Stovky grošů z dob Václava IV. vyjezdili ze země motokrosaři

  17:11aktualizováno  17:11
Dovádění motokrosařů na trati v Radči na Trutnovsku vedlo loni k významnému archeologickému objevu. Pneumatiky "vydupaly" ze země stříbrné mince z dob Václava IV. Na podzim navíc podobný nález ohlásili i ve Vranově na Rychnovsku. Dva poctiví nálezci, kteří objevy nahlásili, od kraje dostanou přes 150 tisíc korun.

Stříbrné groše z doby Václava IV., které se našly u Vranova na Rychnovsku. | foto: Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou

"Oba nálezci bezprostředně po odhalení stříbrných mincí, které tvořily především pražské groše z doby vlády Václava IV., kontaktovali odborníky z místních muzeí. Podařilo se jim tak zajistit pro další generace památky, které mají velkou kulturní a historickou hodnotu," sdělil v tiskové zprávě krajský radní Jiří Nosek.

Nálezné kraj poskytne v maximální výši, tedy deset procent z hodnoty nálezu. Ta činí v případě 431 mincí objevených červenci v Radči na Trutnovsku téměř půl milionu korun.

"K nálezu došlo kuriózním způsobem, když první mince vyjeli ze země motokrosaři. Pomocí detektorů se pak dohledávaly další," přiblížil Miroslav Novák z Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Většina podobných nálezů je podle něj od hledačů pokladů s detektorem, nebo se mince najdou při orbě. Ta mohla v tomto případě dříve přispět k tomu, že čtyři sta mincí leželo v zemi na větší ploše.

"Byly tam také střepy středověké keramiky. Pravděpodobně to bylo středověké jmění někoho, kdo počítal s tím, že si ho zase vyzvedne, ale nestalo se tak," uvedl Novák.

Fotogalerie

Podle něj se nedá z jednorázového nálezu vyčíst mnoho, ale dobře se stanovuje doba, kdy byly mince vyraženy. Je to jednolitý soubor pražských grošů Václava IV. od nejstarších po nejmladší varianty.

"Pravděpodobně zde byly ukryty v průběhu husitských válek, zřejmě ve dvacátých či třicátých letech 15. století," uvedl v tiskové zprávě kraj. Miroslav Novák dodal, že to nebyl první takový nález v Radči, už dříve se tam soubor mincí objevil. Ten poslední by mohla veřejnost vidět letos v létě.

Přes devět set grošů v hrnku jezdily pluhy

Celkem 922 pražských a sasko-míšeňských grošů se našlo loni v říjnu v poli v blízkosti Vranova na Rychnovsku. Právě orba se podle archeoložky Martiny Bekové z Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou na části pokladu podepsala.

"Byl v hrnku zapuštěném do původního podloží asi do půlky svojí výšky, půlkou trčel do oranice. Pluh tak narušil vrchní vrstvu mincí, která byla už rozlámaná, pár jich tam bylo volně," popsala Beková.

Nálezce zavolal odborníky k místu poté, co sám nahmátl zkorodovanou vrchní vrstvu mincí, které pak vytáhl. Archeologové tak měli místo nálezu k dispozici ve výborném stavu.

"Poklad tam byl ukrytý zřejmě za husitských válek, mohl patřit někomu lépe situovanému ze vsi, třeba rychtáři," naznačila archeoložka.

Rychnovské muzeum chce tento nález v dubnu vystavit společně s dalšími cennostmi, které mu dodali amatérští objevitelé. Chce také ukázat, co se dá vyčíst, když lidé splní svou povinnost a nález ohlásí, a co zůstane skryto, když věc jen schovají doma nebo zahodí. Odborníci nález z Vranova ocenili na více než milion korun.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Museli by střílet na dítě, neudělali to, řekl generál o padlých vojácích

Generál Petr Pavel v Broumově (6.11.2018)

Tři vojáci padlí v Afghánistánu neměli příliš na výběr, a tak se stali oběťmi sebevražedného atentátníka, řekl generál...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Tisíce vězňů jsou na drogách, pašují se v časopisu, salámu i při polibku

Zakázané tablety byly ukryté v podrážkách pantoflí v balíku pro vězně ve...

Dozorci z Valdic na Jičínsku, jednoho z nejstřeženějších vězení v Česku, kde sedí i doživotně odsouzení vrazi, musejí...

Další z rubriky

Záchrana nosorožců je na dobré cestě, přibližuje dvorská zoo výzkum DNA

Odběr vajíček jižního bílého nosorožce.

Genetické zdroje, které jsou k dispozici pro záchranu severních bílých nosorožců, by měly zajistit dostatečnou...

Hradec se pře se státem, kdo chce podjezd pod budoucí dvoukolejkou

Správa železniční dopravní cesty chce nechat vykácet vzrostlé kaštany v...

Nové vedení Hradce Králové matou protichůdná prohlášení o kontroverzním podjezdu pod železniční dvoukolejkou na...

Sester v Hradeckém kraji chybí už stovka, hejtman žádá pomoc od vlády

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010).

Na sto zdravotních sester schází nemocnicím v Královéhradeckém kraji. V dalších letech může být ještě hůř. Hradecký...

Najdete na iDNES.cz