Úpice na Trutnovsku

Úpice na Trutnovsku | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kriminalita v Úpici roste, ale strážníky radnice odmítla. Lidem to vadí

  • 8
Přestože v podkrkonošské Úpici vzrostla kriminalita a lidé volají po větší bezpečnosti v ulicích, radnice nebude zakládat městskou policii. Podle ní je příliš drahá a neúčinná. Opozice i řada obyvatel města s rozhodnutím nesouhlasí.

Nezřizovat městskou policii rozhodli na středečním zasedání zastupitelé šestitisícového města. Proti hlasovalo sedm politiků ve třináctičlenném zastupitelstvu.

Město bude i nadále užívat služeb strážníků trutnovské městské policie, kteří do Úpice jezdí vypomáhat.

O zřízení nové organizační složky usilovali představitelé opozičního Hnutí ANO a sdružení Žít v Úpici, které sice vyhrálo podzimní komunální volby, ale nedokázalo sestavit koalici. Jejich hlavním argumentem je nárůst kriminality ve městě, kterou mají na svědomí sociálně nepřizpůsobiví obyvatelé (více čtěte zde).

„Pokud se má město rozvíjet, musí zde být bezpečno, aby zde lidé chtěli pracovat, bydlet a chtěli se sem stěhovat,“ obhajoval Martin Boháč (ANO).

Vládnoucí zastupitelé v čele se sociálními demokraty však byli proti. Podle nich je vlastní městská policie zbytečná, navíc by neúnosně zatížila rozpočet. „Nevěřím, že městská policie zabrání tomu, aby někdo v noci vykradl králíkárnu nebo rozkopal odpadkový koš. Postrádám důvod, proč bychom ji měli mít,“ argumentoval místostarosta Karel Šklíba (ČSSD).

„Anketa byla hloupá“

Provozovat městskou policii by podle něj bylo příliš drahé. „Pokud někde ušetříme peníze, je lepší za to opravit městský barák, než tu mít čtyři policajty,“ dodal místostarosta s vysvětlením, že pouze náklady na údržbu chátrajícího městského majetku si v následujících letech vyžádají více než 140 milionů korun.

To je téměř jedenapůlnásobek úpického rozpočtu. Kolik přesně by strážníci město ročně stáli, radnice neví. Podle původního programu měli zastupitelé ve středu zaúkolovat finanční výbor, aby vypracoval studii udržitelnosti dlouhodobého financování městské policie. Ke schválení tohoto bodu se politici vůbec nedostali.

Podle opozičního seskupení Žít v Úpici by městská policie v režimu čtyř strážníků stála zhruba 1,8 milionu korun.

„Najít takovou částku ve stávajícím rozpočtu nemůže být takový problém. Měli bychom se rozhodnout, jaké jsou naše priority,“ prohlásil zastupitel Lukáš Bárta. Za najímání trutnovských strážníků město každoročně platí půl milionu korun.

Veřejnost má zcela opačný názor než vládnoucí většina na radnici. Podle ankety, kterou město v roce 2013 udělalo, se více než 80 procent z 834 respondentů v ulicích necítí bezpečně a zhruba stejný počet lidí by uvítal zřízení vlastní městské policie.

„Anketa byla děsně hloupá a otázky špatně položené,“ zpochybnil její výsledky zastupitel Pavel Mach ze sdružení Úpičáci. Nespokojení obyvatelé navíc v loňském roce zaslali radnici otevřený dopis, v němž si stěžují na rostoucí kriminalitu a zhoršující se podmínky pro život ve městě. Podepsalo se pod něj více než 800 lidí.

Přibudou kamery

„Staronové vedení města nezajímají názory občanů, jen se starají o svoje koryta, tady se nic pro slušné občany dělat nebude,“ reagoval na rozhodnutí zastupitelstva obyvatel Úpice Jaromír Matyska na sociálních sítích.

Také vývoj kriminality v posledních letech hovoří poměrně jasnou řečí. Podle policejních statistik stoupl počet trestných činů a přestupků v roce 2013 ve srovnání s předešlým rokem o třetinu.

Zatím jedinou reakcí úpické radnice bylo zavedení městského kamerového systému. V současnosti dohlíží na pořádek v ulicích čtyři kamery. Podle vedení města se zatím osvědčily.

„Díky kamerám se podařilo objasnit celou řadu trestných činů,“ upozornil 2. místostarosta Radim Fryčka (KSČM).

Zastupitelstvo ve středu schválilo záměr v budoucnu rozšířit dohledový systém. Kdy k němu dojde a kolik kamer v ulicích přibude, zatím není jasné.

Stejně tak zastupitelé pověřili starostu k jednání s trutnovskou i královédvorskou městskou policií o další možné spolupráci a dohledu kamerového systému. Ten nyní obstarává státní policie.