Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kriminalita v Úpici roste, ale strážníky radnice odmítla. Lidem to vadí

  14:15aktualizováno  14:15
Přestože v podkrkonošské Úpici vzrostla kriminalita a lidé volají po větší bezpečnosti v ulicích, radnice nebude zakládat městskou policii. Podle ní je příliš drahá a neúčinná. Opozice i řada obyvatel města s rozhodnutím nesouhlasí.

Úpice na Trutnovsku | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nezřizovat městskou policii rozhodli na středečním zasedání zastupitelé šestitisícového města. Proti hlasovalo sedm politiků ve třináctičlenném zastupitelstvu.

Město bude i nadále užívat služeb strážníků trutnovské městské policie, kteří do Úpice jezdí vypomáhat.

O zřízení nové organizační složky usilovali představitelé opozičního Hnutí ANO a sdružení Žít v Úpici, které sice vyhrálo podzimní komunální volby, ale nedokázalo sestavit koalici. Jejich hlavním argumentem je nárůst kriminality ve městě, kterou mají na svědomí sociálně nepřizpůsobiví obyvatelé (více čtěte zde).

„Pokud se má město rozvíjet, musí zde být bezpečno, aby zde lidé chtěli pracovat, bydlet a chtěli se sem stěhovat,“ obhajoval Martin Boháč (ANO).

Vládnoucí zastupitelé v čele se sociálními demokraty však byli proti. Podle nich je vlastní městská policie zbytečná, navíc by neúnosně zatížila rozpočet. „Nevěřím, že městská policie zabrání tomu, aby někdo v noci vykradl králíkárnu nebo rozkopal odpadkový koš. Postrádám důvod, proč bychom ji měli mít,“ argumentoval místostarosta Karel Šklíba (ČSSD).

„Anketa byla hloupá“

Provozovat městskou policii by podle něj bylo příliš drahé. „Pokud někde ušetříme peníze, je lepší za to opravit městský barák, než tu mít čtyři policajty,“ dodal místostarosta s vysvětlením, že pouze náklady na údržbu chátrajícího městského majetku si v následujících letech vyžádají více než 140 milionů korun.

To je téměř jedenapůlnásobek úpického rozpočtu. Kolik přesně by strážníci město ročně stáli, radnice neví. Podle původního programu měli zastupitelé ve středu zaúkolovat finanční výbor, aby vypracoval studii udržitelnosti dlouhodobého financování městské policie. Ke schválení tohoto bodu se politici vůbec nedostali.

Podle opozičního seskupení Žít v Úpici by městská policie v režimu čtyř strážníků stála zhruba 1,8 milionu korun.

„Najít takovou částku ve stávajícím rozpočtu nemůže být takový problém. Měli bychom se rozhodnout, jaké jsou naše priority,“ prohlásil zastupitel Lukáš Bárta. Za najímání trutnovských strážníků město každoročně platí půl milionu korun.

Veřejnost má zcela opačný názor než vládnoucí většina na radnici. Podle ankety, kterou město v roce 2013 udělalo, se více než 80 procent z 834 respondentů v ulicích necítí bezpečně a zhruba stejný počet lidí by uvítal zřízení vlastní městské policie.

„Anketa byla děsně hloupá a otázky špatně položené,“ zpochybnil její výsledky zastupitel Pavel Mach ze sdružení Úpičáci. Nespokojení obyvatelé navíc v loňském roce zaslali radnici otevřený dopis, v němž si stěžují na rostoucí kriminalitu a zhoršující se podmínky pro život ve městě. Podepsalo se pod něj více než 800 lidí.

Přibudou kamery

„Staronové vedení města nezajímají názory občanů, jen se starají o svoje koryta, tady se nic pro slušné občany dělat nebude,“ reagoval na rozhodnutí zastupitelstva obyvatel Úpice Jaromír Matyska na sociálních sítích.

Také vývoj kriminality v posledních letech hovoří poměrně jasnou řečí. Podle policejních statistik stoupl počet trestných činů a přestupků v roce 2013 ve srovnání s předešlým rokem o třetinu.

Zatím jedinou reakcí úpické radnice bylo zavedení městského kamerového systému. V současnosti dohlíží na pořádek v ulicích čtyři kamery. Podle vedení města se zatím osvědčily.

„Díky kamerám se podařilo objasnit celou řadu trestných činů,“ upozornil 2. místostarosta Radim Fryčka (KSČM).

Zastupitelstvo ve středu schválilo záměr v budoucnu rozšířit dohledový systém. Kdy k němu dojde a kolik kamer v ulicích přibude, zatím není jasné.

Stejně tak zastupitelé pověřili starostu k jednání s trutnovskou i královédvorskou městskou policií o další možné spolupráci a dohledu kamerového systému. Ten nyní obstarává státní policie.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz