Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plány na kampus se fakultám hroutí, jednání o dotacích se zasekla

  9:40aktualizováno  9:40
Projekt dalších čtyř budov univerzitního kampusu v Hradci Králové uvázl v úředním kolotoči. Plány na brzkou dostavbu areálu u nemocnice se Karlově univerzitě hroutí. Lékařská a farmaceutická fakulta musí přemluvit ministerstvo, aby jejich vize v nejbližší době vůbec podpořilo.

V Hradci Králové vyroste Výukové a výzkumné centrum Univerzity Karlovy. | foto: ATIP

Když se na podzim konečně otevřela první budova, kam se přestěhovala část farmaceutické a část lékařské fakulty, studenti ani učitelé nešetřili optimismem. Zdálo se, že dalším budovám, které propojí fakulty s nemocnicí, už nic nestojí v cestě. O několik měsíců později je však jisté, že si Hradec na velké univerzitní výzkumné a výukové centrum, které má lákat studenty i špičkové odborníky z celé země, ještě řadu let počká. A co víc, ve vzduchu visí i možnost, že žádný kampus nebude.

Fotogalerie

„Jednání s ministerstvem o přípravě projektu se zasekla na mrtvém bodě. Nemáme nic jistého, vše jde pomaleji, než bychom si přáli. V létě se změnil ministr, náměstek i vedoucí odboru evropských projektů, takže všechna jednání, která jsme s nimi půl roku vedli, šla do ztracena,“ vysvětluje děkan Farmaceutické fakulty Karlovy univerzity v Hradci Králové Tomáš Šimůnek.

Už loni na podzim podala univerzita na ministerstvo předběžnou žádost, od té doby se však nic nestalo.

„Ministerstvo nám zatím nedalo jasné instrukce, co bude dál a co od nás vlastně chce. Jsme stále na úplném začátku,“ říká Šimůnek.

Univerzita je v nezáviděníhodné situaci, v Hradci chtěla stavět už dávno. „Nebo jsme si alespoň mysleli, že už budeme vědět, jestli ve výstavbě pokračovat budeme, nebo ne. Zatím to nevíme, to je pro nás nepříjemné,“ stěžuje si děkan.

Podívejte se do moderní budovy, která je první vlaštovkou hradeckého kampusu Univerzity Karlovy:

Prostor vedle fakultní nemocnice je přitom pro stavbu dalších budov už dávno připraven, pozemky jsou z většiny ve vlastnictví Karlovy univerzity.

„Stále věřím, že se tu dřív nebo později kampus dostaví. Jestli to bude v operačním programu v příštích pěti letech, nebo až později, to už je otázka. Zatím jsme to nevzdali. S dostavbou kampusu to teď vidím v procentech 50 na 50, nejsem tedy optimista ani pesimista. Je to otevřená věc,“ míní Šimůnek.

Potřebujeme jednoznačné stanovisko

S projektem počítá i územní plán. Pokud se nepodaří vyjednat stavbu nyní, ve hře jsou i jiné možnosti. Kampus by také mohl vzniknout s pomocí státních dotací stejně jako nová budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, která nyní roste v areálu Na Soutoku.

„Zatím budeme dál v prostorách, které máme. Nefungujeme špatně, ale samozřejmě v novém kampusu, kam by se přestěhovaly obě naše fakulty, by to bylo efektivnější a úspornější, prostě lepší,“ dodává Šimůnek.

Kampus v Hradci Králové

První budova budoucího kampusu Univerzity Karlovy u hradecké fakultní nemocnice.

Stavba první budovy kampusu, kde je výukové a výzkumné centrum, šla hladce, avšak horší to bylo s jejím vybavením. Některé firmy se totiž proti výsledkům soutěže na dodavatele nábytku do kanceláří a učeben odvolaly a kvůli tomu celý další rok nebylo možné hotovou budovu využívat.

Přesunuly se do ní ústav lékařské biologie a genetiky a ústav lékařské biochemie, z farmaceutické fakulty tu našla domov katedra sociální a klinické farmacie a katedra biologických a lékařských věd.

Obří kampus měl u nemocnice vyrůst do roku 2020. Sloužit má hlavně studentům, přispět by však měl i k rozvoji celého regionu.

O něco optimističtější je šéf druhé školy. Děkan lékařské fakulty Miroslav Červinka věří, že se projekt podaří do pěti let nejen schválit, ale i připravit ke stavbě.

„Důvodem optimismu je vysoká rozpracovanost a vysoký stupeň přípravy lékařské i farmaceutické fakulty a také jednoznačná podpora vedení Univerzity Karlovy a města. Kdyby se to nepovedlo, určitě by to byla komplikace, ale jsem si jistý, že tak jak zvládáme provoz nyní, budeme ho zvládat i po několik dalších let. Pevně věřím, že těch let bude skutečně jen několik,“ říká.

Škola podle něj hlavně potřebuje jednoznačné stanovisko, že má kampus podporu na nejvyšší úrovni a že úřady udělají vše, aby projekt prosadili i na úrovni Evropské unie (EU). Ta by měla velkou část projektu za desítky milionů zaplatit.

„Není to jednoduchý úkol, neboť stavby, zejména tak velkého rozsahu, nepatří mezi hlavní priority nového programovacího období. V optimistické variantě by mohlo být do několika měsíců rozhodnuto o podpoře, pak v souladu s vyhlášením výzvy dopracujeme všechny nezbytné podklady. V roce 2017 by EU mohla rozhodnout o financování. Stavba potrvá dva až tři roky, takže v roce 2021 může být kampus dokončen. Alespoň tak si to přeji,“ popisuje.

Současné výzkumné a výukové centrum je v první z pěti budov, do kterých by se měly nastěhovat celá lékařská a farmaceutická fakulta. Moderní prosklené stavbě dominuje aula s několika velkými obrazovkami rozmístěnými tak, aby na ně měli perfektní výhled i studenti ze zadních lavic.

Výukové a výzkumné centrum je pětipodlažní objekt, který svou energetickou náročností splňuje podmínky pro zařazení mezi úsporné stavby. Budova má inteligentní vnitřní systém, který umí optimálně nastavit klima v létě i v zimě.

„Nové prostory v Hradci jsou po plzeňském kampusu druhým velkým projektem Univerzity Karlovy, který letos dokončila. Očekávám, že to zvýší motivaci ke studiu i k vědeckovýzkumné práci,“ říká rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima. Stavba první budovy kampusu začala před třemi lety a náklady na ni se vyšplhaly na 315 milionů korun.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz