Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plány na kampus se fakultám hroutí, jednání o dotacích se zasekla

  9:40aktualizováno  9:40
Projekt dalších čtyř budov univerzitního kampusu v Hradci Králové uvázl v úředním kolotoči. Plány na brzkou dostavbu areálu u nemocnice se Karlově univerzitě hroutí. Lékařská a farmaceutická fakulta musí přemluvit ministerstvo, aby jejich vize v nejbližší době vůbec podpořilo.

V Hradci Králové vyroste Výukové a výzkumné centrum Univerzity Karlovy. | foto: ATIP

Když se na podzim konečně otevřela první budova, kam se přestěhovala část farmaceutické a část lékařské fakulty, studenti ani učitelé nešetřili optimismem. Zdálo se, že dalším budovám, které propojí fakulty s nemocnicí, už nic nestojí v cestě. O několik měsíců později je však jisté, že si Hradec na velké univerzitní výzkumné a výukové centrum, které má lákat studenty i špičkové odborníky z celé země, ještě řadu let počká. A co víc, ve vzduchu visí i možnost, že žádný kampus nebude.

Fotogalerie

„Jednání s ministerstvem o přípravě projektu se zasekla na mrtvém bodě. Nemáme nic jistého, vše jde pomaleji, než bychom si přáli. V létě se změnil ministr, náměstek i vedoucí odboru evropských projektů, takže všechna jednání, která jsme s nimi půl roku vedli, šla do ztracena,“ vysvětluje děkan Farmaceutické fakulty Karlovy univerzity v Hradci Králové Tomáš Šimůnek.

Už loni na podzim podala univerzita na ministerstvo předběžnou žádost, od té doby se však nic nestalo.

„Ministerstvo nám zatím nedalo jasné instrukce, co bude dál a co od nás vlastně chce. Jsme stále na úplném začátku,“ říká Šimůnek.

Univerzita je v nezáviděníhodné situaci, v Hradci chtěla stavět už dávno. „Nebo jsme si alespoň mysleli, že už budeme vědět, jestli ve výstavbě pokračovat budeme, nebo ne. Zatím to nevíme, to je pro nás nepříjemné,“ stěžuje si děkan.

Podívejte se do moderní budovy, která je první vlaštovkou hradeckého kampusu Univerzity Karlovy:

Prostor vedle fakultní nemocnice je přitom pro stavbu dalších budov už dávno připraven, pozemky jsou z většiny ve vlastnictví Karlovy univerzity.

„Stále věřím, že se tu dřív nebo později kampus dostaví. Jestli to bude v operačním programu v příštích pěti letech, nebo až později, to už je otázka. Zatím jsme to nevzdali. S dostavbou kampusu to teď vidím v procentech 50 na 50, nejsem tedy optimista ani pesimista. Je to otevřená věc,“ míní Šimůnek.

Potřebujeme jednoznačné stanovisko

S projektem počítá i územní plán. Pokud se nepodaří vyjednat stavbu nyní, ve hře jsou i jiné možnosti. Kampus by také mohl vzniknout s pomocí státních dotací stejně jako nová budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, která nyní roste v areálu Na Soutoku.

„Zatím budeme dál v prostorách, které máme. Nefungujeme špatně, ale samozřejmě v novém kampusu, kam by se přestěhovaly obě naše fakulty, by to bylo efektivnější a úspornější, prostě lepší,“ dodává Šimůnek.

Kampus v Hradci Králové

První budova budoucího kampusu Univerzity Karlovy u hradecké fakultní nemocnice.

Stavba první budovy kampusu, kde je výukové a výzkumné centrum, šla hladce, avšak horší to bylo s jejím vybavením. Některé firmy se totiž proti výsledkům soutěže na dodavatele nábytku do kanceláří a učeben odvolaly a kvůli tomu celý další rok nebylo možné hotovou budovu využívat.

Přesunuly se do ní ústav lékařské biologie a genetiky a ústav lékařské biochemie, z farmaceutické fakulty tu našla domov katedra sociální a klinické farmacie a katedra biologických a lékařských věd.

Obří kampus měl u nemocnice vyrůst do roku 2020. Sloužit má hlavně studentům, přispět by však měl i k rozvoji celého regionu.

O něco optimističtější je šéf druhé školy. Děkan lékařské fakulty Miroslav Červinka věří, že se projekt podaří do pěti let nejen schválit, ale i připravit ke stavbě.

„Důvodem optimismu je vysoká rozpracovanost a vysoký stupeň přípravy lékařské i farmaceutické fakulty a také jednoznačná podpora vedení Univerzity Karlovy a města. Kdyby se to nepovedlo, určitě by to byla komplikace, ale jsem si jistý, že tak jak zvládáme provoz nyní, budeme ho zvládat i po několik dalších let. Pevně věřím, že těch let bude skutečně jen několik,“ říká.

Škola podle něj hlavně potřebuje jednoznačné stanovisko, že má kampus podporu na nejvyšší úrovni a že úřady udělají vše, aby projekt prosadili i na úrovni Evropské unie (EU). Ta by měla velkou část projektu za desítky milionů zaplatit.

„Není to jednoduchý úkol, neboť stavby, zejména tak velkého rozsahu, nepatří mezi hlavní priority nového programovacího období. V optimistické variantě by mohlo být do několika měsíců rozhodnuto o podpoře, pak v souladu s vyhlášením výzvy dopracujeme všechny nezbytné podklady. V roce 2017 by EU mohla rozhodnout o financování. Stavba potrvá dva až tři roky, takže v roce 2021 může být kampus dokončen. Alespoň tak si to přeji,“ popisuje.

Současné výzkumné a výukové centrum je v první z pěti budov, do kterých by se měly nastěhovat celá lékařská a farmaceutická fakulta. Moderní prosklené stavbě dominuje aula s několika velkými obrazovkami rozmístěnými tak, aby na ně měli perfektní výhled i studenti ze zadních lavic.

Výukové a výzkumné centrum je pětipodlažní objekt, který svou energetickou náročností splňuje podmínky pro zařazení mezi úsporné stavby. Budova má inteligentní vnitřní systém, který umí optimálně nastavit klima v létě i v zimě.

„Nové prostory v Hradci jsou po plzeňském kampusu druhým velkým projektem Univerzity Karlovy, který letos dokončila. Očekávám, že to zvýší motivaci ke studiu i k vědeckovýzkumné práci,“ říká rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima. Stavba první budovy kampusu začala před třemi lety a náklady na ni se vyšplhaly na 315 milionů korun.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Mercedes Třída A 1.5 CDi
Mercedes Třída A 1.5 CDi

r.v. 2013, naj. 82 843 km, diesel
399 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz