Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky grošů z dob Václava IV. vyjezdili ze země motokrosaři

  17:11aktualizováno  17:11
Dovádění motokrosařů na trati v Radči na Trutnovsku vedlo loni k významnému archeologickému objevu. Pneumatiky "vydupaly" ze země stříbrné mince z dob Václava IV. Na podzim navíc podobný nález ohlásili i ve Vranově na Rychnovsku. Dva poctiví nálezci, kteří objevy nahlásili, od kraje dostanou přes 150 tisíc korun.

Stříbrné groše z doby Václava IV., které se našly u Vranova na Rychnovsku. | foto: Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou

"Oba nálezci bezprostředně po odhalení stříbrných mincí, které tvořily především pražské groše z doby vlády Václava IV., kontaktovali odborníky z místních muzeí. Podařilo se jim tak zajistit pro další generace památky, které mají velkou kulturní a historickou hodnotu," sdělil v tiskové zprávě krajský radní Jiří Nosek.

Nálezné kraj poskytne v maximální výši, tedy deset procent z hodnoty nálezu. Ta činí v případě 431 mincí objevených červenci v Radči na Trutnovsku téměř půl milionu korun.

"K nálezu došlo kuriózním způsobem, když první mince vyjeli ze země motokrosaři. Pomocí detektorů se pak dohledávaly další," přiblížil Miroslav Novák z Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Většina podobných nálezů je podle něj od hledačů pokladů s detektorem, nebo se mince najdou při orbě. Ta mohla v tomto případě dříve přispět k tomu, že čtyři sta mincí leželo v zemi na větší ploše.

"Byly tam také střepy středověké keramiky. Pravděpodobně to bylo středověké jmění někoho, kdo počítal s tím, že si ho zase vyzvedne, ale nestalo se tak," uvedl Novák.

Fotogalerie

Podle něj se nedá z jednorázového nálezu vyčíst mnoho, ale dobře se stanovuje doba, kdy byly mince vyraženy. Je to jednolitý soubor pražských grošů Václava IV. od nejstarších po nejmladší varianty.

"Pravděpodobně zde byly ukryty v průběhu husitských válek, zřejmě ve dvacátých či třicátých letech 15. století," uvedl v tiskové zprávě kraj. Miroslav Novák dodal, že to nebyl první takový nález v Radči, už dříve se tam soubor mincí objevil. Ten poslední by mohla veřejnost vidět letos v létě.

Přes devět set grošů v hrnku jezdily pluhy

Celkem 922 pražských a sasko-míšeňských grošů se našlo loni v říjnu v poli v blízkosti Vranova na Rychnovsku. Právě orba se podle archeoložky Martiny Bekové z Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou na části pokladu podepsala.

"Byl v hrnku zapuštěném do původního podloží asi do půlky svojí výšky, půlkou trčel do oranice. Pluh tak narušil vrchní vrstvu mincí, která byla už rozlámaná, pár jich tam bylo volně," popsala Beková.

Nálezce zavolal odborníky k místu poté, co sám nahmátl zkorodovanou vrchní vrstvu mincí, které pak vytáhl. Archeologové tak měli místo nálezu k dispozici ve výborném stavu.

"Poklad tam byl ukrytý zřejmě za husitských válek, mohl patřit někomu lépe situovanému ze vsi, třeba rychtáři," naznačila archeoložka.

Rychnovské muzeum chce tento nález v dubnu vystavit společně s dalšími cennostmi, které mu dodali amatérští objevitelé. Chce také ukázat, co se dá vyčíst, když lidé splní svou povinnost a nález ohlásí, a co zůstane skryto, když věc jen schovají doma nebo zahodí. Odborníci nález z Vranova ocenili na více než milion korun.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Firmy chtějí v Trutnově otevřít stovky míst, nemají však kde brát lidi

Nová továrna společnosti Pepperl+Fuchs vyroste během příštího roku v průmyslové...

Zlaté časy zažívá elektrotechnický průmysl v Trutnově. Novou výrobní halu otevře společnost Continental a továrnu na...

Nový terminál v Hostinném je nebezpečný pro chodce, město ho upraví

Nové autobusové nádraží v Hostinném na Trutnovsku.

Přestože nový autobusový terminál v podkrkonošském Hostinném je už několik týdnů hotový, ještě z něj neodjel jediný...

Kvůli krvavým protestům univerzita evakuovala z Nikaraguy českého studenta

Student hradecké univerzity zachytil před svým odjezdem z nikaragujského Leónu...

Univerzita Hradec Králové evakuovala kvůli protivládním protestům a následným represím z Nikaraguy jednoho českého...

Najdete na iDNES.cz