Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zánik trutnovskému festivalu nehrozí, stěhování však ano

  11:49aktualizováno  11:49
Pořadatelé trutnovského Open Air Festivalu se každoročně obávají o budoucnost. Pozemky, které pro jeho pořádání potřebují a kolem nichž se spor točí, si přitom mohli před lety sami koupit. Jedna z parcel bude už brzy znovu k mání.

Návštěvníci festivalu letos stanovali v těsné blízkosti pracovních strojů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zůstane český Woodstock Na Bojišti, nebo bude muset nejstarší tuzemský hudební festival opustit posvátnou červenou půdu, čehož se jeho pořadatelé obávají už řadu let? Ve hře je několik variant.

Dobrá zpráva zní: zánik nehrozí. Ta špatná už se poslouchá hůř: stěhování z Trutnova není vyloučené, byť si za to pořadatelé tak trochu mohou sami.

"Pan Věchet měl několikrát možnost si koupit pozemky, o kterých říká, že jsou pro něj klíčové. Pozemky patřily pozemkovému fondu a pořídit si je mohl kdokoliv," říká mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová.

Na nákup pozemků nemá festival prostředky

Organizátoři Open Air Music Festivalu nezapírají, že nabídku měli, avšak odkup prý nezvažovali.

"Nikdo už si pořádně nepamatuje, jak to tenkrát bylo. Festival má ale každý rok napjatý rozpočet a je velice těžké najít nějaké další zdroje na nákup pozemku. Sponzory nemáme a vlastně přežíváme rok od roku, takže žádné rezervy nejsou," říká mluvčí festivalu Eva Navrátilová.

Open Air s rozpočtem v řádech desítek milionů korun se sice obejde bez reklam, nicméně již druhým rokem ho sponzoruje miliardář Zdeněk Bakala.

Organizátoři nyní chtějí počkat, jak to s pozemky dopadne, a poté jednat s jejich novým majitelem. Pokud by se s ním nedohodli, hrozí i varianta, že se celá hudební show smrskne pouze Na Bojiště.

Jistý je jen městský amfiteátr Na Bojišti

Fotogalerie

Pouze areál amfiteátru, který patří městu, mají totiž trutnovští spiklenci jistý. Na rozdíl od okolních parcel totiž patří městu, které problém s pořádáním festivalu na svých pozemcích nemá.

"Kulturní areál jim může být i nadále neomezeně k dispozici, nemáme s ním do budoucna žádné aktuální plány," říká Svobodová.

To však pořadatelům nestačí. "Je to málo představitelná varianta, protože my se chceme rozvíjet a ne dělat kroky zpátky a vracet se k tomu, co už bylo. Už by se tam nevešlo všechno nové, co se v posledních letech objevilo," tvrdí Navrátilová. Ve hře tak je i krizová varianta: stěhování festivalu do jiného města.

"Samozřejmě hledáme i jiné místo. Byla se u nás podívat starostka jednoho města, která byla nadšená, festival se jí moc líbil a je otevřená jednání. Musíme čekat, jak se situace vyvine. Pokud by byla stejná jako letos, festival by uspořádat šel. Všechno se ale neustále mění a my se o změnách dozvíme někdy úplně mimochodem," uzavírá Navrátilová.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Hradec změkčil vyhlášku proti hazardu, umožní dělat z herny nonstop kasino

Odstraňování reklamy z heren v Hradci Králové v roce 2013.

Hradec Králové k nelibosti některých zastupitelů upravil vyhlášku proti hazardu. Její změkčení umožní provozovatelům...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz