Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sucho lidi nezajímá, čtyři nové přehrady pod horami odmítají

  • 75
V období sucha mají kraj před nedostatkem vody chránit nové přehrady v podhůří Orlických hor a Krkonoš. Oprašují se letité studie a ačkoli prvorepublikoví hospodáři počítali se 17 vhodnými lokalitami, dnes to vypadá jen na čtyři přehrady. I tak ale vyvolávají kritiku či přímý nesouhlas.

Přípravou na klimatické změny mají být v kraji přehrady u Pěčína, Lukavice, Babí u Trutnova a Rudníku. Zatímco obyvatelé Hořic, Kounova, Skuhrova anebo Vysokého Veselí, kde se rovněž uvažovalo o stavbách vodních nádrží, mohou být v klidu, starostové vytipovaných obcí v podhůří Orlických hor a Krkonoš musí na situaci reagovat.

Domnívají se sice, že přehrady nezačnou růst dříve než za 30 až 50 let, ale to, že vláda se má plánem na obranu před obdobím sucha zaobírat již v příštích měsících a že na ministerstvech životního prostředí i zemědělství vládne neklid, dává tušit, že nedostatek vody hrozí již podstatně dříve. Ministr zemědělství Marian Jurečka nedávno odhadl, že negativní změny se mohou výrazně projevit už do roku 2030. A co hůř: mezi potenciálně nejvíce ohrožené lokality patří i Hradecko.

„Dokonce může dojít i k ohrožení zásobování pitnou vodou v Hradci Králové. V případě, že se naplní negativní scénáře, stane se to zcela nepochybně. Za několik desítek let mohou průměrné teploty vzrůst až o 6,3 stupně, což je strašné číslo. Přitom v samotném Hradci už nyní dochází ke konfliktům mezi ochránci přírody a potřebami lidí. Na Hradecku jsou chráněné mokřady, ze kterých se odebírá voda a upravuje na pitnou,“ upozorňuje ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského Mark Rieder.

Stát vnímá hrozbu sucha vážně

Starosty trápí zásadní nedostatek informací, v některých případech dokonce dezinformace. „Slyšel jsem, že se změnily priority a na našem katastru by přehrada být neměla,“ říká starosta Pěčína Miroslav Petr. Jenže je to jinak: s lokalitou se nejenže dál počítá, ale měla by přijít na řadu už jako první. Podle nejnovějších zpráv se pro Pěčín připravuje studie poněkud menší nádrže, která by měla být rozlohou srovnatelná s větším rybníkem.

Vzdušnou čarou asi jen pět kilometrů od Pěčína má vzniknout další přehrada. Starostu Lukavice Jiřího Hanuše plány zatím nechávají docela v klidu, přestože se zde vážně uvažuje o díle s rozlohou téměř 70 hektarů.

„I když to půjde dobře, stejně se přehradu nepodaří postavit dříve než za 50 let. My jsme navíc v pořadí až za 30. místem, takže to není tak aktuální. Pak je tu ještě existence chráněného území Natura 2000 a kriticky ohroženého modráska, to vše může plány zhatit,“ domnívá se Hanuš.

A do třetice Rychnovsko. Také znatelný posun dění kolem nádrže v Mělčanech, o které se mluví již přes 15 let, dokazuje, že stát vnímá hrozbu sucha na východě Čech velmi vážně. „Zahajuje se zde příprava suchého poldru, který by mohl být v budoucnu nádrží, a proto samotná výstavba bude tuto možnost zohledňovat,“ zdůrazňuje ministr Jurečka.

Zdaleka největší novou přehradou v kraji má být se svými 130 hektary dílo na říčce Čistá u Rudníku. Kdyby skutečně vzniklo, zánik někdejších lázní Fořt by byl definitivní.

„Budeme aktualizovat náš strategický plán. Ve Fořtu jsou krásné domy, unikátní pramen i nádherná kolonáda. Budeme hledat možnosti, co s tou lokalitou uděláme, a nevylučujeme ani myšlenku na její restart,“ říká místostarosta Rudníku Jiří Stuchlík. K uvažované nádrži se proto netají odporem: „Velmi nám to komplikuje rozvoj obce, protože v daném území máme stavební uzávěru.“

Plánem na výstavbu byla omezená celá generace

Stejnou zkušenost má jen několik kilometrů vzdálená Dolní Olešnice, kde měla podle prvorepublikových plánů vzniknout jiná přehrada, ale pak se zjistilo, že je nepotřebná. „Byla tím omezena celá generace. Nerad bych, aby se kvůli projektu rozvoj Rudníku zastavil a za padesát let nám někdo řekl, že se spletl,“ bere si slovo starosta Rudníku Aleš Maloch.

Odpor Rudníku může navíc významně podpořit i továrna Avon Automotive, jež zaměstnává několik stovek lidí a pro kterou by nová přehrada znamenala hrozbu.

Zamýšlená přehrada nemá příliš fanoušků ani v Babí u Trutnova, kde by kvůli ní muselo ustoupit 25 obydlených domů a několik druhů ohrožených živočichů. Podle trutnovského starosty a poslance Ivana Adamce (ODS) je sucho nesmírně silným tématem, které bude potřeba řešit, ale upozorňuje na zásadní potíž, jež podle něj může stavbu zarazit.

„Nejsme v Číně, kde se vláda rozhodla postavit Tři soutěsky a nikoho se neptala. U nás to nejde, protože žijeme ve státě vlastníků a právě vlastnické právo je jedna z nedotknutelných věcí. Právě proto se odvažuju tvrdit, že v Babí nikdy přehrada nevznikne,“ tvrdí Adamec.

V Česku je nyní vytipováno 65 lokalit vhodných pro stavbu přehrad. Místa musí splňovat geologické i hydrologické podmínky, je v nich zapovězeno stavět komplexy budov, železnice, silnice či inženýrské sítě, které by eventuální stavbu zkomplikovaly.