Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvůr kvůli nové čističce riskuje, vypsal „nejistou“ zakázku

  6:53aktualizováno  6:53
Dvůr Králové nad Labem se před komunálními volbami ocitl v časové tísni. Nemá stavební povolení na novou čistírnu odpadních vod ani vybraného dodavatele stavebních prací. Začít se má přitom už v únoru.

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Do velmi riskantní akce se pustili královédvorští zastupitelé. Přestože jim za necelý měsíc vyprší mandát, na posledním zasedání schválili zahájení tendru na výstavbu nové čistírny odpadních vod (ČOV).

Radnice však na projekt podpořený dotací 140 milionů korun z Evropské unie zatím nemá stavební povolení. Do poloviny října ho přitom má předložit ministerstvu i se smlouvou se zhotovitelem.

Město bude jednat o prodloužení lhůty, kterou za současné situace nemůže dodržet. Čistička má být hotová v šibeničním termínu - do září 2015. Vyhlášení zakázky prošlo jen těsně, pro hlasovalo 11 zastupitelů ze 17, tedy nejnižší možný počet. Zástupci opozice se snažili na poslední chvíli projekt zarazit.

Někteří zastupitelé mluví o hazardu

„Je to hazard. Schválit veřejnou zakázku je velkým rizikem i z pohledu dotace, kterou město na projekt získalo,“ argumentuje Emil Kudrnovský (TOP 09).

Stavební řízení se protahuje kvůli odvoláním

Pokus majitele čistírny, firmy Evorado Import, úřady zamítly, teď se čeká, jak dopadne odvolání textilní společnosti Juta. Firma vlastní tenisový areál, v jejímž sousedství ČOV vyroste. Podle hydrotechnické studie o vlivu stavby na okolní nemovitosti by realizace čistírny v případě stoleté vody způsobila zvýšení hladiny v některých částech až o osmdesát centimetrů.

„Je logické, že Juta jako vlastník jedenapůlhektarového areálu tenisových kurtů si své vlastnictví chce bránit. Jak byste se choval vy, kdyby vedle vašeho domu a pozemků byla provedena stavba s takovýmto dopadem? Našli bychom vůbec pojišťovnu, která by takové riziko pojistila, a když ano, tak za jaké peníze?“ ptá se majitel dvorské textilky Jiří Hlavatý.

Průmyslník už vyšel městu vstříc tím, že radnici umožnil vybudování přístupové cesty k plánované čističce. Město ale zatím neschválilo opatření, která mají umožnit řádné užívání kurtů během výstavby. V jejím důsledku dojde k přesunům tisíců kubíků zeminy, zvýší se prašnost i hladina hluku. Juta mimo jiné požaduje stavbu protihlukových zdí okolo sportoviště.

Na tahu je teď Krajský úřad Královéhradeckého kraje, který má odvolání na stole. „Pokud krajský úřad odvolání zamítne, je proti rozhodnutí možné podat pouze žalobu, avšak myslím si, že je předčasné se k tomu vyjadřovat,“ dodává Jiří Hlavatý.

Podle místostarosty Jana Béma (ODS) nebezpečí, že město poruší podmínky čerpání evropského příspěvku, nehrozí. „Pokud nebude vydáno stavební povolení, nezačneme stavět a nebudeme čerpat dotaci, tudíž nehrozí žádné riziko, že bychom něco nedodělali a pak měli povinnost vracet dotaci a dostali třeba ještě penále,“ uvádí místostarosta.

Stavba nové čistírny a rekonstrukce hlavního přivaděče odpadních vod za více než 200 milionů korun má začít zkraje února a skončit už na konci září příštího roku, tedy za osm měsíců. Velmi krátký čas na realizaci byl dalším důvodem, proč opozice vypsání zakázky nepodpořila.

„Zkolaudovat tak ohromnou stavbu na konci září není v lidských silách," říká Dušan Sedláček ze Strany zelených. Pokud Dvůr Králové nepostaví čističku včas, bude muset eurodotaci vrátit.

Vedení města s tím nesouhlasí a pokládá šibeniční termín za reálný. „Podle odborníků a lidí, kteří obdobné čističky realizovali, se to dá stihnout,“ reaguje místostarosta Bém. Přesto radnice bude ještě žádat o prodloužení termínu do konce listopadu.

Ve velké časové tísni je Dvůr Králové už teď. Do poloviny října totiž má předložit smlouvu s dodavatelem stavebních prací i veškerou dokumentaci včetně stavebního povolení. Už teď je zřejmé, že se to nedá stihnout. Jen veřejná soutěž zabere minimálně čtyři měsíce.

Pokud se některý z účastníků odvolá k antimonopolnímu úřadu, může se tendr prodloužit o několik dalších měsíců. Město bude na Ministerstvu zemědělství požadovat prodloužení lhůty do ledna. „Jestliže nám termín nebude posunut, tak končíme,“ upozorňuje Jan Bém.

Stavba nové čistírny má vyřešit dlouholeté spory se stávajícím vlastníkem ČOV o výši záloh za čištění splašků. Radnice v této věci vede několik soudních sporů, některé z nich řeší i nejvyšší správní soud. Na odkoupení čistírny nebo pronájmu se město s firmou Evorado Import nikdy nedohodlo.

Spor mezi městem a provozovateli čističky vyvrcholil v únoru 2012, když předchozí provozovatel přerušil čištění a splašky vytékaly do Labe (více najdete zde). 
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Najdete na iDNES.cz