spojnice mezi historickým centrem a Moravským Předměstím nezaslouží být mrtvé,“ obhajuje projekt Křelina.

Z plánů vyplývá, že polyfunkční objekt, v němž najde uplatnění právě Kaufland, bude mít celkem zhruba 7 400 metrů čtverečních zastavěné plochy, čtyři nadzemní podlaží a vznikne za současnou benzinkou na místě nedávno zbourané solitérní vily.

Přibude i lávka přes okruh

Mezi čerpací stanicí a rodinnými domy bude nejen zelená plocha s chodníkem a cyklostezkou, ale investor počítá rovněž s lávkou nad Gočárovým okruhem, která povede k farmaceutické fakultě.

Projekt „městské zahrady“ směrem k fakultní nemocnici počítá s dalšími dvěma budovami pro administrativní účely, zelení, ale i s oboustranným zprůjezdněním Benešovy třídy směrem k záchrance.

„Mně chystaná výstavba nevadí, vždyť dnes je to zplundrované území nikoho, kam bych po setmění nevkročila,“ říká Lucie Gajdošíková ze sousedního sídliště.

„Rádi bychom začali stavět v roce 2015,“ potvrzuje jednatel společnosti FI Development Tomáš Rešl, podle kterého je nejpřínosnější právě kultivace zanedbaného území:

„Té lokalitě se lidé spíš vyhýbají. Již změna územního plánu předepsala vysoký podíl zeleně, v plánu jsou rozsáhlé parkově upravené plochy a první z plánovaných objektů počítá se střechou, která bude částečně porostlá zelení.“

Developersky nesmírně cenné území nemusí do budoucna zůstat jen komerčně-administrativní.

„Může tam být maximálně pět objektů. V současné době se uvažuje pouze o administrativním využití. S bytovou výstavbou se nepočítá, přesto ji do budoucna nelze zcela vyloučit,“ uvádí například náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Méně známý je také fakt, že projekt City Garden se již před několika lety zalíbil také bance ČSOB, která zde hodlala vybudovat českou centrálu. Z tohoto záměru sice sešlo stejně jako z plánů umístit ji v Auparku u Koruny, ale podle informací MF DNES je spojení ČSOB s Hradcem Králové stále aktuální.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz