Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štědré odměny z elektrárny dávají politici na sport i nadějné studenty

  13:57aktualizováno  13:57
Dříve si je běžně nechávali a dosud tak patřili mezi nelépe placené komunální politiky v Česku. To teď prý končí. Primátoři Pardubic, Hradce Králové a starosta Chrudimi začali peníze, které dostávají za to, že sedí v dozorčí radě či představenstvu Elektráren Opatovice, rozdávat.

Pardubický primátor Zdeněk Fink | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (HDK) plní svůj slib a peníze inkasované za práci v dozorčí radě Elektráren Opatovice rozděluje mezi sportovce, postižené děti a nadějné studenty. Za loňský rok dostal bez sedmi korun 248 tisíc.

"Už jsem rozdělil 66 tisíc, 20 tisíc jsem dal škole pro postižené děti Danetě, 30 tisíc basketbalovému týmu hradecké Lvice, 10 tisíc fotbalovému klubu Slavia a 6 tisíc fotbalovému klubu FC HK," vyjmenoval primátor, kam už peníze poslal.

Dalších 182 tisíc má ještě na svém účtu a těmi hodlá podpořit nadějné studenty na vysokých školách. "Rozhodl jsem se, že budu financovat středoškolské studenty, jejichž rodiny nemají dost peněz na další studium," řekl primátor, který se ve čtvrtek sešel s řediteli hradeckých gymnázií, aby mu pomohli vytipovat konkrétní studenty.

Starosta podpoří jezdecký i hokejbalový klub

Chrudimský starosta Petr Řezníček (SNK-ED) už rozdal přes 100 tisíc korun, které od loňského června dostal od opatovické elektrárny. Splnil tak předvolební slib z roku 2010, že se na rozdíl od svých předchůdců nenechá platit soukromou firmou. Je to poprvé, co politici veřejně rozdělují peníze od elektrárny.

starosta Chrudimi Petr Řezníček

starosta Chrudimi Petr Řezníček

"35 tisíc jsem daroval společnosti Jízda králů na dovybavení kroji pro jízdu králů ve Vlčnově, 15 tisíc jezdeckému klubu při Zemědělské škole v Chrudimi, 20 tisíc hokejbalovému klubu Pardubice," uvedl Řezníček, jenž poslal MF DNES přehled o rozdělení svých odměn.

I pardubická primátorka Štěpánka Fraňková vloni v únoru slíbila, že si peníze od energetické firmy za práci v dozorčí radě nenechá, ale pomůže jimi podzimním městským slavnostem, které mají ekonomické potíže. Nicméně to zatím neudělala.

Štěpánka Fraňková

Pardubická primátorka Štěpánka Fraňková

"S odměnou za rok 2011 jsem zatím nikterak nenaložila. Jak jsem se vyjádřila už v minulosti, její část hodlám využít na městské slavnosti," uvedla Fraňková s tím, že až tak učiní, bude MF DNES informovat.

Řezníček přiznal, že někteří chrudimští radní mu vytýkali, že si za peníze z Opatovic kupuje hlasy voličů. Kandiduje totiž v podzimních volbách do Senátu za koalici pro Pardubický kraj, KDU-ČSL na Vysočině, SNK-ED a nestraníci. A takovýto článek se mu před kampaní musí hodit.

Na druhou stranu je pravda, že MF DNES už v říjnu roku 2010 řekl, že pokud bude starostou, peníze z Opatovic si nenechá. "A to o nějakém Senátu a mé kandidatuře vůbec nebyla řeč," uvedl Řezníček.

Bývalý primátor dostal přes 600 tisíc

Hradec Králové, Pardubice a Chrudim v roce 1998 za stovky milionů korun prodaly všechny akcie společnosti Elektrárny Opatovice. Firma od té doby nabízí představitelům těchto měst místa ve statutárních orgánech společnosti s odůvodněním, že to je pro společnost užitečné. Všechna tři města totiž zásobuje teplem.

Politici tam nicméně figurují jen jako soukromé osoby. Přestože je to kontroverzní, nemalé odměny si mohou ponechat. Až dosud to také tak dělali a diskuse o výši odměn až na výjimky odmítali. "Je to věc politiky elektrárny Opatovice. A je to má soukromá záležitost," uvedl před deseti lety hradecký primátor Oldřich Vlasák, po němž seděl v dozorčí radě i jeho nástupce Otakar Divíšek.

Od roku 2007 však musí politici předkládat přiznání svých mimopolitických výdělků. Ukázalo se, že například bývalý primátor Pardubic Jaroslav Deml z ODS v roce 2010 od elektrárny dostal 634 tisíc korun.

Zatímco vyplácení vysokých odměn představitelům měst je velmi sporné, samotné jejich angažmá ve vedení firmy je výhodné pro města i elektrárnu, která domácnosti v Hradci, Pardubicích a Chrudimi zásobuje teplem. Chrudim v poslední době například dojednala připojení sportovní haly či Domu s pečovatelskou službou na dálkové vytápění.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Nejsme žádní gauneři, vstup do koalice ale neočekávám, přiznává Šormová

Lídryně KSČM v Hradci Králové Táňa Šormová.

Kandidátka komunistů na primátorku Hradce Králové Táňa Šormová byla v městském zastupitelstvu již v roce 1989. Od té...

Turisté utíkali před medvědem, vyděsil je nejspíš jelen

Ilustrační snímek

Policisté a členové horské služby museli v Krkonoších zachraňovat dva polské turisty, kteří se domnívali, že v Modrém...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Najdete na iDNES.cz