Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dekompresní komoru stěhovaly do patra dva jeřáby, váží devět tun

  16:39aktualizováno  16:39
Výkonný pomocník pro léčbu pacientů dorazil dopoledne do Rehabilitačního ústavu v Hostinném na Trutnovsku. Dva jeřáby usadily do pracoviště v zadním traktu budovy devítitunovou dekompresní komoru za 13 milionů korun.

Zařízení pojme šest pacientů a nahradí zastaralou třímístnou komoru. Léčba bude efektivnější a ústav bude moci uspokojit poptávku většího počtu pacientů. Královéhradecký kraj na novou technologii získal dotaci z ministerstva zdravotnictví.

„Nová komora je kapacitně i technologicky úplně někde jinde. Stará komora už nesplňovala podmínky současné legislativy a bylo nutné ji vyměnit,“ říká vedoucí hyperbarického oddělení rehabilitačního ústavu David Zub. 

Fotogalerie

Léčba podle něj nyní bude pro pacienty komfortnější, bezpečnější i ekonomicky úspornější. 

„Zájem o tuto léčebnou metodu je značný, některé pacienty jsme museli i odmítat. Ve starší komoře jsme ročně odléčili 200 až 300 pacientů, nyní to bude minimálně o třetinu více,“ doplňuje Zub.

Stavbaři museli kvůli instalaci komory vybourat okno a část zdiva v zadním pavilonu a podepřít patro s dekompresní komorou třemi ocelovými nosníky. Pět metrů dlouhý válec s průměrem dva metry do nevelké místnosti instalovaly dva jeřáby. Devítitunový kolos uvnitř posouval naviják.

Zapojení technologie potrvá zhruba týden. 

„Nestačí zařízení pouze napojit na přívod vzduchu, musíme řešit také odfouknutí komory, aby to nerušilo okolí. V okamžiku, kdy je natlakovaná, je uvnitř dvacet kubíků vzduchu. Je nutné řešit odvětrávání a řadu dalších věcí,“ popisuje Jaroslav Nesvadba, majitel firmy Tensio technology, které zařízení instaluje.

Komora bude napojená na hasicí systém v podobě dvou vysokotlakých nádob se vzduchem a jedné velké nádoby s vodou. Technologie má samostatnou strojovnu s kompresory, čističi vzduchu, filtracemi a sušičkami.

Provoz dekompresní komory musí začátkem příštího týdne schválit Technická inspekce České republiky. První pacienti se zde začnou léčit od prosince.

Jako v patnáctimetrové hloubce

Metoda hyperbarické oxygenoterapie spočívá v podávání kyslíku v podmínkách zvýšeného atmosférického tlaku. Je to, jako kdyby pacient pobýval 10 až 15 metrů pod mořskou hladinou. Lidé uvnitř dýchají vzduch s pětinásobným obsahem kyslíku než normálně, pracovní tlak je až třikrát vyšší než atmosférický.

Léčebná kúra, při které do tkání pacienta proniká vysoká dávka kyslíku, trvá dvě hodiny. 

„Nahrazením dosluhující hyperbarické komory získá náš rehabilitační ústav větší potenciál při poskytování péče v akutních stavech, jako je otrava plynem, ale například i během poúrazové léčby,“ naznačuje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Rehabilitační centrum v Hostinném využívá dekompresní komoru zejména při chronických diagnózách. 

„Jedná se o chronické defekty, stavy po úrazech hlavy nebo nedokrevnost dolních končetin,“ dodává lékař David Zub.

Podkrkonošský ústav je jediným zařízením svého druhu u nás, které má v arzenálu hyperbarickou komoru. Zároveň je jedinou institucí v Královéhradeckém kraji s touto technologií. V České republice je celkem 14 léčebných center hyperbarické oxygenoterapie.

Rehabilitační ústav je součástí Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov. V roce 2004 nahradil po rozsáhlé rekonstrukci a dostavbě zadního pavilonu někdejší léčebnu dlouhodobě nemocných. Má kapacitu 159 lůžek. Pacienti zde v průměru pobývají šest týdnů. Centrum se specializuje na léčbu stavů po traumatech pohybového ústrojí, mozkových příhodách nebo implantaci totální endoprotézy.
Nejčtenější

Čtyřletá dívka spadla z lanovky v Rokytnici, vyklouzla matce z rukou

Rokytnice nad Jizerou. Stanice lanovky na Lysé hoře

Ze sedačky lanovky v lyžařském areálu Horní Domky v Rokytnici spadla čtyřletá dívka. Vrtulník ji převezl do nemocnice,...

Nemluvila a kroužila, vzpomíná na Ledeckou její první lyžařský trenér

Bývalý trenér Ester Ledecké Jan Lukáš ze Špindlerova Mlýna.

Spíše uzavřená, ale velmi ctižádostivá dívka, kterou byl problém dostat ze svahu. Tak hodnotí špindlerovský trenér Jan...Exkurze do továrny na převodovky. Ostražitost robotů testují vadné díly

Výroba převodovky ve Vrchlabí

Na začátku jsou kusy oceli a na konci jeden z nejsložitějších dílů v autě. Vítejte ve fabrice na převodovky.

VIDEO: Vrak už měsíce hyzdí hradecký okruh, úřady dávají ruce pryč

Už několik měsíců stojí na hradeckém okruhu odstavené auta. Za tu dobu se z něj...

Jako horkou bramboru si přehazují úředníci Ředitelství silnic a dálnic a Hradeckého kraje s policií vrak auta, který...

Kvůli marihuaně přišla o doklady řidička, po přesednutí i spolujezdkyně

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

V rozmezí pouhých dvou hodin zabavila policejní hlídka v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku řidičské průkazy dvěma...

Další z rubriky

Partneři se specializovali na vykrádání garáží, adresy si psali do bloku

Odcizené předměty, které policie zabavila u dvojice pachatelů vykrádající...

Trutnovští policisté zadrželi partnerskou dvojici, která má na svědomí nejméně 85 vykradených garáží v celých Čechách....

Čtyřletá dívka spadla z lanovky v Rokytnici, vyklouzla matce z rukou

Rokytnice nad Jizerou. Stanice lanovky na Lysé hoře

Ze sedačky lanovky v lyžařském areálu Horní Domky v Rokytnici spadla čtyřletá dívka. Vrtulník ji převezl do nemocnice,...

Chováme se jako krávy, řekl starosta Častolovic k opozičním zastupitelkám

Starosta zastupitelstvo ukončil, protože René Volf z Chlumecké alternativy,

Velmi bouřlivé bylo únorové zasedání zastupitelstva Častolovic na Rychnovsku. Vedle překřikování na něm padaly také...

Najdete na iDNES.cz