Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Straničtí vizionáři slibují voličům parníky v centru Hradce i nové tržiště

  11:54aktualizováno  11:54
Pokud by se splnily některé předvolební sliby místních politiků, mohly by přímo v centru Hradce Králové kotvit parníky poblíž nové tržnice pro farmáře. Jako všechny sliby mají i tyto vize svá ale.
Nová tržnice by podle vize měla sloužit opravdu jen drobným farmářům, ne překupníkům zeleniny z velkoobchodů. Ilustrační foto

Nová tržnice by podle vize měla sloužit opravdu jen drobným farmářům, ne překupníkům zeleniny z velkoobchodů. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Napojení Hradce na labskou vodní cestu navrhuje Evropská demokratická strana (EDS).

"Domníváme se, že poté, co budou Pardubice jako náš soused a velký rival připojeny na tuto cestu, pro Hradec se otevře možnost plavby minimálně rekreačních lodí až do středu města. Tím by Hradec mohl získat peníze bohatších turistů. Vím, že projekt má řadu odpůrců, ale jistě lodní doprava umožňuje přenést velké množství nákladů ze silnic na lodě," řekl před týdnem při besedě lídrů politických stran Jaroslav Čapek z EDS.

GLOSA: VIZE JSOU DOBRÉ, PARNÍK A TRŽNICE NE

Velký říční parník zdolá elektrárenský jez Hučák na Labi v Hradci Králové a potom zakotví na nábřeží u Novákových garáží.

S trochou nadsázky by tak mohla vypadat uskutečněná vize jedné ze stran ucházejících se o vládu v krajském městě.

Přitom o splavnění Labe usilují Pardubice minimálně 15 let, ale gigantický projekt, který by spolkl nejméně miliardu korun, stát stále odsouvá a brání mu především ministři životního prostředí. A teď by se chtěl připojit i Hradec s rekreačními parníky.

Dalším trochu kuriózním slibem je zřízení velké tržnice pro místní farmáře. Potřebují přece důstojné místo, kde by mohli prodávat své výpěstky a nesoupeřit s prodavači levného textilu.

Přitom radnice už trhovcům nabízela místo pod střechou v novém obchodním domě pár desítek metrů od současného místa. Ti to ale odmítli. Sami totiž dobře vědí, kde se nejlíp obchoduje.

Další strany už vybírají místa pro luxusní byty. Vize jsou určitě dobré, zvlášť pokud mají nějaký smysl pro rozvoj města a prosazují je výrazné osobnosti, například starostové Ulrich a Pilnáček. Ale parníky a tržnice to nejsou.

Vladimír Bílek, vedoucí regionální redakce MF DNES

Jenže zatím vůbec není jasné, kdy by mohlo být Labe do Pardubic splavněno. Ministr dopravy Vít Bárta sice projekt podporuje, ale peníze se nedostávají ani na spoustu dalších věcí. Ekologové se navíc nedávno odvolali proti povolení postavit jez v lokalitě vzácných živočichů u Přelouče (více o sporu se dočtete zde).

Nová tržnice by měla být pro domácí pěstitele

Novou tržnici chce v Hradci zřídit sdružení nezávislých kandidátů a Strany zelených Změna pro Hradec. Chce pro ni najít jiné a architektonicky vhodnější místo, než je dnes náměstí 28. října.

V tržnici by se podle představ sdružení měly prodávat ovoce a zelenina, květiny, domácí uzeniny, ryby či čerstvá vejce. Podle návrhu by to bylo také místo pro sváteční či bleší trhy nebo poskytovatele drobných služeb, například brusiče nožů nebo opravnu obuvi.

"Byla by zaměřena opravdu na místní produkty z okolí Hradce, ne na žádné přeprodávání věcí, které prodejci nakoupí někde jinde. Měl by to být prostor kulturní, důstojný, ne to, co dnes vidíme vedle obchodního domu Tesco," řekl lídr kandidátky Adam Záruba.

Kolem kongresového centra se má žít

Sdružení také navrhuje bytovou výstavbu v lokalitě u kongresového centra Aldis. "Určitě by to mělo být co nejširší spektrum bytů, jak startovací, tak i nějaké luxusnější, ale opravdu by se tam mělo bydlet, lokalitu by to oživilo," míní Záruba.

Plánované centrum pro začínající podnikatele, o jehož výstavbě u Aldisu uvažuje současná radnice, by sdružení přemístilo do některého z nevyužitých starých objektů v Hradci, který by se zrevitalizoval.

Znovuoživit staré chátrající průmyslové areály uvnitř města chce i TOP 09. Věci veřejné by zase plánovanou kontroverzní stavbu skladu oceli přesunuly z Březhradu do průmyslového areálu ČKD za městem.

"Myslím, že by se skladovací areál do prostoru ČKD hodil, protože plocha tam je částečně nevyužívaná. Má přitom návaznost na dálnici," uvedl Jan Čížek, který kandiduje za VV.

Hradecká ODS, která je nyní v čele radnice, uspořádala soutěž a chce uskutečnit projekt některého z obyvatel, který vybere. Projekty bude hodnotit hlavně s ohledem na reálné možnosti a rozpočet. Lidé mohou své návrhy straně zasílat až do soboty.Nejčtenější

Dům ve svahu si navrhli sami. Převýšení sedm metrů rodina hravě zvládá

Srdcem domu je kuchyně jako součást hlavního obytného prostoru spolu s obývákem...

Padesát dva schodů tam a dvaapadesát zpátky. Nahoru a dolů, každý den a několikrát. To je prostá bilance pohybové...

Lesy ČR kvůli kůrovci zastavily stavbu nového sídla za půl miliardy

Lesy v lese. Půdorys nového sídla bude připomínat strom.

Stavba největší dřevostavby v zemi, kterou chtěly v Hradci Králové postavit Lesy České republiky se odkládá. Budova za...Réway se v Hradci pokouší o restart: Chci se dostat tam, kde jsem byl

Martin Réway

Zatímco jeho noví spoluhráči se na právě probíhající dva týdny rozprchli z Hradce na dovolenou, pro Martina Réwaye to...

Řidička předjížděla kamion, auto v protisměru vyhnala do příkopu

Řidič peugeotu havaroval mezi Výšinkou a Stříteží (12. 7. 2018).

Řidič osobního auta zabránil u Dvora Králové nad Labem čelnímu střetu a sám skončil v příkopu. Řidička v protisměru...

Friesovy boudy vaří vlastní pivo. Lákají tak turisty do odlehlého kouta

Friesovy boudy v Krkonoších

Friesovy boudy nad Strážným v Krkonoších vsadily jako jedny z prvních na vlastní pivo. Zdejší boudař Karel Polívka...

Další z rubriky

Hradec chce zapsat Gočárovy stavby v UNESCO, musí být národní památkou

Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové je dílem Josefa Gočára.

Hradec Králové nevzdává snahu o zápis Gočárových staveb na Seznam světového dědictví UNESCO. Přepracoval studii, která...

Opravy parku v Hronově finišují. Stavba má zpoždění, firmu nepostihnou

Vizualizace nové podoby Jiráskova parku v Hronově, socha spisovatele se má...

Opravovaný Jiráskův park začátkem srpna nejspíš skutečně bude hostit návštěvníky 88. divadelního festivalu Jiráskův...

Lesy ČR kvůli kůrovci zastavily stavbu nového sídla za půl miliardy

Lesy v lese. Půdorys nového sídla bude připomínat strom.

Stavba největší dřevostavby v zemi, kterou chtěly v Hradci Králové postavit Lesy České republiky se odkládá. Budova za...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP CONSULTANT JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz