Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážce východních Krkonoš viděl rysa, vyfotit se ho zatím nepodařilo

  13:16aktualizováno  13:16
V Krkonoších se opět ukázal rys ostrovid. Ve východní části nejvyšších tuzemských hor ho v sobotu pozoroval zaměstnanec Správy Krkonošského národního parku. Podle vedení parku je to další důkaz, že se rysům v Krkonoších zalíbilo. Zatím ale není jasné, zda se tu usadili, nebo jen procházejí.

V dubnu vyfotografovala fotopast rysa v Beskydech, v Krkonoších se to zatím nepodařilo. | foto: Hnutí Duha

"Od prvního výskytu rysa v zimě 2009/2010 je to další ověřené pozorování, navíc bylo docela dlouhé," řekl iDNES.cz náměstek ředitele správy parku Jakub Kašpar.

Podle něj se podařilo několik pozorování i letos na jaře, kdy se hlásili také amatérští milovníci přírody. Z pohledu správců to ale byla takzvaná neověřená pozorování. Nahlásili je sice důvěryhodní lidé, ale nikoli přímo zaměstnanci parku.

"Spatřit rysa v lese mimo zimní období, kdy se nedá jít podle stop ve sněhu, je veliká vzácnost," dodal k sobotnímu pozorování Kašpar.

Podle něj rysi do Krkonoš přicházejí pravděpodobně po pohraničních horách. Zoologové podle agentury ČTK nevylučují ani to, že by mohli přijít přes Česko ze Šumavy.

Rys ostrovid

Rys se v krkonošských lesích vyskytoval ještě v 18. století, od začátku 19. století byl považován za vyhynulého. Rys ostrovid je silně ohrožený druh kočkovité šelmy, která žije v oblastech smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary, málo dotčenými lidskou činností. V Česku se vyskytuje například na Šumavě či v Beskydech.

Kromě zmíněné první zimy, kdy na vzácnou šelmu v Krkonoších upozornily zbytky ulovené srny, nezůstává po rysech zatím moc pobytových stop. Našla se místa s kůrou sedřenou ze stromů, kde si ohrožené zvíře brousilo drápy.

Fotopast vyfotila motorkáře, rysa zatím ne

Správa národního parku teď podle Kašpara uvažuje, že by rozšířila počet fotopastí. Mohly by důkaz o pobytu rysa zachytit na snímku, jako se to podařilo třeba v Beskydech (více čtěte zde).

"Nějaké fotopasti už máme, pořízení vyžaduje určité finanční náklady, hledáme prostředky," řekl náměstek ředitele, podle nějž jedna past stojí asi čtyři tisíce korun.

Místo, kde by se vyplatilo kvůli šelmám zařízení instalovat, nechtěl Kašpar upřesňovat. Jak ostatně poznamenal na facebookovém profilu parku uživatel Lubomír Pospěch: "Největší službu rysovi prokazujeme tak, že o jeho stopách nemluvíme."

Zatím fotopasti pomohly správcům parku odhalit vandaly na terénních motorkách a čtyřkolkách, kteří se proháněli zakázaným územím. Díky tomu mohli podle Kašpara strážci parku v pravý čas vyrazit na ohrožená místa.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz