Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dekompresní komoru stěhovaly do patra dva jeřáby, váží devět tun

  16:39aktualizováno  16:39
Výkonný pomocník pro léčbu pacientů dorazil dopoledne do Rehabilitačního ústavu v Hostinném na Trutnovsku. Dva jeřáby usadily do pracoviště v zadním traktu budovy devítitunovou dekompresní komoru za 13 milionů korun.

Zařízení pojme šest pacientů a nahradí zastaralou třímístnou komoru. Léčba bude efektivnější a ústav bude moci uspokojit poptávku většího počtu pacientů. Královéhradecký kraj na novou technologii získal dotaci z ministerstva zdravotnictví.

„Nová komora je kapacitně i technologicky úplně někde jinde. Stará komora už nesplňovala podmínky současné legislativy a bylo nutné ji vyměnit,“ říká vedoucí hyperbarického oddělení rehabilitačního ústavu David Zub. 

Fotogalerie

Léčba podle něj nyní bude pro pacienty komfortnější, bezpečnější i ekonomicky úspornější. 

„Zájem o tuto léčebnou metodu je značný, některé pacienty jsme museli i odmítat. Ve starší komoře jsme ročně odléčili 200 až 300 pacientů, nyní to bude minimálně o třetinu více,“ doplňuje Zub.

Stavbaři museli kvůli instalaci komory vybourat okno a část zdiva v zadním pavilonu a podepřít patro s dekompresní komorou třemi ocelovými nosníky. Pět metrů dlouhý válec s průměrem dva metry do nevelké místnosti instalovaly dva jeřáby. Devítitunový kolos uvnitř posouval naviják.

Zapojení technologie potrvá zhruba týden. 

„Nestačí zařízení pouze napojit na přívod vzduchu, musíme řešit také odfouknutí komory, aby to nerušilo okolí. V okamžiku, kdy je natlakovaná, je uvnitř dvacet kubíků vzduchu. Je nutné řešit odvětrávání a řadu dalších věcí,“ popisuje Jaroslav Nesvadba, majitel firmy Tensio technology, které zařízení instaluje.

Komora bude napojená na hasicí systém v podobě dvou vysokotlakých nádob se vzduchem a jedné velké nádoby s vodou. Technologie má samostatnou strojovnu s kompresory, čističi vzduchu, filtracemi a sušičkami.

Provoz dekompresní komory musí začátkem příštího týdne schválit Technická inspekce České republiky. První pacienti se zde začnou léčit od prosince.

Jako v patnáctimetrové hloubce

Metoda hyperbarické oxygenoterapie spočívá v podávání kyslíku v podmínkách zvýšeného atmosférického tlaku. Je to, jako kdyby pacient pobýval 10 až 15 metrů pod mořskou hladinou. Lidé uvnitř dýchají vzduch s pětinásobným obsahem kyslíku než normálně, pracovní tlak je až třikrát vyšší než atmosférický.

Léčebná kúra, při které do tkání pacienta proniká vysoká dávka kyslíku, trvá dvě hodiny. 

„Nahrazením dosluhující hyperbarické komory získá náš rehabilitační ústav větší potenciál při poskytování péče v akutních stavech, jako je otrava plynem, ale například i během poúrazové léčby,“ naznačuje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Rehabilitační centrum v Hostinném využívá dekompresní komoru zejména při chronických diagnózách. 

„Jedná se o chronické defekty, stavy po úrazech hlavy nebo nedokrevnost dolních končetin,“ dodává lékař David Zub.

Podkrkonošský ústav je jediným zařízením svého druhu u nás, které má v arzenálu hyperbarickou komoru. Zároveň je jedinou institucí v Královéhradeckém kraji s touto technologií. V České republice je celkem 14 léčebných center hyperbarické oxygenoterapie.

Rehabilitační ústav je součástí Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov. V roce 2004 nahradil po rozsáhlé rekonstrukci a dostavbě zadního pavilonu někdejší léčebnu dlouhodobě nemocných. Má kapacitu 159 lůžek. Pacienti zde v průměru pobývají šest týdnů. Centrum se specializuje na léčbu stavů po traumatech pohybového ústrojí, mozkových příhodách nebo implantaci totální endoprotézy.Nejčtenější

Tygři a lev utekli z klece v zooparku na Hradecku, zneškodnili je veterináři

Uspaná zvířata v Bioparku Štít na Hradecku (16. 7. 2018)

Veterinářům se kolem půl jedné odpoledne podařilo uspat dva tygry a lva volně se pohybující po Bioparku Štít na...

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...Lesy ČR kvůli kůrovci zastavily stavbu nového sídla za půl miliardy

Lesy v lese. Půdorys nového sídla bude připomínat strom.

Stavba největší dřevostavby v zemi, kterou chtěly v Hradci Králové postavit Lesy České republiky se odkládá. Budova za...

Řidička předjížděla kamion, auto v protisměru vyhnala do příkopu

Řidič peugeotu havaroval mezi Výšinkou a Stříteží (12. 7. 2018).

Řidič osobního auta zabránil u Dvora Králové nad Labem čelnímu střetu a sám skončil v příkopu. Řidička v protisměru...

Réway se v Hradci pokouší o restart: Chci se dostat tam, kde jsem byl

Martin Réway

Zatímco jeho noví spoluhráči se na právě probíhající dva týdny rozprchli z Hradce na dovolenou, pro Martina Réwaye to...

Další z rubriky

Senior odmítá, že znásilnil vnučky. Dcera chce získat můj dům, řekl

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Před Krajským soudem v Hradci Králové stanul M. U. obžalovaný ze znásilnění svých nezletilých vnuček a rodinné známé....

Tygři a lev utekli z klece v zooparku na Hradecku, zneškodnili je veterináři

Uspaná zvířata v Bioparku Štít na Hradecku (16. 7. 2018)

Veterinářům se kolem půl jedné odpoledne podařilo uspat dva tygry a lva volně se pohybující po Bioparku Štít na...

Řidička předjížděla kamion, auto v protisměru vyhnala do příkopu

Řidič peugeotu havaroval mezi Výšinkou a Stříteží (12. 7. 2018).

Řidič osobního auta zabránil u Dvora Králové nad Labem čelnímu střetu a sám skončil v příkopu. Řidička v protisměru...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz