Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

STOLETÉ HOSPODY: Kolem hostince Na Karlově tekla krev Prusů a Rakušanů

  18:24aktualizováno  18:24
Hospoda Na Karlově vypadá zvenčí jako ta nejlidovější putyka. Aby kdysi mohli hosté do šenku ve Dvoře Králové i v noci, vznikla branka v hradbách. K. H. Borovský v ní popíjel, ač měl v patách rakouské policajty. A bigbít tu hráli budoucí členové kapel Turbo nebo Yo Yo Band.

Stará kresba tehdy ještě Taufmannova hostince | foto: Archiv majitelů hostince Na Karlově

Lokál se vyznačuje mohutným sloupem uprostřed, barevně maskovaným interiérem, množstvím dřeva a stolem štamgastů s pájkou vytvořeným nápisem na fošně.

Na dobré pivo z beček v hlubokém sklepě se sem chodí už pěkných pár století. V dějinách města se hostinci dlouho říkalo Taufmannův. Vždyť této rodině patřil celých 325 let! Avšak jeho historie je ještě delší.

Potomci zakladatele padli ve světové válce

Královédvorský fanda historie Jaroslav Maťátko v roce 1968 popsal dějiny lokálu. Uvádí, že rodina Taufmannova koupila hostinec Na Karlově 30. října 1608 jako dům č. p. 52 na takzvaném Hořením předměstí, tehdy zvaném Tašinberk.

Hostinec postupně přebírali, kupovali nebo dědili další členové rodu Taufmannů. Posledními majiteli tohoto jména byli Jan Taufmann s manželkou Annou. Ti převzali podnik 12. května 1875. Měli čtyři dcery a když Anna Taufmannová zemřela, Jan Taufmann se oženil podruhé a stal se otcem dvou synů.

Podoba hostince a jeho zahrádky před první světovou válkou

"Zdálo se, že rod bude v přímé mužské linii pokračovat. Oba synové ale zahynuli v zákopech kruté první světové války. Starý pán zemřel ve věku pětasedmdesáti let a jméno Taufmannů zmizelo po více než třech stoletích ze štítu na Karlově," píše Maťátko.

A začíná ze sebe sypat zábavnější fakta. "Obliba hostince byla tak velká, že si městští hosté vynutili probourání městského opevnění a zřízení branky v hradební zdi, která vedla za kostelem. Mohli pak navštěvovat hostinec i poté, co strážní městské brány večer zavřeli," popisuje badatel.

Model dřevěného hostince zůstal ve dvorském muzeu

Karlov navštěvoval i rebel Karel Havlíček Borovský, když ve Dvoře Králové pobýval. "Četníci prý často nahlíželi oknem do šenku, hledajíce novináře, kterého tak nenáviděly rakouské úřady," vypráví Maťátko.

Model hostince Na Karlově od dvorského řezbáře Hoppa v depozitáři městského muzea

Při prusko-rakouské válce v roce 1866 se bojovalo také v blízkosti hostince a pamětníci vyprávěli, že při této bitvě prý tekla krev po prudkém svahu ulice, na níž hospoda stojí.

Podnik byl do roku 1880 dřevěný. Pak dostal podobu přízemní zděné stavby a po první světové válce tu dnešní. Stal se dvoupatrovým domem s byty, dole vznikla restaurace a vzadu sál. Patřila a dosud k němu patří zahradní restaurace.

"Ten dům s hospodou postavil po první světové válce nějaký pan Balihar, byl to dříve dům hotelového typu. Vzadu, kde je sál, byla restaurace, pro kterou se vařilo v sousedící kuchyni. Vepředu pak byla klasická čtyřka jako dnes a chodili tam na sváču chlapi ze Strojtexu, z kterého je dnes tržnice. V každém bytě byla v kuchyni kachlová kamna. I staré zařízení, které po zazvonění upozornilo dole v kuchyni pokojské a podobné ukázalo číslo pokoje. Tak pokojská hned věděla, kam má jít nabídnout kafe nebo se zeptat, jestli někdo něco nepotřebuje," vzpomíná dvorský spisovatel a textař Jaroslav Kratěna.

Scházeli se tu i fašisti, hrál se rock či country

V sále Taufmannova hostince se za Rakouska i první republiky hrávalo divadlo, pořádaly přednášky, koncerty i utkání ve stolním tenisu. Před válkou tu mívali schůze henleinovci a za protektorátu Kuratorium mládeže, spolek inspirovaný asi nejaktivnějším českým kolaborantem Emanuelem Moravcem.

Pomyslné dějinné tance ale v Taufmannově podniku doprovázeli vždy také opravdoví tanečníci a tanečnice. A tak, zatímco za okny šel čas, Na Karlově se tančil menuet, dupák, furiant, valčík, beseda, tango, twist i charleston.

Současná podoba hostince Na Karlově ve Dvoře Králové nad Labem

Současný interiér hostince Na Karlově ve Dvoře Králové nad Labem

Také dnes v sále zní hudba. Či spíše duní z reprobeden rockových a metalových kapel. Šéf dvorského pivovaru Tambor Nasik Kiriakovský vzpomíná, že Na Karlově hrávali na přelomu 70. a 80. let i hudebníci, kteří se stali později oporami dnes už legendárních českých kapel Yo Yo Band nebo Turbo.

Hostinec Na Karlově čeká na další stovky hostů a na další štamgasty. Jeden z nich, starší pán, seděl v této hospodě minulý pátek v poledne.

"Jsem z Kuksu, ale už desítky let bydlím tady kousek, jen pár kroků, a mají tu dobré pivo. Kdysi jsem sem přišel opravit barák. A jedna slečna, když viděla, jak mi to jde, si mě tady nechala," svěřil se muž. I tak se z lidí stávají stálí hosté staletých hospod.

Autor:Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Další z rubriky

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Janské Lázně vypustily velký bazén. Do léta v něm opraví vrt minerálky

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Návštěvníci krkonošských Janských Lázní se při léčebných procedurách musejí několik týdnů obejít bez koupání ve velkém...

Spoluvězeň se musí omluvit za větu o Wonkovi, výroky z filmu nevadily

Pavel Wonka

Bývalý spoluvězeň Václav Černík se podle rozsudku Okresního soudu v Hradci Králové musí písemně omluvit za výrok...

Najdete na iDNES.cz