Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O stavbu roku v kraji soutěží planetárium, knihovna i krkonošské byty

  17:43aktualizováno  17:43
O možnost přitlouct si na fasádu bronzovou tabulku s titulem Stavba roku 2015 letos v Královéhradeckém kraji soutěží dvanáct staveb, přestaveb či přístaveb. Kraj nyní vyhlásil jména nominovaných, které bude v září objíždět odborná komise. Je mezi nimi sportovní areál, cihelna, autobusové nádraží a další.

Objekt zvon, moderní krkonošský bytový dům ve Špindlerově Mlýně. | foto: Archiv Královéhradeckého kraje

Soutěž se letos koná již podvanácté. Nejúspěšnější projekt kraj vyhlásí letos na podzim. Loni odborná komise ocenila takzvaného Krtka ve Vrchlabí a centrum Elada v horské obci Bystré (více čtěte zde).

1.Knihovna Hradec Králové

Z bývalé textilní továrny Vertex vznikla v roce 2012 moderní a prostorná městská knihovna s velrybou na střeše. Odvážný návrh je dílem známého architekta Davida Vávry. Tomu se podařilo budově vdechnout nový život, ale přitom zachovat její industriální ráz. Knihovna ve Vertexu získala prostory 5 600 čtverečních metrů, kromě velkého depozitáře a výpůjčních sálů je v ní i dostatek místa pro konání výstav, koncertů a dalších kulturních akcí.

2.Objekt zvon

Moderní krkonošský bytový dům vyrostl ve Špindlerově Mlýně koncem loňského roku. Na místě původního penzionu Zvon vznikl nový třípatrový objekt s několika byty, v němž se architekti snažili navázat na základní historické principy krkonošské architektury, avšak v moderním hávu. K jeho stavbě proto použili tradiční přírodní materiály, jakými jsou kámen, dřevo či falcovaná plechová krytina.

Fotogalerie

3.Multifunkční objekt v Krkonoších

I další stavba přihlášená do soutěže stojí ve Špindlerově Mlýně. V tamní části Svatý Petr loni vyrostl multifunkční objekt skiareálu s infocentrem, pokladnami, prodejnou, servisem a půjčovnou lyží, který má být důležitým uzlem areálu. Budova se snaží do krkonošské krajiny zapadnout obložením z modřínového dřeva a také jednoduchým vzhledem. Ve směru ke sjezdovce zasadili architekti do domu výrazné pásové okno, které tvoří jakési oko stavby.

4.Výrobní závod Trutnov

Trutnovská pobočka mezinárodní společnosti působící v oblasti energetiky a automatizace si nové sídlo nechala postavit koncem loňského roku. Architekti navrhli jednoduchou technickou stavbu, jejíž vzhled se vyznačuje základními barvami používanými společností, která v ní sídlí. Požadavkem zadavatele bylo především propojení provozních úseků tak, aby splnily požadavky na plynulý provoz celé budovy se zohledněním vazby na prostory v exteriéru.

5.Apartmány Medvědín

Krkonošská architektura v letošním ročníku soutěže boduje. Nové krkonošské apartmány, které do soutěže přihlásil jejich zhotovitel, vyrostly na špindlerovomlýnském Medvědíně. Dřevem obložená budova jednopokojovými až čtyřpokojovými apartmány je vyvedená v moderním stylu, avšak s prvky typickými pro krkonošskou architekturu. Nájemci komplexu mají z bytů výhledy na horské hřebeny a sjezdovky na Medvědíně a Svatém Petru.

6.Autobusové nádraží

Dlouho očekávaný moderní autobusový terminál v Náchodě prošel kolaudací v polovině loňského roku. V areálu, který navazuje přímo na vlakové nádraží, je 14 autobusových stání, 10 odstavných míst pro čekající autobusy a plochy pro osobní automobily a taxi. Přístřešky architekt navrhl jako kombinaci pohledového železobetonu, ocelové konstrukce a skleněné výplně. Stavbu doplňuje přilehlý park s kompletním mobiliářem a množstvím zeleně či s vodními prvky.

7.Areál TJ Slavia

Venkovní sportovní areál TJ Slavia vznikl v Hradci Králové jako multifunkční sportoviště pro fotbal, volejbal, házenou a nohejbal. Areál je funkčně rozdělen na dvě části. V první části jsou tři hřiště na kopanou, tribuna s vestavěnými šatnami a sociální zázemí pro hráče i diváky. U hřiště na házenou vyrostla lehká ocelová mobilní tribuna pro stovku diváků. Mezi hřiště na volejbal a házenou architekti vsadili objekt se zázemím pro hráče a diváky.

8.Silnice Rtyně–Zbečník–Hronov

Poněkud netradiční stavbou je ta, která soutěží pod číslem 8, je jí totiž silnice. Investorem stavby je Královéhradecký kraj, který v úseku Rtyně–Zbečník–Hronov nechal zrekonstruovat silnici II/567. Stavaři se v průtahu obcí Zbečník a také v části Hronova museli poprat s úpravou výškového a prostorového uspořádání. Potíže vyvolala stavba nových kanalizačních stok. Oprava se uskutečnila v druhé polovině loňského roku a zahrnovala také rekonstrukci mostu.

9.Přestavba cihelny

V královéhradecké městské části Svobodné Dvory díky přístavbě vznikl z bývalé cihelny, která byla v dezolátním stavu, multifunkční celek sloužící jako školicí centrum soukromé firmy, která jeho projekt investovala. Původní objekt, patřící již do kategorie brownfieldů, prošel v loňském roce rozsáhlou rekonstrukcí a stavaři ho doplnili nástavbou s pohledovým betonem a výrazným prosklením. Uvnitř se nyní nacházejí konferenční a výukové prostory.

10.Rodinný dům

Novostavbu rodinného domu, který se nachází ve Vysoké nad Labem nedaleko Hradce Králové, přihlásil do soutěže její projektant. Dům, který je zasazen do svažitého terénu, prošel kolaudací v létě loňského roku. Majitelé ho nechali postavit na okraji novodobé zástavby izolovanými rodinnými domy. I díky tomu má novostavba navržená architektonickou kanceláří z Hradci Králové hezký výhled do okolí.

11.Digitální planetárium

Dlouho očekávaná budova digitálního planetária na Novém Hradci Králové vznikla v loňském roce. Budova připomíná létající talíř a je postavena z kombinace monolitického betonu a kovu. Pás hliníkových oken po jejím obvodu umožňuje přirozené nasvětlení ochozu okolo sálu, který pojme 99 diváků. Tvar sálu umožňuje ojedinělý způsob promítání po celém jeho obvodu. Hradec Králové získal unikátní technologii, která od otevření planetária láká stovky návštěvníků.

12.Nízkoenergetický dům

V obci Lodín na Královéhradecku vyrostl v tamních lukách a polích netradičně vypadající nízkoenergetický dům, který jeho projektanti nazvali Zilvar. Experimentální budova slouží soukromé osobě jako víkendový dům, v kterém se nachází pouze jedna obytná místnost a dvě galerie. Má atypický tvar a obyvatelům nabízí výhledy na vzrostlý dub s jezírkem, ale také do centrální části zahrady či okolních luk, polí a lesa, mezi něž svým vzhledem přirozeně zapadá.Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz