Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bulvár krásní, socialistická Hvězda dál chátrá. Oprava je v nedohlednu

  8:18aktualizováno  8:18
Někdejší socialistické středisko Hvězda v centru Hradce Králové se postupně mění v ubohou ruinu. Budovu, která vedle pozvolna opravované a stále modernější Benešovy třídy dělá jen ostudu, však město nemůže jen tak snadno opravit, i kdyby sehnalo potřebné finance. Je totiž majetkem hned několika podnikatelů.

Někdejší socialistické středisko Hvězda na okraji Hradce dlouhodobě chátrá. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Plastika nahé dívky v nadživotní velikosti hledí na torzo centra, které před 30 lety vyrostlo uprostřed paneláků. Tehdy bylo moderní, s notnou dávkou představivosti snad i funkční a železobetonem se na něm nešetřilo stejně jako na okolní zástavbě. Teď je ale areál Hvězda na hradeckém Moravském Předměstí pro ostudu.

Hrůzy kraje

Když redakce iDNES.cz před pěti lety vyhlásila anketu Největší hrůzy Královéhradeckého kraje, hradecké sídliště Moravské Předměstí se umístilo na druhém místě hned za hotelem Horizont ve Špindlerově Mlýně. Zatímco labyrint podchodů a temná zákoutí parkovišť u Benešovy třídy se mění, zdevastované středisko Hvězda dál chátrá a na její rekonstrukci zatím nejsou nejpříznivější vyhlídky.

Na podstavec nahé sochy, jež stojí uprostřed záhonu, který před lety evidentně býval ozdobným bazénem, kdosi přimaloval listy konopí. Ačkoli několik dní nepršelo, na střeše někdejší chlouby budovatelského monstra je kaluž o rozloze obýváku.

Přilehlý přístřešek pro kontejnery přetéká hadry a připomíná brloh bezdomovců, opadané kachličky se počítají už na stovky a ty, které drží snad jen silou vůle, "zdobí" neumětelská sprejerská díla.

"Podle mě existují jen dvě řešení. Buď to zbourat, anebo kompletně zrekonstruovat. A jestli si město myslí, že jen natře zábradlí, přidá stojany na kola a opraví fasádu, ať radši nedělá vůbec nic a dál si zkrášluje Benešovku," vystihuje Hradečan Roman Koros problém, se kterým souhlasí většina místních: zatímco na opravy hradeckého Bronxu - tedy zchátralé Benešovy třídy - peníze jsou, revitalizaci Hvězdy prý radnice zatím jen dlouhé roky slibuje.

"Bydlím tady od roku 1994 a už tehdy Hvězda nevypadala dobře. A co teprv teď. Asi se čeká na to, až nám to spadne na hlavu," přidala se Dana Petříková.

Na "omlazení" je potřeba alespoň 10 milionů

"Město má rekonstrukci vždy v plánu pro určité období, naposledy do roku 2012. Máme přísliby, ale zatím jsme se pokaždé našli až pod čarou a plány se elegantně přesunou do dalšího období. Argument je vždy stejný: nedostatek financí," stěžuje si předseda komise místní samosprávy Jaroslav Groh, jenž je světlou výjimkou a radnici chválí aspoň za snahu konečně zmodernizovat blízkou Benešovu třídu.

Přestože ještě vloni město tvrdilo, že rekonstrukce Hvězdy je na spadnutí a celá omlazovací kúra má stát zhruba 10 milionů korun, nyní je vše trochu jinak.

I když od loňského roku již existuje studie na opravu, práce výrazně zkomplikoval "objev", že město během privatizace Hvězdu po částech rozporcovalo a prodalo nejrůznějším podnikatelům. Radnici tak zůstaly pouze chodníky či schodiště, což je problém.

"Studii už opravdu máme, ale realizace oprav je komplikována tím, že areál je vlastněný několika subjekty," přiznává mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

"Nejhorší na tom je, že majitelé komerčních prostor nemají žádnou povinnost, aby svůj majetek udržovali," domnívá se Groh. Jen tak se podle něj mohlo stát, že před několika lety se přímo v komplexu objevilo obrovské hnízdo potkanů, kvůli hnilobě se rozpadly dřevěné podhledy a rez sežrala většinu plechů.

"Investice za poslední tři roky dosahují zhruba tří milionů korun do oprav tak, aby byl celý areál bezpečný a mohl dál sloužit," ubezpečuje mluvčí. "Jenomže ke komplexní revitalizaci nedošlo, jen se to různě flikuje. Obávám se, že do konce se to nedotáhne snad nikdy," neskrývá pesimismus Groh, který slibuje, že komise místní samosprávy radnici nedá pokoj: "Svoje požadavky budeme samozřejmě uplatňovat dál. Ale já mám takové podezření, že se na nás zase nedostane."

O trochu lepší vyhlídky tuší místopředseda komise Petr Neckař. "Hvězda je přirozeným centrem jižní části Moravského Předměstí, proto budeme dál žádat o generální rekonstrukci. Za současné situace bychom byli rádi, kdyby příští rok byla hotová aspoň projektová dokumentace."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Z Matiky pro spolužáky už učí víc než 120 škol, teď chce dobýt Slovensko

Marek Liška se svými učebnicemi Matika pro spolužáky

Matice pro spolužáky, projektu bývalého studenta hradeckého gymnázia J. K. Tyla Marka Lišky, se po pěti letech...

Roky tepali hradeckou radnici z opozice, teď chtějí podíl na vedení

Martin Hanousek vede do krajských voleb kandidátku Strany zelených, Změny pro...

Zatímco některé strany se čtyřletým obdobím v zastupitelstvu Hradce Králové takřka promlčely, případně jen kopírovaly...

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Najdete na iDNES.cz