Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obří sklady na ovoce budou zapáchat, bojí se Chlumečtí chystané stavby

  11:50aktualizováno  11:50
Pět set tisíc tun zboží ročně "projde" obřími ovocnými sklady, které mají podle plánů vyrůst v Chlumci nad Cidlinou. Investor firma VVISS chce zaměstnat 115 lidí, kteří budou tuny ovoce a zeleniny také balit a třídit. Místní obyvatelé se bojí hluku, prachu a zápachu.

Obří sklady zeleniny za zhruba 200 milionů má stavět firma VVISS. Zatím ale stále nemá stavební povolení. (Ilustrační snímek) | foto: Lidl

Obrovské haly za zhruba 200 milionů korun by měly stát severozápadně od Chlumce už za rok a půl. 

Ovšem lidé, kteří na západním okraji pětitisícového města bydlí, se bouří. Dokonce založili občanské sdružení. Hlavně se obávají hluku a zápachu. Nestačí jim, že město posunulo kvůli kamionům silnici a postaví protihlukovou zeď.

Nové obří sklady ovoce a zeleniny

Firma VVISS se sídlem v Praze investuje do areálu až 200 milionů korun.

Začít stavět chce v březnu 2014 a hotovo má být v březnu 2015. V chlumecké průmyslové zóně Spravedlnost zaměstná 115 lidí, kteří budou mýt, třídit a balit ovoce a zeleninu, především jablka a hrušky, ročně až 500 tisíc tun.

V areálu vznikne také ubytovna a pro kamiony myčka i čerpací stanice.

Chtějí zpracovat novou hlukovou studii a porovnat ji s materiály, které předložil investor.

"Vůbec z toho nejsme nadšení a nechápeme, proč se Chlumec prezentuje jako město v zahradách, když je to vlastně z plechových hal, ze všech stran rostou skladovací prostory," říká Jiří Mucha, jehož dům stojí asi sedmdesát metrů od plánovaného skladu ovoce v chlumecké lokalitě Spravedlnost.

"Převládající proudění větru je západní, tudíž všechen hluk, prach i smrad potáhne do naší oblasti. Vadí nám i to, že namísto do polí se budeme koukat na dvanáctimetrové plechové haly, které budou osvětlovat vysoké stožáry s halogeny. Bojíme se nepřetržitého provozu a taky hluku generátorů a klimatizací," vysvětluje člen sdružení, které se postavilo proti.

Podařilo se jim alespoň dohodnout s městem, že silnice, po které bude jezdit do areálu 200 kamionů denně, povede dál od rodinných domů. Původně měly jezdit přímo kolem nich.

"Překládáme silnici a budeme stavět protihlukovou zeď. Vykoupili jsme pozemky, náklady projektu jsou asi tři čtvrtě milionu korun, ale samotnou komunikaci postaví firma," říká chlumecký starosta Miroslav Uchytil.

Sdružení: Práci tam najde jen minimum místních

Podle místních obyvatel to ale nestačí. Podle nich to sice řeší dopravu, ale zůstává problém, že z areálu půjde zápach, hluk a prach. K projektu se vyjadřovala kromě krajského úřadu také krajská hygienická stanice či inspekce životního prostředí.

"Intenzita provozu ani vlastní provoz skladu nebudou způsobovat nadměrnou hlukovou zátěž v okolí. Navýšení hluku u nejbližší obytné zástavby nepřekročí dle výsledků hlukové studie hodnotitelnou změnu, to je 0,9 decibelů pro noční i denní dobu," shrnul jejich závěry Richard Veselý z odboru životního prostředí na krajském úřadu.

Pro vedení města je prioritou více než stovka pracovních míst, které firma vytvoří. "Chlumecko a Novobydžovsko se stále plácá kolem desetiprocentní nezaměstnanosti," upozorňuje starosta.

Podle občanského sdružení ale ve skladu s ovocem a zeleninou zřejmě najde práci minimum místních, když součástí areálu bude i třípatrová ubytovna.

"Patrně by nebudovali ubytovnu pro 60 lidí, když by chtěli zaměstnat obyvatele Chlumce. Pravděpodobně tam budou pracovat lidé z východu, kteří jsou ochotní pracovat za minimální plat," myslí si Mucha.

Kromě rozsáhlých skladů a ubytovny vyroste v areálu čerpací stanice a mycí linka pro nákladní automobily, rozsáhlé parkoviště a přístřešek zemědělské techniky. Hned za obydlenými zahradami má začínat ochranný třímetrový val osázený vzrostlou zelení.

Firma VVISS chce investovat až 200 milionů korun a už měla dávno začít stavět. Ovšem přípravy se táhnou už několik let a zatím stále nemá stavební povolení.

"Doufám, že během října bude vydáno územní rozhodnutí na příjezdovou komunikaci, kterou postaví firma a naváže žádostí o územní rozhodnutí na výstavbu fabriky," říká starosta.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Grafton Recruitment Praha
NÁKUPČÍ/LOGISTIK

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz