Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bulvár krásní, socialistická Hvězda dál chátrá. Oprava je v nedohlednu

  8:18aktualizováno  8:18
Někdejší socialistické středisko Hvězda v centru Hradce Králové se postupně mění v ubohou ruinu. Budovu, která vedle pozvolna opravované a stále modernější Benešovy třídy dělá jen ostudu, však město nemůže jen tak snadno opravit, i kdyby sehnalo potřebné finance. Je totiž majetkem hned několika podnikatelů.

Někdejší socialistické středisko Hvězda na okraji Hradce dlouhodobě chátrá. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Plastika nahé dívky v nadživotní velikosti hledí na torzo centra, které před 30 lety vyrostlo uprostřed paneláků. Tehdy bylo moderní, s notnou dávkou představivosti snad i funkční a železobetonem se na něm nešetřilo stejně jako na okolní zástavbě. Teď je ale areál Hvězda na hradeckém Moravském Předměstí pro ostudu.

Hrůzy kraje

Když redakce iDNES.cz před pěti lety vyhlásila anketu Největší hrůzy Královéhradeckého kraje, hradecké sídliště Moravské Předměstí se umístilo na druhém místě hned za hotelem Horizont ve Špindlerově Mlýně. Zatímco labyrint podchodů a temná zákoutí parkovišť u Benešovy třídy se mění, zdevastované středisko Hvězda dál chátrá a na její rekonstrukci zatím nejsou nejpříznivější vyhlídky.

Na podstavec nahé sochy, jež stojí uprostřed záhonu, který před lety evidentně býval ozdobným bazénem, kdosi přimaloval listy konopí. Ačkoli několik dní nepršelo, na střeše někdejší chlouby budovatelského monstra je kaluž o rozloze obýváku.

Přilehlý přístřešek pro kontejnery přetéká hadry a připomíná brloh bezdomovců, opadané kachličky se počítají už na stovky a ty, které drží snad jen silou vůle, "zdobí" neumětelská sprejerská díla.

"Podle mě existují jen dvě řešení. Buď to zbourat, anebo kompletně zrekonstruovat. A jestli si město myslí, že jen natře zábradlí, přidá stojany na kola a opraví fasádu, ať radši nedělá vůbec nic a dál si zkrášluje Benešovku," vystihuje Hradečan Roman Koros problém, se kterým souhlasí většina místních: zatímco na opravy hradeckého Bronxu - tedy zchátralé Benešovy třídy - peníze jsou, revitalizaci Hvězdy prý radnice zatím jen dlouhé roky slibuje.

"Bydlím tady od roku 1994 a už tehdy Hvězda nevypadala dobře. A co teprv teď. Asi se čeká na to, až nám to spadne na hlavu," přidala se Dana Petříková.

Na "omlazení" je potřeba alespoň 10 milionů

"Město má rekonstrukci vždy v plánu pro určité období, naposledy do roku 2012. Máme přísliby, ale zatím jsme se pokaždé našli až pod čarou a plány se elegantně přesunou do dalšího období. Argument je vždy stejný: nedostatek financí," stěžuje si předseda komise místní samosprávy Jaroslav Groh, jenž je světlou výjimkou a radnici chválí aspoň za snahu konečně zmodernizovat blízkou Benešovu třídu.

Přestože ještě vloni město tvrdilo, že rekonstrukce Hvězdy je na spadnutí a celá omlazovací kúra má stát zhruba 10 milionů korun, nyní je vše trochu jinak.

I když od loňského roku již existuje studie na opravu, práce výrazně zkomplikoval "objev", že město během privatizace Hvězdu po částech rozporcovalo a prodalo nejrůznějším podnikatelům. Radnici tak zůstaly pouze chodníky či schodiště, což je problém.

"Studii už opravdu máme, ale realizace oprav je komplikována tím, že areál je vlastněný několika subjekty," přiznává mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

"Nejhorší na tom je, že majitelé komerčních prostor nemají žádnou povinnost, aby svůj majetek udržovali," domnívá se Groh. Jen tak se podle něj mohlo stát, že před několika lety se přímo v komplexu objevilo obrovské hnízdo potkanů, kvůli hnilobě se rozpadly dřevěné podhledy a rez sežrala většinu plechů.

"Investice za poslední tři roky dosahují zhruba tří milionů korun do oprav tak, aby byl celý areál bezpečný a mohl dál sloužit," ubezpečuje mluvčí. "Jenomže ke komplexní revitalizaci nedošlo, jen se to různě flikuje. Obávám se, že do konce se to nedotáhne snad nikdy," neskrývá pesimismus Groh, který slibuje, že komise místní samosprávy radnici nedá pokoj: "Svoje požadavky budeme samozřejmě uplatňovat dál. Ale já mám takové podezření, že se na nás zase nedostane."

O trochu lepší vyhlídky tuší místopředseda komise Petr Neckař. "Hvězda je přirozeným centrem jižní části Moravského Předměstí, proto budeme dál žádat o generální rekonstrukci. Za současné situace bychom byli rádi, kdyby příští rok byla hotová aspoň projektová dokumentace."
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Další z rubriky

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....

Hostinné i Trutnov budou lákat cyklisty na pumptrack, trať s vlnami

Místostarosta Petr Kesner představuje plány radnice v Hostinném na výstavbu...

Podkrkonošská města chtějí přilákat více cyklistů. V Hostinném mezi vlakovou zastávkou a bývalým továrním komínem pro...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz