Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Koruny v Hradci už zdarma nezaparkujete, staví se obchodní centrum

  9:05aktualizováno  9:05
„Černé“ parkoviště u Koruny v Hradci Králové, které denně zadarmo využívalo kolem čtyř stovek řidičů, je definitivně minulostí. Na místě bývalého autobusového nádraží začíná stavba velkého obchodního centra Aupark. Dočasné parkoviště dosloužilo po šesti letech.

Na bývalém autobusovém nádraží Koruna v Hradci Králové vyroste obchodní centrum Aupark za 1,8 miliardy korun. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Přestože developer očekával protesty a zmatky, šoféři jako by rezignovali a ukázněně hledají místo mimo oplocený areál, kde včera stálo několik posledních vozů.

„Jedu ke koupališti, kde se také parkuje zadarmo, a do práce dojdu pěšky. Věděl jsem, že to jednou přijde, jen jsem doufal, že se začne stavět až na jaře,“ řekl Pavel Kolář z Pardubic, jenž ze zvyku zajel až ke Koruně, kde jej však překvapil zelený plot.

Další řidiči volí parkoviště u blízkých supermarketů anebo vzdálenější ulice, kam ještě nedosáhly automaty firmy ISP, která si v okolí Koruny účtuje nejčastěji 40 korun denně. Navzdory reklamě na nevyužitý parkovací dům Kollárova a přání města, aby se ještě více zaplnila Katschnerka, auta od Koruny zmizela jinam než do „parkhausů“.

„O žádných dopravních komplikacích spojených s Korunou nevím,“ potvrdil hladký „zábor“ betonové plochy komisař hradeckého policejního dopravního inspektorátu Stanislav Blažek.

Parkování u Koruny v Hradci Králové skončilo s příchodem listopadu 2014.
Řidiči od listopadu 2014 už na bývalém autobusovém nádraží Koruna v Hradci...

Srovnání: „Černé“ parkování u Koruny v Hradci Králové skončilo s příchodem listopadu 2014.

Konec bezplatného parkování u Koruny je však teprve začátkem. Za dva roky se někdejší nádraží promění k nepoznání. Vznikne tu centrum, které sice bývá označováno za přehnaně monumentální a kritici připomínají i riziko dopravních komplikací, ale podle architektů přirozeně uzavře Gočárovu třídu.

První bude mít o práci postaráno demoliční četa. K zemi musí jít bývalá celnice i budova Drahstavu u trati. Naplno však práce začnou až příští rok a bohužel s nimi budou spojeny nemalé dopravní komplikace.

Aupark bude stát 1,8 miliardy, křižovatka až 100 milionů korun

Developer je připravený do budování Auparku napumpovat až 1,8 miliardy korun, ale velké investice se nevyhnou ani městu. Radnice se totiž zavázala, že uhradí stavbu kruhové křižovatky u Koruny.

Plánované obchodní centrum Aupark Koruna v Hradci Králové

Plánované hradecké obchodní centrum Aupark.

„Očekáváme výdaj mezi 80 až 100 miliony korun,“ uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Podstatnou část nákladů radnice uhradí z prodeje pozemku o rozloze zhruba deset tisíc metrů čtverečných, dalších asi 20 milionů však vydá přímo ze své kasy. „Předpokládám, že cena křižovatky se po výběrovém řízení sníží a my ji vysoutěžíme za zhruba 70 procent projektové ceny,“ pokračoval náměstek.

Novou křižovatku s konstrukcí připomínající korunu a fontánou by město chtělo začít budovat příští rok v létě. „Nejnáročnější práce bychom rádi nasměrovali do období prázdnin, aby obyvatelé byli zatíženi co nejméně,“ sdělil Vedlich a dodal, že nyní město čeká na výzvu firmy HB Reavis o odkup pozemků. Odhaduje, že výstavba kruhové křižovatky by měla trvat asi jeden rok.

Aupark Hradec Králové

  • Stavba se připravuje od roku 2007, kdy se u Koruny začalo bourat autobusové nádraží. O areál na zhruba deseti tisících metrech čtverečních se zajímaly dvě společnosti, před Plaza Centers Czech Republic město dalo přednost firmě HB Reavis a slibovalo si, že stavět se začne na jaře roku 2009. Neúspěšný zájemce podal žalobu, ale záměr zdrželo i zjištění, že radnice nemá pro stavbu křižovatky všechny pozemky.
  • Aupark, který by podle dřívějších odhadů investora mohl stát 1,8 miliardy korun, nabídne více než sto obchodů na ploše přes dvacet tisíc metrů čtverečních, ale i 1 200 parkovacích míst.
  • Zatím poslední větší nákupní centrum v Hradci Králové vzniklo v listopadu 2009, vlastní ho developerská společnost Amadeus Real. Atrium s 41 obchody vyrostlo vedle obchodního domu Tesco a stálo půl miliardy korun.

Mluvčí HB Reavis neupřesnila, kolik procent prodejní plochy se již podařilo pronajmout, a tajné je rovněž, které značky již projevily zájem. Aupark je ještě před stavbou považován za luxusní chrám.

„Nechali jsme si vypracovat několik studií, které mapovaly, jaká je skladba občanů a maloobchodních jednotek nejen v blízkém okolí, ale v celém v Hradci Králové, a na základě těchto dat se ukázalo, že nákupní centrum v tomto místě smysl má,“ konstatovala mluvčí společnosti Magdaléna Drsová.

Potvrdila i to, že v Auparku nebude místo pro supermarket, ale jen pro obchod s potravinami. Zatímco ještě létě to vypadalo, že v Auparku by mohla být česká centrála banky ČSOB, která by zde vytvořila stovky nových pracovních míst, podle informací MF DNES „námluvy“ mezi HB Reavis a peněžním ústavem nevyšly.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších.

Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých...

Najdete na iDNES.cz