Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učitelé bojují za studenta z Hradce, který propadl u státní maturity

  12:22aktualizováno  12:22
Osmnáctiletý Petr by chtěl na vysokou. Uzavřel čtvrtý ročník hradeckého Gymnázia J. K. Tyla a chystal se na maturitu. Ačkoliv byl úspěšný ve školním kole, osudnou se mu stala až státní maturita ze slohu, za niž nedostal ani jeden bod. Za studentem ale stojí třídní učitel, češtináři i ředitel školy.
Student z Hradce se odvolal, ale bojí se, že nebude moct na vysokou (ilustrační foto).

Student z Hradce se odvolal, ale bojí se, že nebude moct na vysokou (ilustrační foto). | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Zvládl jsem školní kolo i státní maturitu z angličtiny a z didaktického testu z češtiny. Hodnotitel mě však nepustil dál kvůli písemné práci z češtiny," uvedl Petr, který chtěl zůstat v anonymitě z obav před reakcí ze strany hodnotitelů.

Petr nedostal za svou slohovku ani jeden bod. Jelikož opravující specialista shledal, že práce neodpovídá formálnímu zadání, odmítl se jeho prací dále zabývat. Třídní učitel a vedoucí komise českého jazyka Lukáš Bohuslav je však spolu s dalšími češtináři na jeho straně.

"My jsme si práci přečetli a shodli se, že daný literární útvar rozhodně naplnil. Navíc považuji za velmi nešťastné, že od Cermatu přijdou pouze body, nikoliv konkrétní vysvětlení," hájí studenta učitel.

Petr, který neodmaturoval z písemné práce státní maturity kvůli posudku hodnotitele, se nepříjemnou zprávu dozvěděl až po telefonu. Paradoxem je, že zrovna v tu dobu už se chystal na přijímačky na vysokou.

"Ředitel mi zavolal, že jsem podle specialisty nenaplnil téma. Ředitel Novák poté zkusil obvolat češtináře, kteří opravovali v minulém roce slohy, jestli má hodnotitel pravdu. Všichni učitelé měli práci k dispozici a po jejím přečtení se shodli, že jsem téma zvládl dobře," zmínil se Petr, kterému s odvoláním pomohl i třídní učitel. Ten sice připustil, že má práce několik chyb, ale rozhodně ne zásadních.

Odvolání bude trvat, ale vysoké školy chtějí vysvědčení

Maturant si teď zadělal na značné problémy. "Teď musím minimálně 20 dní čekat, což je katastrofa, protože většina vysokých škol chce maturitní vysvědčení už dříve. Oni sice nakonec odvolali šéfa Cermatu, ale to už mi moc nepomůže," vidí svou situaci černě hradecký gymnazista, který psal vyprávění na téma Jak jsem se stal pověrčivým.

"Já se státní maturitou souhlasím, ale měla by být z něčeho, co se dá objektivně porovnávat, třeba matematika. Se slohem je to ale přece složitější," neskrývá zoufalství Petr.

Studenta Gymnázia J. K. Tyla hájí rovněž ředitel školy Robert Novák. Kvůli maturitám dokonce v dopise oslovil ministra školství Petra Fialu. V něm jej vyzývá, aby problémy se státní maturitou konečně řešil.

"Pevně věřím, že pokračující neobjektivita a netransparentnost státních maturit, provázená již druhým rokem neochotou Cermatu a MŠMT připustit závažné problémy a reagovat na množství kritických připomínek, se vaším příchodem radikálně změní a oběťmi tohoto experimentu budou 'pouze' dva populační ročníky," uvedl ředitel v dopise ministrovi.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Najdete na iDNES.cz