Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový ministr chce udělat z R35 mezi Hradcem a Libercem vládní prioritu

  9:51aktualizováno  9:51
Ministr dopravy Zbyněk Stanjura usiluje o to, aby stavba silnice R35 z Hradce Králové do Liberce byla klíčovou prioritou vlády. Rychlostní silnice nejspíš protne Český ráj, i když tam má mnoho kritiků a odpůrců.

Rychlostní silnice R35 by se mohla začít stavět v roce 2014 (ilustrační foto). | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Přestože mnoho lidí upozorňuje na riziko, že autostráda zničí přírodu Českého ráje, a vlastníci pozemků se svých polí také nechtějí vzdát bez boje, stavba rychlostní silnice R35 z Moravy přes Hradec Králové a Liberec nikdy nebyla blíž než nyní.

V Královéhradeckém kraji je sice hotový jen titěrný tříkilometrový úsek od dálnice D11 ke kruhové křižovatce u Opatovic, ale už za rok a půl by se mohla začít budovat trasa R35 od konce dálnice k Holicím. A co víc: tato komunikace je velmi důležitá pro nového ministra dopravy Zbyňka Stanjuru a Evropská unie ji považuje za prioritní dopravní stavbu mezi roky 2014 a 2020.

Stavba vázne u Litomyšle i v Českém ráji

Kromě poněkud váznoucího výkupu pozemků a hádek o podobě trasy kolem Vysokého Mýta a Litomyšle však stavbu "špiní" rovněž dohady o Český ráj. Kritici se obávají zničení chráněného území i zdejšího genia loci.

Rychlostní komunikace R35 z Liberce do Olomouce a její plánovaný úsek (na mapce

Rychlostní komunikace R35 z Liberce do Olomouce a její plánovaný úsek je na mapce vyznačený oranžově. Červeně je vyznačený úsek R35, který již slouží, a dálnice D11.

"Také já docela chápu obavy z toho, že nezaměnitelná barokní krajina kolem Jičína by dostala velkou ránu," říká například bývalá starostka Železnice Olga Jakubcová.

Avšak starosta Jičína Jiří Liška s ní nesouhlasí. "Když mohou Rakušané nebo Švýcaři stavět silnice bez negativních dopadů v nádherných Alpách, proč my bychom nemohli něco podobného dokázat v údolí Českého ráje? To by přece neměl být tak velký problém," argumentuje Liška. 

Podle něj je takzvaná severní trasa nejvýhodnější: "Je logická, protože spíš kopíruje současnou silnici. Bylo by hezké, kdyby se konečně začalo stavět."

Ministr chce stavbou ulevit dálnici

Ministr Stanjura má pro Lišku i všechny ostatní příznivce nové rychlostní silnice dobré zprávy: "Chci ulevit D1. Vybudování R35 bude lepší než budovat na D1 třeba osm proudů. To by podle mého měla být klíčová priorita."

Nyní je před ním zásadní úkol: "Budu muset přesvědčit kolegy ve vládě i v opozici, že silnice R35 je prioritou, nikoliv jen přáním ministra. Musí být shoda napříč politikou. A 18 měsíců, které zbývají této vládě, musíme k přípravě R35 maximálně využít."

Poslední a nejnadějnější varianta klíčové komunikace počítá u Jičína se severní trasou. Původně tu sice měla stát rovnou dálnice, ale kvůli nižší vytíženosti politici rozhodli o rychlostní silnici, která by podle předběžných propočtů měla přijít asi na 20 miliard korun.

Proti severní variantě se zvedla vlna protestů

Potíž je, že proti severnímu koridoru se včetně někdejší starostky Železnice vyslovila většina obcí na předpokládané trase. Konalo se několik protestů a pod petice se v minulosti podepsalo přes deset tisíc lidí.

Možné trasy R35 napříč Českým rájem

Možné trasy R35 napříč Českým rájem

"Pro nás je severní varianta nepřijatelná stejně jako původní dálnice, protože my tady dvoupruhovou silnici první třídy už máme. Kapacita silnice není zcela využitá, intenzita dopravy klesá a výstavba jakékoli další silnice je v tento okamžik naprosto neopodstatněná," komentovala vládní studii Martina Pokorná, turnovská zastupitelka za Stranu zelených, která je jedním z nejhlasitějších odpůrců chystané stavby.

Ekologové chtějí prosadit třetí - jižní - variantu, která by stála podle odhadů necelých 15 miliard korun. Je dlouhá 64 kilometrů, ale podle odborníků neřeší dopravu v Královéhradeckém i Libereckém kraji, protože vede středními Čechami. Ministerstvo ji nepodporuje a nepočítá s ní ani Středočeský kraj.

Už v příštím roce se R35 může pohnout ve dvou úsecích: Opatovice - Časy a Časy - Ostrov. Peníze jsou rovněž na další výkup pozemků na této trase: ministerstvo už vyčlenilo 100 milionů korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Najdete na iDNES.cz