Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Špion z Hradce“ zůstává v africkém vězení. Mluvil prý s kritiky režimu

  11:20aktualizováno  16:20
Studenta doktorského programu hradecké univerzity Radima Tobolku zadržela tajná policie v Togu a podezřívá ho ze špionáže. Velvyslanec ujistil, že muž je v dobré kondici a snažil se přesvědčit policii, že jde o nedorozumění.
Podle expertů narazil student Tobolka na krajně nedůvěřivý tožský režim. Ilustrační fotografie

Podle expertů narazil student Tobolka na krajně nedůvěřivý tožský režim. Ilustrační fotografie | foto: AP

Byla sobota časně ráno a pět tisíc kilometrů jižně od Hradce Králové se začalo odehrávat špionské drama, jehož nechtěným hlavním hrdinou je doktorand hradecké univerzity Radim Tobolka.

V tožském hlavním městě Lomé jej zadržela tajná policie a překvapený Tobolka se dozvěděl, že je podezřelý ze špionáže. Od té chvíle uplynulo již pět dnů a postupně se vyjasňuje: kolegové, kamarádi, ministerstvo zahraničí i manželka zadrženého vědce jsou přesvědčeni, že je to omyl.

O tom, že jde o pouhé nedorozumění, se již prý podařilo přesvědčit i úředníky v Togu. "Velvyslanec Miloslav Michálek, který kvůli panu Tobolkovi urychleně přicestoval ze sousední Ghany, nás ujistil, že je v dobré psychické i fyzické kondici. Setkali se s policií, justicí a tajnou službou a dostali jsme příslib, že ho propustí v nejbližších dnech. Snaží se vysvětlit, že tam český občan byl ze studijních účelů," pokračoval v dobrých zprávách mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář.

Michálek je už podle informací jeho zástupkyně Kateřiny Sternbergové zpátky v Ghaně, což by mohlo znamenat, že potřebné záležitosti s tožskou stranou už dořešil. Zpět v úřadu však ještě není. 

Tobolka tak dál zůstává v jakémsi "justičním vězení". "První dva dny nebylo vůbec jasné, kde je. Nechoval se vůbec zodpovědně. Nedal vůbec našim úřadům vědět, že tam bude mapovat situaci," řekl Kolář. Ministerstvo zahraničí přitom vydalo varování před cestováním do Toga kvůli aktuální politické situaci.

Vypátrat jej se povedlo až díky konzulární spolupráci s Francouzi. Na případu spolupracuje ministerstvo s dalšími zeměmi EU, které mají v oblasti zastoupení.

Jestli Tobolka stihne páteční let, jak před dvouměsíčním výzkumem plánoval, dosud není jasné.

V Africe se student setkával s politiky včetně kritické opozice

 "Špiona", který s rodinou žije v Libčicích nad Vltavou, do rovníkové Afriky vyslala hradecká univerzita. "Zpracovává doktorandskou práci na téma Fungování politických stran v subsaharské Africe. Dělá ji na příkladu Zambie, Burundi a právě Toga," vysvětluje docent Vlastimil Fiala z filozofické fakulty, jenž Tobolkovi dělal vedoucího školitele jeho předchozí magisterské práce.

Podle expertů narazil na krajně nedůvěřivý tožský režim. Na své africké misi se totiž setkával s nejrůznějšími místními politickými představiteli včetně kritické opozice.

Radim Tobolka

  • Vystudoval medicínu na Univerzitě Karlově (1997) a o rok později v souběžném studiu antropologie obhájil magisterskou práci na téma České zdravotnictví v letech 1989-1997 z pohledu sociální antropologie.
  • Od roku 1997 sedm let pracoval a studoval v Kanadě, odkud si přivezl magisterský diplom z kulturní antropologie.
  • Po návratu byl pět let zaměstnaný v nadnárodní farmaceutické společnosti Quintiles, která připravuje klinické studie nových léčiv.
  • Je výkonným ředitelem sdružení ReformaZdravotnictví.cz, pracuje jako volební pozorovatel a při doktorském studiu na hradecké univerzitě se věnuje politické situaci v Africe.

"V Togu je opozice často ostře zastrašovaná. Nejspíš se bavil s někým, s kým by se podle tamní vlády bavit rozhodně neměl," pokračoval odborný asistent filozofické fakulty Karel Kouba. O tom, že Tobolka není žádný špion, ale oběť vládnoucího rodinného klanu, je přesvědčen rovněž další pedagog hradecké univerzity Petr Skalník.

"Znám jej už 20 let a vím, že není špion. Togo je mimořádně podezřívavé vůči cizincům a o běloších to platí dvojnásob. Určitě jej sledovali," odhadl Skalník.

Muž zadržený v Africe o sobě dal naposledy vědět v sobotu večer. "Poslal e-mail, protože mu ze začátku nechali počítač," řekla České televizi Tobolkova žena Věra, která ještě v ten den kontaktovala ministerstvo zahraničí.

"Není úplně obvyklé, aby ministerstvo začalo jednat prakticky okamžitě. Když už se do toho vložil i velvyslanec v Ghaně, je vše na dobré cestě. Od české diplomacie je skvělé, že to začala řešit na té nejvyšší úrovni a nenechala jej napospas Africe," pochválil úředníky Fiala.

Přátelé zatčeného studenta tomu nemohli ani uvěřit

Ačkoli univerzita vysílá téměř do celého světa desítky studentů, je pro ni tento nepříjemný případ premiérou.

"Až je to s podivem. Vždyť řada našich studentů působí v zemích třetího světa," řekl Kouba. Zprávě, že Tobolka je zadržován v Togu kvůli špionáži, nemohl uvěřit ani jeho kamarád Petr Stryk.

"To je legrace? Musí to být stoprocentní nedorozumění, je to úplně obyčejný kluk, který má spoustu zájmů a nejdůležitější je pro něj rodina. O jeho cestě do Toga samozřejmě vím, chtěl psát o místních politických poměrech a měl přiletět v pátek," překvapila Stryka zpráva o Tobolkově zadržení.

Do podobné situace, v jaké je nyní Tobolka, se loni dostali tři čeští turisté v Zambii, kteří si vyfotili základnu letectva, hrozil jim trest až 25 let vězení a z Afriky nakonec uprchli.

"Byli obviněni ze špionáže, ale to je jediná podobnost. To, že si fotili letadlo před vojenskou základnou, byla hloupost. V tomto případě je to ale čisté nedorozumění. V Togu je velmi nevyzpytatelný režim. Vládnoucí strana je hodně nervózní, protože situace je tam na vážkách," dodal Fiala z hradecké filozofické fakulty.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Navzdory statistice. Hokejisté Hradce v předehrávce vyhráli ve Zlíně

Gólová radost hradeckých hokejistů na ledě Zlína.

Teprve podruhé z posledních deseti utkání zvítězili hokejisté Hradce Králové na ledě Zlína. V předehrávce 3. kola...

Další z rubriky

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Najdete na iDNES.cz