Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dekompresní komoru stěhovaly do patra dva jeřáby, váží devět tun

  16:39aktualizováno  16:39
Výkonný pomocník pro léčbu pacientů dorazil dopoledne do Rehabilitačního ústavu v Hostinném na Trutnovsku. Dva jeřáby usadily do pracoviště v zadním traktu budovy devítitunovou dekompresní komoru za 13 milionů korun.

Zařízení pojme šest pacientů a nahradí zastaralou třímístnou komoru. Léčba bude efektivnější a ústav bude moci uspokojit poptávku většího počtu pacientů. Královéhradecký kraj na novou technologii získal dotaci z ministerstva zdravotnictví.

„Nová komora je kapacitně i technologicky úplně někde jinde. Stará komora už nesplňovala podmínky současné legislativy a bylo nutné ji vyměnit,“ říká vedoucí hyperbarického oddělení rehabilitačního ústavu David Zub. 

Fotogalerie

Léčba podle něj nyní bude pro pacienty komfortnější, bezpečnější i ekonomicky úspornější. 

„Zájem o tuto léčebnou metodu je značný, některé pacienty jsme museli i odmítat. Ve starší komoře jsme ročně odléčili 200 až 300 pacientů, nyní to bude minimálně o třetinu více,“ doplňuje Zub.

Stavbaři museli kvůli instalaci komory vybourat okno a část zdiva v zadním pavilonu a podepřít patro s dekompresní komorou třemi ocelovými nosníky. Pět metrů dlouhý válec s průměrem dva metry do nevelké místnosti instalovaly dva jeřáby. Devítitunový kolos uvnitř posouval naviják.

Zapojení technologie potrvá zhruba týden. 

„Nestačí zařízení pouze napojit na přívod vzduchu, musíme řešit také odfouknutí komory, aby to nerušilo okolí. V okamžiku, kdy je natlakovaná, je uvnitř dvacet kubíků vzduchu. Je nutné řešit odvětrávání a řadu dalších věcí,“ popisuje Jaroslav Nesvadba, majitel firmy Tensio technology, které zařízení instaluje.

Komora bude napojená na hasicí systém v podobě dvou vysokotlakých nádob se vzduchem a jedné velké nádoby s vodou. Technologie má samostatnou strojovnu s kompresory, čističi vzduchu, filtracemi a sušičkami.

Provoz dekompresní komory musí začátkem příštího týdne schválit Technická inspekce České republiky. První pacienti se zde začnou léčit od prosince.

Jako v patnáctimetrové hloubce

Metoda hyperbarické oxygenoterapie spočívá v podávání kyslíku v podmínkách zvýšeného atmosférického tlaku. Je to, jako kdyby pacient pobýval 10 až 15 metrů pod mořskou hladinou. Lidé uvnitř dýchají vzduch s pětinásobným obsahem kyslíku než normálně, pracovní tlak je až třikrát vyšší než atmosférický.

Léčebná kúra, při které do tkání pacienta proniká vysoká dávka kyslíku, trvá dvě hodiny. 

„Nahrazením dosluhující hyperbarické komory získá náš rehabilitační ústav větší potenciál při poskytování péče v akutních stavech, jako je otrava plynem, ale například i během poúrazové léčby,“ naznačuje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Rehabilitační centrum v Hostinném využívá dekompresní komoru zejména při chronických diagnózách. 

„Jedná se o chronické defekty, stavy po úrazech hlavy nebo nedokrevnost dolních končetin,“ dodává lékař David Zub.

Podkrkonošský ústav je jediným zařízením svého druhu u nás, které má v arzenálu hyperbarickou komoru. Zároveň je jedinou institucí v Královéhradeckém kraji s touto technologií. V České republice je celkem 14 léčebných center hyperbarické oxygenoterapie.

Rehabilitační ústav je součástí Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov. V roce 2004 nahradil po rozsáhlé rekonstrukci a dostavbě zadního pavilonu někdejší léčebnu dlouhodobě nemocných. Má kapacitu 159 lůžek. Pacienti zde v průměru pobývají šest týdnů. Centrum se specializuje na léčbu stavů po traumatech pohybového ústrojí, mozkových příhodách nebo implantaci totální endoprotézy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz