Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážník hlídá náměstí z bývalé sanitky, po práci fackuje herce

  17:31aktualizováno  17:31
Hradečtí strážníci si pochvalují bývalou sanitku, se kterou od loňského září jezdí hlídat Velké náměstí. K nevoli řidičů, z nichž někteří to považují za zbytečnou represi, dohlížejí na platby parkovného, nebo radí cizincům. Jeden z nich se pak po práci živí také jako příležitostný filmový kaskadér.

Strážník Petr Kábrt u mobilní služebny městské policie na Velkém náměstí v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Když čtyřicetiletý Petr Kábrt nekontroluje pořádek v hradeckých ulicích, bojuje třeba s Jackie Chanem nebo Brucem Willisem. Uniformu městské policie obléká sedmým rokem a jednou až dvakrát do měsíce na něj vyjde služba v mobilní služebně na Velkém náměstí.

"Původně nám sloužila k převozu bezdomovců a opilých lidí na záchytku," vysvětluje strážník a ukazuje vnitřek vozidla, kde zůstala část původního vybavení včetně lehátka pro pacienty.

Strážníci mají k dispozici také počítač s internetem, aby mohli lidem poradit s orientací ve městě a věděli o různých kulturních, společenských a sportovních akcích.

"Lidé nadávají uniformě"

"Průměrně se mě zeptá 20 až 25 lidí denně, nejčastěji se ale ptají na parkování, protože nechtějí udělat chybu," říká Kábrt a ukazuje výkaz, kam musí všechno zapisovat. On nebo jeho kolegové jsou na parkovišti každý všední den od 8 do 18 hodin. "Máme tady zázemí, a když potřebuju na záchod, můžu si odskočit na biskupství, mám tam známé," směje se strážník.

Když vidí, že někdo nezaplatil parkovné, nasadí mu botičku nebo zavolá odtahovou službu. Někdy musí vyběhnout za zlodějem, který kradl v některém z okolních obchodů. Není výjimkou, že mu naštvaný řidič vynadá.

"To je normální, prostě si potřebují ulevit. Ale beru to tak, že nenadává mně, ale uniformě," krčí rameny muž, který dřív 11 let pracoval u státní policie.

A někteří oslovení řidiči dokazují, že se opravdu zlobí. "Je to buzerace. Dřív jsem si jen skočil naproti do obchodu za známým, dnes už nemůžu a musím zaplatit," stěžuje si na neustálý dohled strážníka Jakub Veselý.

Specialista na boj s tyčí

Strážník Kábrt býval členem zásahové jednotky a dodnes ve volném čase bojuje před kamerou, specializuje se na boj s tyčí nebo dvojitými nunčaky. Ve filmech zápasil s mnoha slavnými herci, třeba se Seanem Connerym, Brucem Willisem nebo Colinem Farrellem.

Na záběrech ve filmu Rytíři ze Šanghaje bojuje s Jackie Chanem, a dokonce si vysloužil nominaci na kaskadérského "Oscara", cenu Taurus. Herec původem z Hong Kongu je prý neuvěřitelně temperamentní.

"Chanovi je padesát, ale když je na place, tak to tam opravdu žije," říká. Odpadlíkovi Lorenzu Lamasovi zase věnoval baret: "Sbírá barety od všech vojsk a aniž bych to tenkrát tušil, dal jsem mu policejní baret a byl nadšený."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Chci třetinu hlasů a křeslo hradecké primátorky, říká Monika Štayrová

Lídryně ANO v komunálních volbách v Hradci Králové Monika Štayrová.

Osmnáct starostů, šest primátorů, avšak ženu coby šéfku radnice Hradec Králové dosud neměl. Změnit si to troufá...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz