Obří sklady na ovoce budou zapáchat, bojí se Chlumečtí chystané stavby

  11:50aktualizováno  11:50
Pět set tisíc tun zboží ročně "projde" obřími ovocnými sklady, které mají podle plánů vyrůst v Chlumci nad Cidlinou. Investor firma VVISS chce zaměstnat 115 lidí, kteří budou tuny ovoce a zeleniny také balit a třídit. Místní obyvatelé se bojí hluku, prachu a zápachu.

Obří sklady zeleniny za zhruba 200 milionů má stavět firma VVISS. Zatím ale stále nemá stavební povolení. (Ilustrační snímek) | foto: Lidl

Obrovské haly za zhruba 200 milionů korun by měly stát severozápadně od Chlumce už za rok a půl. 

Ovšem lidé, kteří na západním okraji pětitisícového města bydlí, se bouří. Dokonce založili občanské sdružení. Hlavně se obávají hluku a zápachu. Nestačí jim, že město posunulo kvůli kamionům silnici a postaví protihlukovou zeď.

Nové obří sklady ovoce a zeleniny

Firma VVISS se sídlem v Praze investuje do areálu až 200 milionů korun.

Začít stavět chce v březnu 2014 a hotovo má být v březnu 2015. V chlumecké průmyslové zóně Spravedlnost zaměstná 115 lidí, kteří budou mýt, třídit a balit ovoce a zeleninu, především jablka a hrušky, ročně až 500 tisíc tun.

V areálu vznikne také ubytovna a pro kamiony myčka i čerpací stanice.

Chtějí zpracovat novou hlukovou studii a porovnat ji s materiály, které předložil investor.

"Vůbec z toho nejsme nadšení a nechápeme, proč se Chlumec prezentuje jako město v zahradách, když je to vlastně z plechových hal, ze všech stran rostou skladovací prostory," říká Jiří Mucha, jehož dům stojí asi sedmdesát metrů od plánovaného skladu ovoce v chlumecké lokalitě Spravedlnost.

"Převládající proudění větru je západní, tudíž všechen hluk, prach i smrad potáhne do naší oblasti. Vadí nám i to, že namísto do polí se budeme koukat na dvanáctimetrové plechové haly, které budou osvětlovat vysoké stožáry s halogeny. Bojíme se nepřetržitého provozu a taky hluku generátorů a klimatizací," vysvětluje člen sdružení, které se postavilo proti.

Podařilo se jim alespoň dohodnout s městem, že silnice, po které bude jezdit do areálu 200 kamionů denně, povede dál od rodinných domů. Původně měly jezdit přímo kolem nich.

"Překládáme silnici a budeme stavět protihlukovou zeď. Vykoupili jsme pozemky, náklady projektu jsou asi tři čtvrtě milionu korun, ale samotnou komunikaci postaví firma," říká chlumecký starosta Miroslav Uchytil.

Sdružení: Práci tam najde jen minimum místních

Podle místních obyvatel to ale nestačí. Podle nich to sice řeší dopravu, ale zůstává problém, že z areálu půjde zápach, hluk a prach. K projektu se vyjadřovala kromě krajského úřadu také krajská hygienická stanice či inspekce životního prostředí.

"Intenzita provozu ani vlastní provoz skladu nebudou způsobovat nadměrnou hlukovou zátěž v okolí. Navýšení hluku u nejbližší obytné zástavby nepřekročí dle výsledků hlukové studie hodnotitelnou změnu, to je 0,9 decibelů pro noční i denní dobu," shrnul jejich závěry Richard Veselý z odboru životního prostředí na krajském úřadu.

Pro vedení města je prioritou více než stovka pracovních míst, které firma vytvoří. "Chlumecko a Novobydžovsko se stále plácá kolem desetiprocentní nezaměstnanosti," upozorňuje starosta.

Podle občanského sdružení ale ve skladu s ovocem a zeleninou zřejmě najde práci minimum místních, když součástí areálu bude i třípatrová ubytovna.

"Patrně by nebudovali ubytovnu pro 60 lidí, když by chtěli zaměstnat obyvatele Chlumce. Pravděpodobně tam budou pracovat lidé z východu, kteří jsou ochotní pracovat za minimální plat," myslí si Mucha.

Kromě rozsáhlých skladů a ubytovny vyroste v areálu čerpací stanice a mycí linka pro nákladní automobily, rozsáhlé parkoviště a přístřešek zemědělské techniky. Hned za obydlenými zahradami má začínat ochranný třímetrový val osázený vzrostlou zelení.

Firma VVISS chce investovat až 200 milionů korun a už měla dávno začít stavět. Ovšem přípravy se táhnou už několik let a zatím stále nemá stavební povolení.

"Doufám, že během října bude vydáno územní rozhodnutí na příjezdovou komunikaci, kterou postaví firma a naváže žádostí o územní rozhodnutí na výstavbu fabriky," říká starosta.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Další z rubriky

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Většina je příliš křehká, královéhradeckou koalici ale nikdo neposílí

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

Zástupci hnutí ANO, ODS i Změny pro Hradec a Zelených si velmi dobře uvědomují, že vznikající koalice v Hradci Králové...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Najdete na iDNES.cz