Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stodesítkou po hradeckém kraji: na Hradubické se testy zase odkládají

  10:17aktualizováno  10:17
Už příští rok by se na některých dvouproudových silnicích mohlo jezdit o 20 kilometrů vyšší rychlostí než nyní. Stodesítku možná ministerstvo dopravy schválí také na některých rizikových úsecích v Královéhradeckém kraji.

Na Hradubické silnici se testy 110 km/h už počtvrté odkládají. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ještě před několika týdny ministerstvo dopravy přesvědčivě tvrdilo, že zvýšení rychlosti na 110 kilometrů v hodině se na silnicích Královéhradeckého kraje bude týkat pouze takzvané Hradubické silnice (I/37) mezi Hradcem a Pardubicemi.

Silnice, na kterých by se mohlo jezdit rychlostí 110 km/h jsou vyznačeny modře.

Silnice, na kterých by se mohlo jezdit rychlostí 110 km/h jsou vyznačeny modře.

Už je ale zase vše jinak.

Redakce MF DNES má k dispozici úplně novou mapu nazvanou Nové pojetí dálniční sítě, na níž jsou jasně patrné budoucí anebo současné silnice první třídy, kde ministerstvo chce povolit o 20 kilometrů vyšší maximální rychlost.

Na mapě je kupodivu věnována pozornost i regionu. Stodesítka bude platit nejen pro Hradubickou, ale po bezpečnostních auditech a dalším testování má být stejná novinka zavedena také na dvoupruhových silnicích mezi Hradcem Králové a Vamberkem, Jičínem a Mladou Boleslaví i na budoucím obchvatu Jaroměře až do Náchoda.

Starostové se vyšší rychlosti obávají

Přestože všechny tyto komunikace teprve musí být podrobeny zkoumání, zda je vyšší rychlost přínosná a bezpečná, starosta Samšiny Jiří Knížek už teď neskrývá obavy.

"Jen v posledních letech tady při vážných nehodách zemřelo dvanáct lidí. Povolit stodesítku je naprostý nerozum, protože ten úsek není na tak vysokou rychlost připravený," říká starosta obce ležící na trase mezi Jičínem a Sobotkou.

Opatrný by raději byl rovněž starosta Týniště nad Orlicí Jaroslav Matička. Silnice mezi Hradcem Králové a Vamberkem sice prošla rozšiřováním, postavilo se zde několik nových kruhových objezdů a Týniště i Vamberk mají obchvat, avšak vyšší rychlost může přinést spoustu problémů.

"Kritickým místem bude každý kruhový objezd. Vždy se najde blázen, který ho přehlédne, a je velký rozdíl, jestli do něj vletí v šedesátce nebo skoro dvojnásobné rychlosti. Už jsme tady měli řidiče, který s autem přistál přímo uprostřed," vykládá Matička.

Jaroměř jásá, že novinka je příslibem obchvatu

Mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar uklidňuje, že mapa je pouze zárodkem a může být přepsána, i když od nápadu k samotné realizaci to prý vůbec není tak daleko:

"V první řadě je nezbytná novela zákona o pozemních komunikacích. Potom se musí dokončit také bezpečnostní audity, inspekce a testování vybraných úseků." Současně odhaduje, že zkoušky vyšší rychlosti na vybraných úsecích začnou příští rok.

Zatímco starostové na trase Hradec - Vamberk i Jičín - Mladá Boleslav jsou spíš skeptičtí, opačný postoj k novince zaujali představitelé měst a obcí v úseku mezi Jaroměří a Náchodem. Není divu: doufají, že úvahy o zvýšení "maximálky" znamenají příslib plánovaného obchvatu.

"Pokud ministerstvo dopravy už mluví o rychlosti, jakou bude možné po obchvatu jezdit, je to velký posun a může to znamenat přiblížení stavby," raduje se starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

"Problém je, že obchvatu tady věří jen málokdo, protože se to táhne už 30 let. Plánovaná stodesítka je pro mě úplně čerstvá informace, ale klidně ať povolí 150 kilometrů za hodinu, jen když se konečně začne stavět," říká starosta Dolan Jiří Plšek.

Test Hradubické se opět odkládá

I když podle někoho může jít jen o kosmetické změny, ministerstvo si od Nového pojetí dálniční sítě slibuje mnoho.

"Navrhovaná opatření představují významný krok k ekonomičtější realizaci páteřních komunikací. Mělo by dojít k výrazné úspoře finančních prostředků," vykládá Neusar.

Že to však nebude tak jednoduché, lze pozorovat při stavbě čtyřproudovky mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Právě tady měly být první ostré testy stodesítky.

Dopravní resort však zkoušky už třikrát odložil a nyní - jen pár týdnů před dalším "zaručeným" termínem - cukl počtvrté a připustil, že letos to nejspíš nebude. Může za to prý výměna nevyhovujících svodidel.

"Vyšlo najevo, že se jedná o částku v řádech milionů korun, a proto se zakázka musí vysoutěžit. Zatím ještě nebylo rozhodnuto, na kterém náhradním úseku a v jakém termínu pilotní testování uskutečníme," dodává mluvčí.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Soud švagry potrestal za obchod s lidmi, nutili je v Británii otročit

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové potrestal za obchodování s lidmi dvojici mužů, kteří si ve Velké Británii rozjeli byznys...

Záchraně nosorožců jsme mnohem blíž i díky Sudánovi, věří šéf zoo Rabas

Poslední samec severního bílého nosorožce Sudán

Přestože po smrti 45letého samce Sudána v keňské rezervaci Ol Pejeta zbývají na světě poslední dva nosorožci severní...

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

Najdete na iDNES.cz