Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavějte dálnici opačně: od hranic k Hradci, žádají místní podnikatelé

  18:01aktualizováno  18:01
Hospodářská komora v Královéhradeckém kraji navrhuje otočit dostavbu dálnice v regionu a začít napojením Trutnova na polskou dálniční síť. Pomohlo by to prý podnikům v regionu i celému kraji. Ministr dopravy o tom bude jednat s polským protějškem.
Stavba obchvatu. Ilustrační foto

Stavba obchvatu. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Autem po dálnici z Hradce Králové přes Jaroměř do Polska se řidiči svezou až někdy v roce 2030, což je plánovaný termín dokončení autostrády k polským hranicím. Jenže na Trutnovsku postrádají lepší silnice, které by na sever regionu přivedly nové investory, díky nimž by vznikla nová pracovní místa a zlepšilo se postavení exportujících firem.

Místní hospodářská komora sdružující firmy a podnikatele proto navrhuje začít stavbu dálnice ze zcela opačného konce. "Doporučujeme urychlenou výstavbu relativně krátkého úseku dálnice od polské hranice pod Trutnov. Královéhradecký kraj bychom tak propojili s dálniční sítí severní Evropy a Ruska. Otevřeli bychom kraj od severu a zpřístupnili ho investorům," míní předseda Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje Stanislav Sedláček.

Autostráda by totiž navázala na už přichystanou stavbu dálnice S3 v Polsku a obě silnice by se mohly v budoucnu stát součástí koridoru spojujícího jižní a severní Evropu. Umožnila by i lepší napojení na dálnice směřující napříč Polskem a spojující západní Evropu s východní.

Automobilka by silnici přivítala, usnadnila by export do Polska

Třeba automobilka Škoda Auto, která má závod ve Vrchlabí, by silnici uvítala. "Polsko patří mezi naše nejvýznamnější evropská odbytiště. Jako největšímu exportérovi by nám lepší dopravní spojení s okolními zeměmi ulehčilo logistiku," uvedl mluvčí automobilky Jozef Baláž.

"Do regionu odmítají přicházet investoři, protože se sem těžce dostávají. Není tu ani vícekapacitní železnice, natož silnice. Dostupnost je pro naše město velký problém a jediná rozvojová osa je dálnice či rychlostní komunikace k hranici. To je obrovská příležitost," řekl také starosta Trutnova Ivan Adamec.

Nápad komory podporuje Královéhradecký kraj a Sedláček ho už přednesl i ministru dopravy Pavlu Dobešovi. "Ten sdělil, že bude jednat s polským ministrem dopravy. Podle mých informací k tomu ještě nedošlo," dodal Sedláček.

Nicméně ministerstvo dopravy zatím s řešením navrhovaným komorou nepočítá. "Návrh je zajímavý, ale neslučuje se s naší dlouhodobou koncepcí a my o něm oficiálně nevíme," uvedl Marek Illiaš z tiskového oddělení ministerstva. Úřad se zatím hodlá držet svého harmonogramu a stavět dál postupně od Hradce. "Platí i harmonogram dostavby v roce 2030," dodal Illiaš.

Poláci plánují ukončit svoji dálnici ještě před hranicemi

Představitelé komory záležitost vysvětlují i polským politikům. Poláci totiž chtějí zastavit stavbu autostrády několik kilometrů před obcí Lubawka nedaleko hranic. Dál stavět nebudou, dokud nebudou znát termín dostavby silnice na české straně.

Podle náměstka hradeckého hejtmana Helmuta Dohnálka však kvůli tomu, že Češi nepostaví dálnici na hranice dřív, mohou Poláci přijít o peníze, které už mají na svůj úsek vyčleněné.

"Poláci už mají svůj úsek dálnice připravený ke stavbě, mají projekty, stavební povolení i peníze. Pokud ale česká strana nic nepodnikne, hrozí, že polské ministerstvo dopravy peníze na stavbu zase sebere. Jejich část dálnice by totiž končila na hranici a dál nevedla," vysvětluje Dohnálek.

Kdyby se na variantě navrhované komorou začalo intenzivně pracovat, za několik málo let by se mohlo stavět. Minimálně to by podle Dohnálka bylo pro Poláky signálem, že mohou dálnici dostavět: "Opozdili bychom se třeba jen o několik málo let. Zatím jim říkáme, že zpoždění bude dvacet let a možná i víc."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz