Budova obchodního domu firmy A. Wenke a syn od Josefa Gočára oslavila v roce...

Budova obchodního domu firmy A. Wenke a syn od Josefa Gočára oslavila v roce 2011 sto let existence, a byla v ní expozice připomínající původní účel. Dnes stavba slouží jako Městské muzeum Jaroměř. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Stavitel a obchodník vytvořili skvost, připomíná kniha Gočár Wenke

  • 5
Firma Albert Wenke & syn potřebovala před více než sto lety v Jaroměři postavit obchodní dům. Oslovila tehdy mladého architekta, kterým byl později světoznámý Josef Gočár. Kniha s názvem Gočár Wenke přibližuje nejen toto jedinečné dílo české postsecesní architektury, ale i úctyhodnou historii obchodnické dynastie a moderní architekturu města.

"Loni jsme si v Jaroměři připomněli 100. výročí otevření nového obchodního domu. Bylo tedy naprosto nezbytné vydat reprezentativní knihu o historii budovy, jejích původních majitelích i o následném využití domu coby muzea," řekla ředitelka muzea a editorka knihy Olga Mertlíková. Jak připomněla, budova se dalšího výročí dožít nemusí.

Kniha Gočár Wenke

Svatební fotografie zakladatele obchodní firmy A. Wenke a syn. Jaroměř
Budova obchodního domu firmy A. Wenke a syn od Josefa Gočára oslavila v roce...
Budova obchodního domu firmy A. Wenke a syn od Josefa Gočára oslavila v roce...
Budova obchodního domu firmy A. Wenke a syn od Josefa Gočára oslavila v roce...

Kniha se věnuje moderní architektuře Jaroměře, působení Josefa Wenkeho v komunální politice, ale i samotnému architektovi Josefu Gočárovi - jeho interiérům a stavbám rané moderny.

Jedna kapitola je věnována i unikátnímu osobnímu elektrickému výtahu, který byl vůbec prvním výtahem v Jaroměři. Josef Wenke totiž chtěl zákazníkům dopřát veškerý komfort.

Publikaci vydalo jaroměřské Městské muzeum, jež ve Wenkeově domě sídlí. Zatím má jen pochvalné ohlasy a kniha se prodává.

"Protože významná památka moderní české architektury stojí na velmi frekventované silnici Hradec Králové – Náchod, není vůbec jisté, zda se kvůli citelným otřesům způsobeným projíždějícími nákladními auty dožije dalšího kulatého jubilea. Takhle ji alespoň naši potomci budou moci vidět v publikaci. V lepším případě se dům dožije dálnice," řekla ředitelka, která do knihy přispěla historií výrobní a obchodní činnosti Alberta Wenkeho a firmy od počátku 80. let 19. století do roku 1938.

Interiér domu je unikátní

Wenkeové byli velmi zdatní obchodníci, dávali práci několika desítkám lidí bezmála padesát let. "Josef Wenke (syn zakladatele firmy - poznámka redakce) pracoval pro město jako radní a v těžké době první světové války jako starosta. Nechal si postavit obchodní dům, který vstoupil do dějin architektury. Vybral si tehdy neznámého architekta, jenž dokázal naplnit jeho představy o domě poskytujícím veškeré pohodlí pro zákazníka tak, jak to viděl v cizině," uvedla ředitelka.

Wenkeův dům, v němž sídlí muzeum, je exponátem sám o sobě. "Je dobré, že občané vědí o jeho existenci. Ještě pořád se setkávám s novými tvářemi lidí, kteří jeho interiér nikdy neviděli. Zpravidla jsou příjemně překvapeni a nelitují toho, že poprvé v životě vzali za kliku. Kulturymilovní obyvatelé města jej navštěvují v době výstav či akcí. A jaroměřští voliči zde mají volební okrsek číslo 8," vysvětlila Olga Mertlíková.

Wenkeho synové se pak snažili rozšířit působnost firmy do dalších měst včetně Prahy. "Přežili i období hospodářské krize, ale v roce 1938 museli prodat obchodní dům i sousední objekt v dražbě. Firma byla oficiálně zrušena až v roce 1950," popsala ředitelka.