Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvůr kvůli nové čističce riskuje, vypsal „nejistou“ zakázku

  6:53aktualizováno  6:53
Dvůr Králové nad Labem se před komunálními volbami ocitl v časové tísni. Nemá stavební povolení na novou čistírnu odpadních vod ani vybraného dodavatele stavebních prací. Začít se má přitom už v únoru.

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Do velmi riskantní akce se pustili královédvorští zastupitelé. Přestože jim za necelý měsíc vyprší mandát, na posledním zasedání schválili zahájení tendru na výstavbu nové čistírny odpadních vod (ČOV).

Radnice však na projekt podpořený dotací 140 milionů korun z Evropské unie zatím nemá stavební povolení. Do poloviny října ho přitom má předložit ministerstvu i se smlouvou se zhotovitelem.

Město bude jednat o prodloužení lhůty, kterou za současné situace nemůže dodržet. Čistička má být hotová v šibeničním termínu - do září 2015. Vyhlášení zakázky prošlo jen těsně, pro hlasovalo 11 zastupitelů ze 17, tedy nejnižší možný počet. Zástupci opozice se snažili na poslední chvíli projekt zarazit.

Někteří zastupitelé mluví o hazardu

„Je to hazard. Schválit veřejnou zakázku je velkým rizikem i z pohledu dotace, kterou město na projekt získalo,“ argumentuje Emil Kudrnovský (TOP 09).

Stavební řízení se protahuje kvůli odvoláním

Pokus majitele čistírny, firmy Evorado Import, úřady zamítly, teď se čeká, jak dopadne odvolání textilní společnosti Juta. Firma vlastní tenisový areál, v jejímž sousedství ČOV vyroste. Podle hydrotechnické studie o vlivu stavby na okolní nemovitosti by realizace čistírny v případě stoleté vody způsobila zvýšení hladiny v některých částech až o osmdesát centimetrů.

„Je logické, že Juta jako vlastník jedenapůlhektarového areálu tenisových kurtů si své vlastnictví chce bránit. Jak byste se choval vy, kdyby vedle vašeho domu a pozemků byla provedena stavba s takovýmto dopadem? Našli bychom vůbec pojišťovnu, která by takové riziko pojistila, a když ano, tak za jaké peníze?“ ptá se majitel dvorské textilky Jiří Hlavatý.

Průmyslník už vyšel městu vstříc tím, že radnici umožnil vybudování přístupové cesty k plánované čističce. Město ale zatím neschválilo opatření, která mají umožnit řádné užívání kurtů během výstavby. V jejím důsledku dojde k přesunům tisíců kubíků zeminy, zvýší se prašnost i hladina hluku. Juta mimo jiné požaduje stavbu protihlukových zdí okolo sportoviště.

Na tahu je teď Krajský úřad Královéhradeckého kraje, který má odvolání na stole. „Pokud krajský úřad odvolání zamítne, je proti rozhodnutí možné podat pouze žalobu, avšak myslím si, že je předčasné se k tomu vyjadřovat,“ dodává Jiří Hlavatý.

Podle místostarosty Jana Béma (ODS) nebezpečí, že město poruší podmínky čerpání evropského příspěvku, nehrozí. „Pokud nebude vydáno stavební povolení, nezačneme stavět a nebudeme čerpat dotaci, tudíž nehrozí žádné riziko, že bychom něco nedodělali a pak měli povinnost vracet dotaci a dostali třeba ještě penále,“ uvádí místostarosta.

Stavba nové čistírny a rekonstrukce hlavního přivaděče odpadních vod za více než 200 milionů korun má začít zkraje února a skončit už na konci září příštího roku, tedy za osm měsíců. Velmi krátký čas na realizaci byl dalším důvodem, proč opozice vypsání zakázky nepodpořila.

„Zkolaudovat tak ohromnou stavbu na konci září není v lidských silách," říká Dušan Sedláček ze Strany zelených. Pokud Dvůr Králové nepostaví čističku včas, bude muset eurodotaci vrátit.

Vedení města s tím nesouhlasí a pokládá šibeniční termín za reálný. „Podle odborníků a lidí, kteří obdobné čističky realizovali, se to dá stihnout,“ reaguje místostarosta Bém. Přesto radnice bude ještě žádat o prodloužení termínu do konce listopadu.

Ve velké časové tísni je Dvůr Králové už teď. Do poloviny října totiž má předložit smlouvu s dodavatelem stavebních prací i veškerou dokumentaci včetně stavebního povolení. Už teď je zřejmé, že se to nedá stihnout. Jen veřejná soutěž zabere minimálně čtyři měsíce.

Pokud se některý z účastníků odvolá k antimonopolnímu úřadu, může se tendr prodloužit o několik dalších měsíců. Město bude na Ministerstvu zemědělství požadovat prodloužení lhůty do ledna. „Jestliže nám termín nebude posunut, tak končíme,“ upozorňuje Jan Bém.

Stavba nové čistírny má vyřešit dlouholeté spory se stávajícím vlastníkem ČOV o výši záloh za čištění splašků. Radnice v této věci vede několik soudních sporů, některé z nich řeší i nejvyšší správní soud. Na odkoupení čistírny nebo pronájmu se město s firmou Evorado Import nikdy nedohodlo.

Spor mezi městem a provozovateli čističky vyvrcholil v únoru 2012, když předchozí provozovatel přerušil čištění a splašky vytékaly do Labe (více najdete zde). Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK ELEKTROÚDRŽBY – HRADEC KRÁLOVÉ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz