Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadprůměrný sloh u maturity propadl, šanci neměl ani student dyslektik

  11:01aktualizováno  11:01
Protestů proti hodnocení státních maturit přibývá. Řada z nich se týká přísného posuzování slohových prací. Například v Hořicích v Královéhradeckém kraji si učitelé stěžují, že hodnotitelé nechali propadnout studenta s prací, která je podle nich nadprůměrná, nebo dva studenty s poruchami učení, k nimž podle pedagogů dostatečně nepřihlédli.

Učitelé z Hořic si stěžují, že u hodnotitelů neprošla nadprůměrná slohová práce a špatně posuzovali i práce studentů s poruchou učení (Ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mají už po maturitách, ale místo toho, aby se chystali na léto, sepisují učitelé se studenty odvolání proti výsledkům státní maturity z češtiny.

Učitelé na Gymnáziu a Střední škole v Hořicích protestují především proti hodnocení slohu. "Náš student osmiletého gymnázia Lukáš Chalupa napsal naprosto solidní práci bez zásadních chyb, a přesto nezískal dostatečný počet bodů. Práce byla hodnocena devíti body, a to je málo, aby uspěl, musí jich dostat dvanáct," řekla učitelka češtiny Šárka Šandová.

"Text byl údajně primitivní a nesplnil podmínky slohového útvaru. Velice málo bodů dali studentovi i za pravopis. Práce však podle nás naprosto splňuje všechny podmínky, řekla bych, že je dokonce nadprůměrná," kroutí hlavou nad posudkem hodnotitele.

Student podal žádost o přezkoumání výsledků a češtinářka mu k tomu navíc sepsala posudek, kde vyvrací výsledky bod po bodu.

V Hořicích však protestují studenti a učitelé i proti dalším výsledkům slohových prací. "Z každé třídy nám někdo maturitu ze slohu neudělal, ale nejsme jediní. Ve vedlejší škole pohořeli i studenti s papírem z pedagogicko-psychologické poradny, ke kterému měli hodnotitelé víc přihlédnout," otevírá Šárka Šandová horké téma na místní Střední odborné škole, která sídlí ve stejných budovách jako gymnázium.

Má jednoduchou slovní zásobu, vytkl hodnotitel dyslektikovi

Dva studenti posledního ročníku, jejichž jména nechtějí učitelé zveřejňovat, také neodmaturovali ze slohu. I u nich podle pedagogů hodnotitelé udělali chybu.

"Zdá se, že hodnotitel dostatečně nepřihlížel k faktu, že mají dyslexii. Učitel, který studenta čtyři roky vede, ví, co má od člověka s touto vadou očekávat. Ve svém hodnocení by k tomu poté přihlédl, což se tady nestalo," vysvětluje výchovná poradkyně z Gymnázia v Hořicích Jaroslava Hypiusová důvod, proč si myslí, že studenti u zkoušky propadli.

"Studenti mají specifickou poruchu učení a chování, jeden dyslexii a druhý dysortografii. Kdyby získali o dva body navíc, už by jejich práce prošla. Hodnotitelé jim však vytýkají, že napsali banální text. Navíc prý mají jednoduchou slovní zásobu, což by se v tomto případě vůbec nemělo hodnotit, dyslektik totiž obtížně čte," popsala konkrétní posudek učitelka češtiny, která si nepřála být jmenována.

Hodnotitel dále tvrdí, že text má příliš mnoho souvětí, což negativně ovlivňuje čtenářský komfort. "Ani na toto by neměl být brán zřetel, pokud má student předloženou klasifikaci na poruchu učení. Oni jim vytýkají věci, které by vůbec neměli řešit," doplňuje češtinářka z Hořic.

Studenti i učitelé v Hořicích teď netrpělivě čekají, jestli si texty přečte někdo jiný a výsledky přehodnotí.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Karsit zahájil ve Dvoře Králové stavbu moderní továrny na autodíly

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem.

Strojírenská společnost Karsit zahájila ve Dvoře Králové nad Labem stavbu nové továrny na autodíly za dvě miliardy...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz