Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti na protest proti reformám obsadí na noc hradeckou univerzitu

  9:06aktualizováno  9:06
Velké povstání vysokoškoláků proti připravovaným zákonům o vysokých školách nazvané týden neklidu právě začíná. Vrcholem studentské stávky bude středeční šestikilometrový pochod Hradcem Králové. Nespokojení studenti přespí v budově univerzity a uspořádají besedy i koncerty.

Podpořit studenty v jejich protestech přijede do Hradce i bývalý ministr školství Ondřej Liška. | foto:  Petr Topič, MAFRA

To, co ještě před týdnem vypadalo jako poměrně chaotická a narychlo svolaná stávka, začíná připomínat stále sílící a organizovanou lavinu, kterou nyní podpořili i odboráři. V ideálním případě by měla mířit proti ministrovi školství Josefu Dobešovi.

Týden neklidu v Hradci Králové

Stávka studentů začala v pondělí, v úterý ji přijede podpořit bývalý ministr školství Ondřej Liška.

V noci z úterý na středu budou vysokoškoláci nocovat na univerzitě, aby vyrobili transparenty na středeční protestní pochod městem. Ten začne symbolicky za pět minut dvanáct a po jeho skončení se připravuje diskuse s levicovým sociologem Janem Kellerem.

Nespokojení vysokoškoláci z Hradce Králové se nejhlasitěji ozvou ve středu symbolicky za pět minut dvanáct. V tu dobu vyrazí na šest kilometrů dlouhý protestní pochod městem. Zúčastní se ho odhadem asi tisíc studentů.

"Budeme mít aparaturu a megafony a chceme obejít místa, kde je hodně lidí," vysvětluje studentka, jež se představila jako Jana.

Od blokády dopravy studenti upustili

Protestující ve středu vyrazí od univerzitní budovy přes Gočárovu třídu na nádraží a zpět přes Baťkovo a Masarykovo náměstí kolem muzea.

"Měli bychom obejít všechny vysokoškolské budovy, protože pochodu se zúčastní i studenti lékařské a farmaceutické fakulty," dodává student David.

Průvod se postupně zastaví na náměstích Svobody, Riegrově a Masarykově, aby studenti mohli během dvacetiminutových zastávek všem zájemcům vysvětlit důvody své revolty. Před týdnem ještě stávkující hrozili, že v okolí univerzity budou dokonce blokovat dopravu, ale od tohoto záměru ustoupili.

Podle děkana Petra Grulicha se v pondělí symbolicky uzamkne filozofická fakulta hradecké univerzity. V úterý přijede tamní vysokoškoláky podpořit bývalý ministr školství Ondřej Liška, který má rovněž prozradit prosazování takzvané bílé knihy nazvané Na obranu veřejného vysokého školství.

Po středečním pochodu se připravuje beseda se sociologem Janem Kellerem na téma proč nezavádět školné. Program dalších přednášek, workshopů, výstav nebo koncertů se bude ladit až během protestního týdne. Měly by probíhat po celý čtvrtek.

Spolupráce s vedením univerzity některým stávkujícím vadí

Zatímco ještě před několika dny radikálové o noci strávené na univerzitě mluvili jako o okupaci, teď se studenti s vedením dohodli na poněkud umírněnějším řešení: nocovat v budově se bude, avšak místo okupace půjde o "sounáležitost s vysokou školou a odhodláním bránit její akademické svobody".

Další novinkou je také spolupráce stávkujících s vedením univerzity. Do organizace se zapojí akademické senáty všech fakult univerzit sídlících v Hradci, což se však některým vysokoškolákům vůbec nelíbí.

"Podle mě jim nejde o nic jiného než o dohled nad námi. Z toho je mi zle," říká mladík, jenž se představuje jako Jakub. "Ostatním přeji, ať vydrží a nenechají se otrávit zaštiťováním se jakýmisi zákony. Ale pro mě to je porážka docela dobře rozjeté akce," dodává dlouhovlasý vysokoškolák.

"V budově společné výuky se bude spát v úterý večer, budou se vyrábět transparenty, proběhne příprava na středeční pochod. Přespat mohou přijít studenti všech hradeckých veřejných vysokých škol, jejich maximální počet je 290," uvádí Zuzana Jedličková z Hradeckého studentského hnutí 2012.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Další z rubriky

Hostinné i Trutnov budou lákat cyklisty na pumptrack, trať s vlnami

Místostarosta Petr Kesner představuje plány radnice v Hostinném na výstavbu...

Podkrkonošská města chtějí přilákat více cyklistů. V Hostinném mezi vlakovou zastávkou a bývalým továrním komínem pro...

Brigádník po pádu ze střechy zemřel, jeho matka bojuje sedm let o odškodné

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové se znovu zabývá případem smrtelného úrazu mladíka na brigádě v Sendražicích na...

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Najdete na iDNES.cz