Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Antimonopolní úřad odmítl stížnost odborářů, stávková pohotovost trvá

  13:20aktualizováno  13:20
Již podruhé rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve prospěch Královéhradeckého kraje, jehož tendr na zajištění autobusové dopravy v regionu na příštích 10 let napadají odbory. Podle nich podmínky soutěže diskriminují hlavně řidiče linkových autobusů.

Hradecký hejtman Lubomír Franc jednal s odboráři o tendru na autobusovou dopravu na příštích 10 let. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ani u druhého podnětu odborů pracovníků v autobusové dopravě ÚOHS neshledal žádné pochybení kraje, kvůli němuž by započal správní řízení. Pětimiliardový tendr na výběr nových dopravců tak může pokračovat.

„Jsme za toto rozhodnutí rádi. Odborům jsme vyšli vstříc v maximální možné míře, kterou nám zákony dovolují, a více už udělat nemůžeme. Měli bychom teď dostat šanci v klidu vysoutěžit nové dopravce. S těmi mohou odbory na základě našeho kompromisu lépe vyjednávat o platových podmínkách řidičů,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Fotogalerie

Odboráři u antimonopolního úřadu kritizovali postup kraje při jednání se zástupci odborů jednotlivých dopravců, ale zejména zadávací podmínky tendru, které jsou podle nich diskriminační. Rozhodnutím úřadu proto moc potěšeni nejsou (o kritice jsme poprvé psali zde).

„Reakcí ÚOHS jsme zklamáni, ale nerezignovali jsme a připravujeme další kroky. Stávková pohotovost trvá,“ uvedl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Vedení kraje tendr před měsícem přepracovalo na základě několika setkání s odboráři. Autoři zadávací dokumentace přehodnotili nějaké sankce a zapracovali do ní také některé mzdové požadavky. Zrušit tendr tak, jak si přáli odboráři, však představitelé kraje rázně odmítli. A právě mzdové požadavky jsou asi tím nejzásadnějším (o ústupcích kraje čtěte zde).

Rozhodujícím kritériem, podle nějž se krajští úředníci budou mezi nabídkami rozhodovat, je cena nabídky. Šoféři se bojí, že ji odskáčou nízkými platy. Nyní je průměrný základní plat řidiče linkového autobusu 12,5 tisíce korun.

Přepracované zadávací podmínky stále prověřuje tým právníků, který si odboráři najali. „Na jejich analýzu stále čekáme, na stole ji budeme mít za 14 dní,“ uvedl předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka, který nevylučuje ani již dříve slibovanou jednodenní stávku. Její vyhlášení však bude záležet právě na výsledku právní analýzy.

Řidiči na sebe upozornili již 5. ledna, kdy někteří vyjeli v reflexních vestách. Cestujícím rozdávali letáky s popisem situace a s požadavky odborů. Byť řada cestujících šoférům vyjádřila podporu, akce na další postup kraje velký vliv neměla (o protestní jízdě jsme psali zde).

Výběrové řízení má zajistit autobusové dopravce v kraji pro období 2017 až 2026 a má stát až 5,5 miliardy korun. Kraj chtěl původně obálky s nabídkami otevírat 8. prosince loňského roku, avšak kvůli nenadálým protestům odborářů termín několikrát odsunul. Nejnovějším datem je 5. duben.

Podívejte se na protestní jízdu řidičů autobusů v lednu 2016:Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz