Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Straničtí vizionáři slibují voličům parníky v centru Hradce i nové tržiště

  11:54aktualizováno  11:54
Pokud by se splnily některé předvolební sliby místních politiků, mohly by přímo v centru Hradce Králové kotvit parníky poblíž nové tržnice pro farmáře. Jako všechny sliby mají i tyto vize svá ale.
Nová tržnice by podle vize měla sloužit opravdu jen drobným farmářům, ne překupníkům zeleniny z velkoobchodů. Ilustrační foto

Nová tržnice by podle vize měla sloužit opravdu jen drobným farmářům, ne překupníkům zeleniny z velkoobchodů. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Napojení Hradce na labskou vodní cestu navrhuje Evropská demokratická strana (EDS).

"Domníváme se, že poté, co budou Pardubice jako náš soused a velký rival připojeny na tuto cestu, pro Hradec se otevře možnost plavby minimálně rekreačních lodí až do středu města. Tím by Hradec mohl získat peníze bohatších turistů. Vím, že projekt má řadu odpůrců, ale jistě lodní doprava umožňuje přenést velké množství nákladů ze silnic na lodě," řekl před týdnem při besedě lídrů politických stran Jaroslav Čapek z EDS.

GLOSA: VIZE JSOU DOBRÉ, PARNÍK A TRŽNICE NE

Velký říční parník zdolá elektrárenský jez Hučák na Labi v Hradci Králové a potom zakotví na nábřeží u Novákových garáží.

S trochou nadsázky by tak mohla vypadat uskutečněná vize jedné ze stran ucházejících se o vládu v krajském městě.

Přitom o splavnění Labe usilují Pardubice minimálně 15 let, ale gigantický projekt, který by spolkl nejméně miliardu korun, stát stále odsouvá a brání mu především ministři životního prostředí. A teď by se chtěl připojit i Hradec s rekreačními parníky.

Dalším trochu kuriózním slibem je zřízení velké tržnice pro místní farmáře. Potřebují přece důstojné místo, kde by mohli prodávat své výpěstky a nesoupeřit s prodavači levného textilu.

Přitom radnice už trhovcům nabízela místo pod střechou v novém obchodním domě pár desítek metrů od současného místa. Ti to ale odmítli. Sami totiž dobře vědí, kde se nejlíp obchoduje.

Další strany už vybírají místa pro luxusní byty. Vize jsou určitě dobré, zvlášť pokud mají nějaký smysl pro rozvoj města a prosazují je výrazné osobnosti, například starostové Ulrich a Pilnáček. Ale parníky a tržnice to nejsou.

Vladimír Bílek, vedoucí regionální redakce MF DNES

Jenže zatím vůbec není jasné, kdy by mohlo být Labe do Pardubic splavněno. Ministr dopravy Vít Bárta sice projekt podporuje, ale peníze se nedostávají ani na spoustu dalších věcí. Ekologové se navíc nedávno odvolali proti povolení postavit jez v lokalitě vzácných živočichů u Přelouče (více o sporu se dočtete zde).

Nová tržnice by měla být pro domácí pěstitele

Novou tržnici chce v Hradci zřídit sdružení nezávislých kandidátů a Strany zelených Změna pro Hradec. Chce pro ni najít jiné a architektonicky vhodnější místo, než je dnes náměstí 28. října.

V tržnici by se podle představ sdružení měly prodávat ovoce a zelenina, květiny, domácí uzeniny, ryby či čerstvá vejce. Podle návrhu by to bylo také místo pro sváteční či bleší trhy nebo poskytovatele drobných služeb, například brusiče nožů nebo opravnu obuvi.

"Byla by zaměřena opravdu na místní produkty z okolí Hradce, ne na žádné přeprodávání věcí, které prodejci nakoupí někde jinde. Měl by to být prostor kulturní, důstojný, ne to, co dnes vidíme vedle obchodního domu Tesco," řekl lídr kandidátky Adam Záruba.

Kolem kongresového centra se má žít

Sdružení také navrhuje bytovou výstavbu v lokalitě u kongresového centra Aldis. "Určitě by to mělo být co nejširší spektrum bytů, jak startovací, tak i nějaké luxusnější, ale opravdu by se tam mělo bydlet, lokalitu by to oživilo," míní Záruba.

Plánované centrum pro začínající podnikatele, o jehož výstavbě u Aldisu uvažuje současná radnice, by sdružení přemístilo do některého z nevyužitých starých objektů v Hradci, který by se zrevitalizoval.

Znovuoživit staré chátrající průmyslové areály uvnitř města chce i TOP 09. Věci veřejné by zase plánovanou kontroverzní stavbu skladu oceli přesunuly z Březhradu do průmyslového areálu ČKD za městem.

"Myslím, že by se skladovací areál do prostoru ČKD hodil, protože plocha tam je částečně nevyužívaná. Má přitom návaznost na dálnici," uvedl Jan Čížek, který kandiduje za VV.

Hradecká ODS, která je nyní v čele radnice, uspořádala soutěž a chce uskutečnit projekt některého z obyvatel, který vybere. Projekty bude hodnotit hlavně s ohledem na reálné možnosti a rozpočet. Lidé mohou své návrhy straně zasílat až do soboty.
Nejčtenější

Čtyřletá dívka spadla z lanovky v Rokytnici, vyklouzla matce z rukou

Rokytnice nad Jizerou. Stanice lanovky na Lysé hoře

Ze sedačky lanovky v lyžařském areálu Horní Domky v Rokytnici spadla čtyřletá dívka. Vrtulník ji převezl do nemocnice,...

Nemluvila a kroužila, vzpomíná na Ledeckou její první lyžařský trenér

Bývalý trenér Ester Ledecké Jan Lukáš ze Špindlerova Mlýna.

Spíše uzavřená, ale velmi ctižádostivá dívka, kterou byl problém dostat ze svahu. Tak hodnotí špindlerovský trenér Jan...Exkurze do továrny na převodovky. Ostražitost robotů testují vadné díly

Výroba převodovky ve Vrchlabí

Na začátku jsou kusy oceli a na konci jeden z nejsložitějších dílů v autě. Vítejte ve fabrice na převodovky.

Kvůli marihuaně přišla o doklady řidička, po přesednutí i spolujezdkyně

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

V rozmezí pouhých dvou hodin zabavila policejní hlídka v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku řidičské průkazy dvěma...

VIDEO: Vrtulník „opřený“ o svah zachraňoval turistku z Obřího dolu

Záchrana turistky v Obřím dole v Krkonoších

V náročných podmínkách o minulém víkendu zasahovali letečtí záchranáři s vrtulníkem u turistky, která se zřítila ze...

Další z rubriky

VIDEO: Sníh stále nikde, v Hradci tak dětem zasněžili park pomocí děla

Díky sněžnému dělu je v parku uprostřed Hradce Králové sníh (22.2.2018).

Centrum Šimkových sadů v Hradci Králové se proměnilo v zasněženou sjezdovku. Uprostřed zelených trávníků tam...

Partneři se specializovali na vykrádání garáží, adresy si psali do bloku

Odcizené předměty, které policie zabavila u dvojice pachatelů vykrádající...

Trutnovští policisté zadrželi partnerskou dvojici, která má na svědomí nejméně 85 vykradených garáží v celých Čechách....

Čtyřletá dívka spadla z lanovky v Rokytnici, vyklouzla matce z rukou

Rokytnice nad Jizerou. Stanice lanovky na Lysé hoře

Ze sedačky lanovky v lyžařském areálu Horní Domky v Rokytnici spadla čtyřletá dívka. Vrtulník ji převezl do nemocnice,...

Najdete na iDNES.cz