Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky grošů z dob Václava IV. vyjezdili ze země motokrosaři

  17:11aktualizováno  17:11
Dovádění motokrosařů na trati v Radči na Trutnovsku vedlo loni k významnému archeologickému objevu. Pneumatiky "vydupaly" ze země stříbrné mince z dob Václava IV. Na podzim navíc podobný nález ohlásili i ve Vranově na Rychnovsku. Dva poctiví nálezci, kteří objevy nahlásili, od kraje dostanou přes 150 tisíc korun.

Stříbrné groše z doby Václava IV., které se našly u Vranova na Rychnovsku. | foto: Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou

"Oba nálezci bezprostředně po odhalení stříbrných mincí, které tvořily především pražské groše z doby vlády Václava IV., kontaktovali odborníky z místních muzeí. Podařilo se jim tak zajistit pro další generace památky, které mají velkou kulturní a historickou hodnotu," sdělil v tiskové zprávě krajský radní Jiří Nosek.

Nálezné kraj poskytne v maximální výši, tedy deset procent z hodnoty nálezu. Ta činí v případě 431 mincí objevených červenci v Radči na Trutnovsku téměř půl milionu korun.

"K nálezu došlo kuriózním způsobem, když první mince vyjeli ze země motokrosaři. Pomocí detektorů se pak dohledávaly další," přiblížil Miroslav Novák z Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Většina podobných nálezů je podle něj od hledačů pokladů s detektorem, nebo se mince najdou při orbě. Ta mohla v tomto případě dříve přispět k tomu, že čtyři sta mincí leželo v zemi na větší ploše.

"Byly tam také střepy středověké keramiky. Pravděpodobně to bylo středověké jmění někoho, kdo počítal s tím, že si ho zase vyzvedne, ale nestalo se tak," uvedl Novák.

Fotogalerie

Podle něj se nedá z jednorázového nálezu vyčíst mnoho, ale dobře se stanovuje doba, kdy byly mince vyraženy. Je to jednolitý soubor pražských grošů Václava IV. od nejstarších po nejmladší varianty.

"Pravděpodobně zde byly ukryty v průběhu husitských válek, zřejmě ve dvacátých či třicátých letech 15. století," uvedl v tiskové zprávě kraj. Miroslav Novák dodal, že to nebyl první takový nález v Radči, už dříve se tam soubor mincí objevil. Ten poslední by mohla veřejnost vidět letos v létě.

Přes devět set grošů v hrnku jezdily pluhy

Celkem 922 pražských a sasko-míšeňských grošů se našlo loni v říjnu v poli v blízkosti Vranova na Rychnovsku. Právě orba se podle archeoložky Martiny Bekové z Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou na části pokladu podepsala.

"Byl v hrnku zapuštěném do původního podloží asi do půlky svojí výšky, půlkou trčel do oranice. Pluh tak narušil vrchní vrstvu mincí, která byla už rozlámaná, pár jich tam bylo volně," popsala Beková.

Nálezce zavolal odborníky k místu poté, co sám nahmátl zkorodovanou vrchní vrstvu mincí, které pak vytáhl. Archeologové tak měli místo nálezu k dispozici ve výborném stavu.

"Poklad tam byl ukrytý zřejmě za husitských válek, mohl patřit někomu lépe situovanému ze vsi, třeba rychtáři," naznačila archeoložka.

Rychnovské muzeum chce tento nález v dubnu vystavit společně s dalšími cennostmi, které mu dodali amatérští objevitelé. Chce také ukázat, co se dá vyčíst, když lidé splní svou povinnost a nález ohlásí, a co zůstane skryto, když věc jen schovají doma nebo zahodí. Odborníci nález z Vranova ocenili na více než milion korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Otázky pro volební lídry v Náchodě: Tepna, obchvat města a Malé lázně

Tepna Náchod

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry čtyř nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Náchodě....

Najdete na iDNES.cz