Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na hradecký stadion přispěje Unie, klub upraví tribuny pro první ligu

  7:19aktualizováno  7:19
Evropská unie by na nový hradecký fotbalový stadion mohla poslat desítky milionů, asociace však dotaci nepřidá. Klub se přesto co nejdříve pustí do provizorní vestavby východní tribuny, aby stadion měl prvoligové parametry.

Nová vizualizace fotbalové arény podle architekta Vymetálka. Zázemí v západní tribuně, hlavní vjezd přes současné dopravní hřiště, přemístění lízátek, amfiteátr i park (24. 2. 2015). | foto: Tomáš Vymetálek Architects

Zatímco projekt Park Malšovice mohl do světa vytrubovat heslo „Velkolepě a draze“, plán stavby nového městského stadionu se chlubí daleko skromnějším sloganem „Rychle a levně“.

Naplnit jeho pravdivost může nejen cena kolem 400 milionů (oproti více než třem miliardám za stadion včetně komerčního centra), ale i snaha o vypsání zhruba pětimilionového tendru na pořízení kompletní projektové dokumentace pro územní řízení, stavební povolení i provedení stavby, který by mělo brzo schvalovat zastupitelstvo.

Město, které se po odstoupení firmy ECE od projektu Park Malšovice rozhodlo celý stadion hradit ze svého (o projektu Park Malšovice čtěte zde), s největší pravděpodobností ušetří další desítky milionů korun. Zjistilo se totiž, že Evropská unie by mohla poslat významný příspěvek na parkoviště. 

„Pod západní tribunou bude odtěžen val, na jehož místě vznikne rozšířené parkoviště, a nová hlavní tribuna se přisune blíž k hrací ploše. Už na to existuje projektový záměr, ale zatím nevíme, kolik by nám mohla přispět EU,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Po Hradci se dokonce šířila ještě optimističtější fáma, podle níž by na celou stavbu mohla dotačně přispět i fotbalová asociace (FAČR). „To je nesmysl, FAČR nemůže poskytovat žádné podobné dotace a přispět nemůže ani ministerstvo školství, které dotačními tituly disponuje, ale v žádném případě nikoliv na profesionální fotbal,“ zdůraznil Radovan Novotný, člen komise pro hrací plochy a stadiony, jenž s hradeckým klubem vyjednával o podmínkách, za kterých se může znovu ucházet o nejvyšší soutěž. 

Vestavbu východní tribuny chce klub udělat co nejdříve

Svaz Hradci neprodloužil výjimku hrát na nevyhovujícím stadionu a pokud by se letos v 1. lize zachránil, nejspíš by musel hledat dočasný azyl.

„Jednou z podmínek, kterou Hradec splňuje, je 4 500 míst k sezení. Naopak oddělené a samostatné vstupy pro novináře a VIP nemá, proto by na východní tribuně měla vzniknout vestavba, která by tento problém řešila. Bylo by to pouhé provizorium maximálně na dvě sezony a 30 zápasů, ale vestavba by byla levná a splnila by požadavky. Jiné parametry stadion s přivřením oka má, přestože moc nefunguje vytápění a také světla jsou vyžilá,“ popsal Novotný. 

Hradec se nyní sice žádnými úpravami stadionu nemusí stresovat, protože druholigové normy nejsou zdaleka tak přísné, avšak vestavbu východní tribuny chce udělat co nejdříve.

„Určitě by se to dalo stihnout do začátku příští sezony. Dokumentace už je téměř připravená a děláme ji paralelně s tendrem na projekt nového stadionu. Byla by to dočasná úprava do té doby, než funkci hlavní tribuny převezme ta západní, která podle FAČR musí být hlavní,“ upozornil Vedlich.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Najdete na iDNES.cz