Studenti na protest proti reformám obsadí na noc hradeckou univerzitu

  9:06aktualizováno  9:06
Velké povstání vysokoškoláků proti připravovaným zákonům o vysokých školách nazvané týden neklidu právě začíná. Vrcholem studentské stávky bude středeční šestikilometrový pochod Hradcem Králové. Nespokojení studenti přespí v budově univerzity a uspořádají besedy i koncerty.

Podpořit studenty v jejich protestech přijede do Hradce i bývalý ministr školství Ondřej Liška. | foto:  Petr Topič, MAFRA

To, co ještě před týdnem vypadalo jako poměrně chaotická a narychlo svolaná stávka, začíná připomínat stále sílící a organizovanou lavinu, kterou nyní podpořili i odboráři. V ideálním případě by měla mířit proti ministrovi školství Josefu Dobešovi.

Týden neklidu v Hradci Králové

Stávka studentů začala v pondělí, v úterý ji přijede podpořit bývalý ministr školství Ondřej Liška.

V noci z úterý na středu budou vysokoškoláci nocovat na univerzitě, aby vyrobili transparenty na středeční protestní pochod městem. Ten začne symbolicky za pět minut dvanáct a po jeho skončení se připravuje diskuse s levicovým sociologem Janem Kellerem.

Nespokojení vysokoškoláci z Hradce Králové se nejhlasitěji ozvou ve středu symbolicky za pět minut dvanáct. V tu dobu vyrazí na šest kilometrů dlouhý protestní pochod městem. Zúčastní se ho odhadem asi tisíc studentů.

"Budeme mít aparaturu a megafony a chceme obejít místa, kde je hodně lidí," vysvětluje studentka, jež se představila jako Jana.

Od blokády dopravy studenti upustili

Protestující ve středu vyrazí od univerzitní budovy přes Gočárovu třídu na nádraží a zpět přes Baťkovo a Masarykovo náměstí kolem muzea.

"Měli bychom obejít všechny vysokoškolské budovy, protože pochodu se zúčastní i studenti lékařské a farmaceutické fakulty," dodává student David.

Průvod se postupně zastaví na náměstích Svobody, Riegrově a Masarykově, aby studenti mohli během dvacetiminutových zastávek všem zájemcům vysvětlit důvody své revolty. Před týdnem ještě stávkující hrozili, že v okolí univerzity budou dokonce blokovat dopravu, ale od tohoto záměru ustoupili.

Podle děkana Petra Grulicha se v pondělí symbolicky uzamkne filozofická fakulta hradecké univerzity. V úterý přijede tamní vysokoškoláky podpořit bývalý ministr školství Ondřej Liška, který má rovněž prozradit prosazování takzvané bílé knihy nazvané Na obranu veřejného vysokého školství.

Po středečním pochodu se připravuje beseda se sociologem Janem Kellerem na téma proč nezavádět školné. Program dalších přednášek, workshopů, výstav nebo koncertů se bude ladit až během protestního týdne. Měly by probíhat po celý čtvrtek.

Spolupráce s vedením univerzity některým stávkujícím vadí

Zatímco ještě před několika dny radikálové o noci strávené na univerzitě mluvili jako o okupaci, teď se studenti s vedením dohodli na poněkud umírněnějším řešení: nocovat v budově se bude, avšak místo okupace půjde o "sounáležitost s vysokou školou a odhodláním bránit její akademické svobody".

Další novinkou je také spolupráce stávkujících s vedením univerzity. Do organizace se zapojí akademické senáty všech fakult univerzit sídlících v Hradci, což se však některým vysokoškolákům vůbec nelíbí.

"Podle mě jim nejde o nic jiného než o dohled nad námi. Z toho je mi zle," říká mladík, jenž se představuje jako Jakub. "Ostatním přeji, ať vydrží a nenechají se otrávit zaštiťováním se jakýmisi zákony. Ale pro mě to je porážka docela dobře rozjeté akce," dodává dlouhovlasý vysokoškolák.

"V budově společné výuky se bude spát v úterý večer, budou se vyrábět transparenty, proběhne příprava na středeční pochod. Přespat mohou přijít studenti všech hradeckých veřejných vysokých škol, jejich maximální počet je 290," uvádí Zuzana Jedličková z Hradeckého studentského hnutí 2012.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Museli by střílet na dítě, neudělali to, řekl generál o padlých vojácích

Generál Petr Pavel v Broumově (6.11.2018)

Tři vojáci padlí v Afghánistánu neměli příliš na výběr, a tak se stali oběťmi sebevražedného atentátníka, řekl generál...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Tisíce vězňů jsou na drogách, pašují se v časopisu, salámu i při polibku

Zakázané tablety byly ukryté v podrážkách pantoflí v balíku pro vězně ve...

Dozorci z Valdic na Jičínsku, jednoho z nejstřeženějších vězení v Česku, kde sedí i doživotně odsouzení vrazi, musejí...

Další z rubriky

Hradec se pře se státem, kdo chce podjezd pod budoucí dvoukolejkou

Správa železniční dopravní cesty chce nechat vykácet vzrostlé kaštany v...

Nové vedení Hradce Králové matou protichůdná prohlášení o kontroverzním podjezdu pod železniční dvoukolejkou na...

Informační masáž starostovi Častolovic pomohla, spory v obci pokračují

Častolovice (6.11.2018).

Vedení Častolovic na Rychnovsku v čele s hnutím ANO vyšel předvolební mix informační masáže a oddalování soudu. Nad...

Začala oprava historické hájovny, odpůrce bourání se toho nedožil

Začala rekonstrukce hájovny U Dvou šraňků v hradeckých lesích (13.11.2018).

Začala rekonstrukce hájovny U Dvou šraňků v hradeckých lesích, která se podle tři roky starých plánů měla bourat....

Najdete na iDNES.cz