Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti na protest proti reformám obsadí na noc hradeckou univerzitu

  9:06aktualizováno  9:06
Velké povstání vysokoškoláků proti připravovaným zákonům o vysokých školách nazvané týden neklidu právě začíná. Vrcholem studentské stávky bude středeční šestikilometrový pochod Hradcem Králové. Nespokojení studenti přespí v budově univerzity a uspořádají besedy i koncerty.

Podpořit studenty v jejich protestech přijede do Hradce i bývalý ministr školství Ondřej Liška. | foto:  Petr Topič, MAFRA

To, co ještě před týdnem vypadalo jako poměrně chaotická a narychlo svolaná stávka, začíná připomínat stále sílící a organizovanou lavinu, kterou nyní podpořili i odboráři. V ideálním případě by měla mířit proti ministrovi školství Josefu Dobešovi.

Týden neklidu v Hradci Králové

Stávka studentů začala v pondělí, v úterý ji přijede podpořit bývalý ministr školství Ondřej Liška.

V noci z úterý na středu budou vysokoškoláci nocovat na univerzitě, aby vyrobili transparenty na středeční protestní pochod městem. Ten začne symbolicky za pět minut dvanáct a po jeho skončení se připravuje diskuse s levicovým sociologem Janem Kellerem.

Nespokojení vysokoškoláci z Hradce Králové se nejhlasitěji ozvou ve středu symbolicky za pět minut dvanáct. V tu dobu vyrazí na šest kilometrů dlouhý protestní pochod městem. Zúčastní se ho odhadem asi tisíc studentů.

"Budeme mít aparaturu a megafony a chceme obejít místa, kde je hodně lidí," vysvětluje studentka, jež se představila jako Jana.

Od blokády dopravy studenti upustili

Protestující ve středu vyrazí od univerzitní budovy přes Gočárovu třídu na nádraží a zpět přes Baťkovo a Masarykovo náměstí kolem muzea.

"Měli bychom obejít všechny vysokoškolské budovy, protože pochodu se zúčastní i studenti lékařské a farmaceutické fakulty," dodává student David.

Průvod se postupně zastaví na náměstích Svobody, Riegrově a Masarykově, aby studenti mohli během dvacetiminutových zastávek všem zájemcům vysvětlit důvody své revolty. Před týdnem ještě stávkující hrozili, že v okolí univerzity budou dokonce blokovat dopravu, ale od tohoto záměru ustoupili.

Podle děkana Petra Grulicha se v pondělí symbolicky uzamkne filozofická fakulta hradecké univerzity. V úterý přijede tamní vysokoškoláky podpořit bývalý ministr školství Ondřej Liška, který má rovněž prozradit prosazování takzvané bílé knihy nazvané Na obranu veřejného vysokého školství.

Po středečním pochodu se připravuje beseda se sociologem Janem Kellerem na téma proč nezavádět školné. Program dalších přednášek, workshopů, výstav nebo koncertů se bude ladit až během protestního týdne. Měly by probíhat po celý čtvrtek.

Spolupráce s vedením univerzity některým stávkujícím vadí

Zatímco ještě před několika dny radikálové o noci strávené na univerzitě mluvili jako o okupaci, teď se studenti s vedením dohodli na poněkud umírněnějším řešení: nocovat v budově se bude, avšak místo okupace půjde o "sounáležitost s vysokou školou a odhodláním bránit její akademické svobody".

Další novinkou je také spolupráce stávkujících s vedením univerzity. Do organizace se zapojí akademické senáty všech fakult univerzit sídlících v Hradci, což se však některým vysokoškolákům vůbec nelíbí.

"Podle mě jim nejde o nic jiného než o dohled nad námi. Z toho je mi zle," říká mladík, jenž se představuje jako Jakub. "Ostatním přeji, ať vydrží a nenechají se otrávit zaštiťováním se jakýmisi zákony. Ale pro mě to je porážka docela dobře rozjeté akce," dodává dlouhovlasý vysokoškolák.

"V budově společné výuky se bude spát v úterý večer, budou se vyrábět transparenty, proběhne příprava na středeční pochod. Přespat mohou přijít studenti všech hradeckých veřejných vysokých škol, jejich maximální počet je 290," uvádí Zuzana Jedličková z Hradeckého studentského hnutí 2012.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Najdete na iDNES.cz