Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Veselý, MAFRA

Laboratoře rostou díky miliardáři z Juty, nové sály jsou v nedohlednu

  • 5
Přestože hradecké hejtmanství neustále tvrdí, že s nemocnicí ve Dvoře Králové nad Labem do budoucna počítá, s investicemi do nejmenšího krajského špitálu to jde ztuha. Novou dvoupodlažní budovu chce stavět po etapách. První část bude hotová na konci roku, nad druhou visí otazník.

Stavbu laboratoří klinické biochemie a hematologie za 30 milionů korun spustilo hejtmanství jen díky desetimilionovému daru od dvorského továrníka Jiřího Hlavatého (o daru jsme psali zde). Vybudování nového zázemí pro operační sály, které dnes sídlí v tristních podmínkách, je zatím v nedohlednu.

Studie sice počítá s vybudováním druhého podlaží pro dva operační sály. Hejtmanství však plánuje budovu postavit nadvakrát, nemocnice se tedy za pár let znovu promění ve staveniště a zázemí pro operační sály vznikne už za provozu laboratoří. Podle mluvčí kraje Martiny Götzové hejtmanství „dvoufázové řešení“ plánuje od samého začátku.

„Od počátku jsme v projektu počítali, že se prozatím vybuduje pouze přístavba pro objekt laboratoří, a tuto část stavby jsme také měli finančně zajištěnou. Zároveň zavládla všeobecná dohoda na úrovni vedení kraje, zdravotnického holdingu a vedení nemocnice, že první část stavby se zrealizuje tak, aby se vytvořily podmínky k dostavbě dalšího prostoru pro rozvoj nemocnice do budoucna,“ říká Götzová.

Střecha laboratoří proto bude provizorní, aby se později mohlo pokračovat se stavbou druhého podlaží. Připraveny také budou rozvody inženýrských sítí. Ředitel nemocnice Miroslav Vávra považuje dostavbu pavilonu a vytvoření zázemí pro operační sály za nutnost.

„Jejich poslední částečná úprava se datuje rokem 1980. Další dílčí úpravy tak, aby splňovaly dnešní požadavky na sterilitu, klimatizaci, celkové uspořádání a organizaci, nelze v současném prostoru zabezpečit,“ upozorňuje šéf nemocnice.

Dostavba pavilonu je zatím v nedohlednu, kdy k ní dojde, nedokáže hejtmanství říci. „Přesný termín v současné době není stanoven. Opět vše záleží na dohodě všech tří subjektů,“ dodává neurčitě Martina Götzová.

Stavba biochemických laboratoří začala letos v březnu, na konci roku bude první část pavilonu stát. Odborníci v nich začnou pracovat v prvním čtvrtletí příštího roku. „Výstavba není realizována se záměrem rozšiřovat rozsah vyšetření a zvýšit kapacitu laboratoří. Současný stav laboratoří, zejména objekt a prostředí, již neplní hygienické požadavky na taková pracoviště,“ vysvětluje Miroslav Vávra. Stávající budova laboratoří vznikla v roce 1972.

Původně měla první část pavilonu stát více než 35 milionů korun, výběrové řízení na dodavatele stavby ale cenu srazilo na necelých 30 milionů. Poměrně se sníží také původně desetimilionový dar továrníka Jiřího Hlavatého. Majitel textilního impéria Juta zůstává i přes zdlouhavý postup kraje optimistický.

„Věřím tomu, že na laboratoře v dohledné době navážou operační sály. Skutečnost, že vznikne pouze provizorní střecha, je signálem, že stavba bude pokračovat,“ doufá Hlavatý.