Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O stavbu roku v kraji soutěží planetárium, knihovna i krkonošské byty

  17:43aktualizováno  17:43
O možnost přitlouct si na fasádu bronzovou tabulku s titulem Stavba roku 2015 letos v Královéhradeckém kraji soutěží dvanáct staveb, přestaveb či přístaveb. Kraj nyní vyhlásil jména nominovaných, které bude v září objíždět odborná komise. Je mezi nimi sportovní areál, cihelna, autobusové nádraží a další.

Objekt zvon, moderní krkonošský bytový dům ve Špindlerově Mlýně. | foto: Archiv Královéhradeckého kraje

Soutěž se letos koná již podvanácté. Nejúspěšnější projekt kraj vyhlásí letos na podzim. Loni odborná komise ocenila takzvaného Krtka ve Vrchlabí a centrum Elada v horské obci Bystré (více čtěte zde).

1.Knihovna Hradec Králové

Z bývalé textilní továrny Vertex vznikla v roce 2012 moderní a prostorná městská knihovna s velrybou na střeše. Odvážný návrh je dílem známého architekta Davida Vávry. Tomu se podařilo budově vdechnout nový život, ale přitom zachovat její industriální ráz. Knihovna ve Vertexu získala prostory 5 600 čtverečních metrů, kromě velkého depozitáře a výpůjčních sálů je v ní i dostatek místa pro konání výstav, koncertů a dalších kulturních akcí.

2.Objekt zvon

Moderní krkonošský bytový dům vyrostl ve Špindlerově Mlýně koncem loňského roku. Na místě původního penzionu Zvon vznikl nový třípatrový objekt s několika byty, v němž se architekti snažili navázat na základní historické principy krkonošské architektury, avšak v moderním hávu. K jeho stavbě proto použili tradiční přírodní materiály, jakými jsou kámen, dřevo či falcovaná plechová krytina.

Fotogalerie

3.Multifunkční objekt v Krkonoších

I další stavba přihlášená do soutěže stojí ve Špindlerově Mlýně. V tamní části Svatý Petr loni vyrostl multifunkční objekt skiareálu s infocentrem, pokladnami, prodejnou, servisem a půjčovnou lyží, který má být důležitým uzlem areálu. Budova se snaží do krkonošské krajiny zapadnout obložením z modřínového dřeva a také jednoduchým vzhledem. Ve směru ke sjezdovce zasadili architekti do domu výrazné pásové okno, které tvoří jakési oko stavby.

4.Výrobní závod Trutnov

Trutnovská pobočka mezinárodní společnosti působící v oblasti energetiky a automatizace si nové sídlo nechala postavit koncem loňského roku. Architekti navrhli jednoduchou technickou stavbu, jejíž vzhled se vyznačuje základními barvami používanými společností, která v ní sídlí. Požadavkem zadavatele bylo především propojení provozních úseků tak, aby splnily požadavky na plynulý provoz celé budovy se zohledněním vazby na prostory v exteriéru.

5.Apartmány Medvědín

Krkonošská architektura v letošním ročníku soutěže boduje. Nové krkonošské apartmány, které do soutěže přihlásil jejich zhotovitel, vyrostly na špindlerovomlýnském Medvědíně. Dřevem obložená budova jednopokojovými až čtyřpokojovými apartmány je vyvedená v moderním stylu, avšak s prvky typickými pro krkonošskou architekturu. Nájemci komplexu mají z bytů výhledy na horské hřebeny a sjezdovky na Medvědíně a Svatém Petru.

6.Autobusové nádraží

Dlouho očekávaný moderní autobusový terminál v Náchodě prošel kolaudací v polovině loňského roku. V areálu, který navazuje přímo na vlakové nádraží, je 14 autobusových stání, 10 odstavných míst pro čekající autobusy a plochy pro osobní automobily a taxi. Přístřešky architekt navrhl jako kombinaci pohledového železobetonu, ocelové konstrukce a skleněné výplně. Stavbu doplňuje přilehlý park s kompletním mobiliářem a množstvím zeleně či s vodními prvky.

7.Areál TJ Slavia

Venkovní sportovní areál TJ Slavia vznikl v Hradci Králové jako multifunkční sportoviště pro fotbal, volejbal, házenou a nohejbal. Areál je funkčně rozdělen na dvě části. V první části jsou tři hřiště na kopanou, tribuna s vestavěnými šatnami a sociální zázemí pro hráče i diváky. U hřiště na házenou vyrostla lehká ocelová mobilní tribuna pro stovku diváků. Mezi hřiště na volejbal a házenou architekti vsadili objekt se zázemím pro hráče a diváky.

8.Silnice Rtyně–Zbečník–Hronov

Poněkud netradiční stavbou je ta, která soutěží pod číslem 8, je jí totiž silnice. Investorem stavby je Královéhradecký kraj, který v úseku Rtyně–Zbečník–Hronov nechal zrekonstruovat silnici II/567. Stavaři se v průtahu obcí Zbečník a také v části Hronova museli poprat s úpravou výškového a prostorového uspořádání. Potíže vyvolala stavba nových kanalizačních stok. Oprava se uskutečnila v druhé polovině loňského roku a zahrnovala také rekonstrukci mostu.

9.Přestavba cihelny

V královéhradecké městské části Svobodné Dvory díky přístavbě vznikl z bývalé cihelny, která byla v dezolátním stavu, multifunkční celek sloužící jako školicí centrum soukromé firmy, která jeho projekt investovala. Původní objekt, patřící již do kategorie brownfieldů, prošel v loňském roce rozsáhlou rekonstrukcí a stavaři ho doplnili nástavbou s pohledovým betonem a výrazným prosklením. Uvnitř se nyní nacházejí konferenční a výukové prostory.

10.Rodinný dům

Novostavbu rodinného domu, který se nachází ve Vysoké nad Labem nedaleko Hradce Králové, přihlásil do soutěže její projektant. Dům, který je zasazen do svažitého terénu, prošel kolaudací v létě loňského roku. Majitelé ho nechali postavit na okraji novodobé zástavby izolovanými rodinnými domy. I díky tomu má novostavba navržená architektonickou kanceláří z Hradci Králové hezký výhled do okolí.

11.Digitální planetárium

Dlouho očekávaná budova digitálního planetária na Novém Hradci Králové vznikla v loňském roce. Budova připomíná létající talíř a je postavena z kombinace monolitického betonu a kovu. Pás hliníkových oken po jejím obvodu umožňuje přirozené nasvětlení ochozu okolo sálu, který pojme 99 diváků. Tvar sálu umožňuje ojedinělý způsob promítání po celém jeho obvodu. Hradec Králové získal unikátní technologii, která od otevření planetária láká stovky návštěvníků.

12.Nízkoenergetický dům

V obci Lodín na Královéhradecku vyrostl v tamních lukách a polích netradičně vypadající nízkoenergetický dům, který jeho projektanti nazvali Zilvar. Experimentální budova slouží soukromé osobě jako víkendový dům, v kterém se nachází pouze jedna obytná místnost a dvě galerie. Má atypický tvar a obyvatelům nabízí výhledy na vzrostlý dub s jezírkem, ale také do centrální části zahrady či okolních luk, polí a lesa, mezi něž svým vzhledem přirozeně zapadá.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Další z rubriky

Šéf hradecké dopravky: Za nehodou je vždy řidič, telefonování bych zakázal

Šéf dopravní policie v Královéhradeckém kraji Petr Dušek.

Na českých silnicích ročně umírají stovky lidí. V loňském roce šlo o 502 životů. Podle šéfa dopravní policie v...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Najdete na iDNES.cz